Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки

РОЗДІЛ 2 ЗЕМЛЯ НА ПЛАНІ ТА КАРТІ

Тема 2. Градусна сітка Землі. Географічні координати

§ 20. Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки

Пригадайте

Які напрямки показують паралелі й меридіани на глобусі та карті? (Див. § 12.) Як можна визначити відстані на карті, користуючись масштабом? (Див. § 14.)

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5

Визначення географічних координат і відстаней за географічною картою

Щоб знайти географічні координати, необхідно дотримуватися певного порядку дій з картою. Наприклад, нам необхідно визначити

координати точки А. Спочатку знаходимо “квартал” карти, в якому вона розміщена. Далі визначаємо, якими паралелями і меридіанами вона обмежена та в яких півкулях розташована (мал. 52).

Для визначення географічної широти точки А обчислюємо відстань у градусах між крайніми паралелями (у наведеному на малюнку 52 прикладі це 10°). Наша точка розміщена посередині між паралеллю 40° і 50°. Отже, широта точки А дорівнює 45° пн. ш.

 Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки

Мал. 52. Визначення географічних координат

Для визначення географічної довготи точки А обчислюємо відстань у градусах між крайніми меридіанами

(у нашому прикладі також 10°). Точка А розташована ближче до 70°. Визначаємо на око, що географічна довгота точки становить 68° сх. д.

Відстань між точками можна визначити не тільки в градусах, а й у кілометрах. Для цього варто знати, що дуга одного градуса будь-якого меридіана становить у середньому 111 км, а дуги одного градуса паралелей – різні. Для розрахунків скористайтеся таблицею або даними, вміщеними в атласі.

Довжина дуги одного градуса паралелей

Широта, в градусах

Довжина дуги 1° паралелей, у км

0

111,8

10

109,6

20

104,6

30

96,5

40

85,4

50

71,7

60

55,8

70

38,2

80

19,4

90

0,0

Наприклад, щоб розрахувати відстань між точками А і Б (мал. 52), необхідно від значення широти точки Б відняти значення широти точки А, а різницю помножити на 111 км. Щоб знайти відстань між точками Д і С, необхідно від значення географічної довготи точки Д відняти значення довготи точки С, а різницю помножити на 85,4 км (останнє число ми взяли з таблиці як дугу одного градуса сорокової паралелі, на якій розташовані точки Д і С).

Нижче наведено приклади завдань різних рівнів, які пропонуємо вам виконати.

I рівень. 1. Визначте координати Північного і Південного полюсів. 2. Знайдіть на карті географічний об’єкт, що має 0° широти і 0° довготи. 3. За картою визначте відстань у градусах від початкового меридіана до меридіана, на якому розташоване місто Київ.

II рівень. 1. Визначте координати Києва. 2. Який об’єкт розташований на 90° пн. ш. та 79° зх. д.? 3. За допомогою лінійки і масштабу карти визначте відстань між містами Київ і Каїр (Африка).

III рівень. 1. Яка ділянка України розташована найближче до Чорного моря? Визначте її широту і довготу. 2. Як можна з міста, координати якого 49° пн. ш. і 44° 30′ сх. д., потрапити водним шляхом у Північний Льодовитий океан? 3. Знайдіть відстань у градусах і кілометрах між містами Київ і Санкт-Петербург.

IV рівень. 1. Герой роману Жуля Верна “Діти капітана Гранта” після аварії корабля зміг дістатися острова з координатами 37° пд. ш. та 153° зх. д. Що це за острів? Позначте його на контурній карті.

2. У листопаді 1995 року перша група української експедиції у складі п’ятьох осіб разом із британськими колегами вирушила в Антарктиду за маршрутом: Великобританія (Кембридж) – Фолклендські острови (Порт-Стенлі) – Антарктида (станція “Фарадей”, нині “Академік Вернадський”). Позначте на контурній карті маршрут експедиції і координати основних пунктів.

3. Улітку 1999 року група українських мандрівників, серед яких були й учителі, у складі експедиції “Ама Даблам-99” вирушила до Гімалаїв за маршрутом: Київ – Москва – Делі – Катманду (Непал) – Гімалаї (28° пн. ш. та 86° сх. д). Позначте маршрут експедиції на контурній карті, вкажіть його напрямок і координати основних пунктів.

ПІДСУМКИ

– Щоб знайти географічні координати, необхідно дотримуватися певного порядку дій, працюючи з картою.

– Знаючи географічну широту і довготу, можна визначити відстань між пунктами не тільки в градусах, а й у кілометрах, не користуючись масштабом.

Запитання і завдання для самоперевірки

Обговоріть з друзями результати виконання творчих завдань та оцініть вміння один одного “працювати” з картами. Користуючись градусною сіткою, визначте відстань у градусах і кілометрах від екватора до Лондона по нульовому меридіану; від екватора до Києва по тридцятому меридіану.

Яку широту має точка, розташована на одній паралелі з містом Київ? Яку довготу має точка, розташована на одному меридіані з містом Київ? Наведіть приклад такого об’єкта.

Що таке географічна широта і довгота? Для чого необхідно знати географічні координати місцевості?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки - Географія


Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки