РІДНИЙ КРАЙ
Урок 46
Тема. Водойми рідного краю
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю; учити називати їх; з’ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.
– Якою назвою можна об’єднати решту слів?
– Тема нашого уроку – “Водойми рідного краю”.
– Що належить до водойм?
– Яких з цих водойм немає в нашому краї?
– Яка із цих водойм найменша, а яка – найбільша?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь про водойми рідного краю
– Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.
– Дзюркочу серед лісу я,
Холодне,
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
– Серед села
Стоїть бочка немала. (Криниця)
– Навкруги вода,
А з питвом біда. (Море)
– Стоїть корито,
Повне налито. (Ставок)
– Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукави має. (Річка)
– Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.
– Чим живляться річки?
– Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?
– Які річки нашого краю ви знаєте?
– Які озера нашого краю вам відомі?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Розповідь учителя про значення водойм рідного краю
– Яке значення в природі та в житті людини мають водойми? Водойма – це місце відпочинку людей.
Водойма – це будинок для рослин і тварин.
Люди беруть із водойм воду для питва і приготування їжі.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
По воді перевозять вантажі.
Воду для роботи беруть заводи і фабрики.
2. Гра “Розшифруй!”
– Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть.
Ю | Р | А | К | П | Д | Б | Й | К | Л | А | Т | А | Т | Т | Я |
О | Ч | Е | Р | Е | Т | Е | В | О | Д | О | М | І | Р | К | А |
Б | А | Р | Р | О | Г | І | З | Г | Г | Р | Е | Ж | А | Б | А |
Р | И | Б | А | Ж | Р | Я | С | К | А | Ц | Е | Ш | З | Ї | У |
3. Гра “Відгадай”
– Відгадайте, про яку водойму написала дівчинка.
Далеко внизу, оточене віковими ялинами, виблискує воно, кругле, немов чаша. Воно незвичайне не лише формою, але понад усе кольором води. Зеленувато-блакитна вона дійсно нагадує собою колір морської хвилі. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що, здається, їм неможливо надихатися. (Озеро)
4. Читання пам’ятки
Пам’ятайте! Водойма – це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. їм необхідний дім, і вони йому потрібні.
Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на берегах водойм дерева, що зміцнюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
5. Виконання малюнка
– Намалюйте заборонні знаки щодо поведінки біля водойм.
6. Гра “Так чи ні”
– Чи правильне твердження, що наш край – це край озер і річок?
– У нашому краї є річки, що не замерзають?
– Водойми потребують охорони?
– Чиста вода необхідна тільки людині?
– Водойма приховує небезпеку?
– Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?
V. Підсумок уроку
– Що належить до водойм?
– Які водойми є в нашому краї?
– Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?