МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
Дієприслівник як особлива форма дієслова
Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.
Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський).
У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – незмінними формами Захлинаючись і Пробиваючись. Дієприслівники Захлинаючись і Пробиваючись
Дієприслівник поєднує ознаки дієслова і прислівника, тому й називається дієприслівником.
Подібно до інших дієслівних форм дієприслівник зберігає значення виду і перехідності/неперехідності того дієслова, від якого утворюється. Наприклад: Іти – ідучи (недоконаного виду, неперехідний); Прочитати – прочитавши (доконаного виду, перехідний).
До дієслівної ознаки дієприслівника належить здатність керувати залежними іменниками і займенниками (Зустрічати поїзд – зустрічаючи
До прислівникових ознак дієприслівника належать незмінюваність і синтаксична роль обставини. Наприклад: Собака теж зробився невеселий і, Покрутившись, знехотя потюпав геть (О. Довженко).
Дієприслівник разом із залежними словами утворює Дієприслівниковий Зворот, який у реченні також виступає обставиною. Натрудившись у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою (М. Рильський). Отак сплелись життя і пісня, Переливаючись в одне (Б.-І. Антонич). Не знаючи броду, не лізь у воду (Народна творчість). Вони стали на поріг, Шукаючи очима дівчину (М. Стельмах). Не розбивши крашанки, не спечеш яєчні (Народна творчість).