РОЗДІЛ 1. ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
§ 5. ЗДОРОВ’Я І ТЕХНІЧНИЙ ПРОГРЕС
У цьому параграфі ти:
· усвідомиш, як змінилося техногенне середовище людини впродовж століття;
· дослідиш позитивні та негативні наслідки технічного прогресу;
· дізнаєшся про деякі екологічні проблеми довкілля.
Згадай куточок природи – прекрасне місце, де тобі доводилося бувати раніше чи бачити по телевізору або читати про нього в книжці. Спробуй визначити, що робить його особливим. Опиши, який воно має вигляд, його звуки і запахи. А також почуття, що виникають,
1. Об’єднайтесь у групи по 5 -б осіб і коротко опишіть одне одному те, що ви уявили.
2. Поміркуйте, що може зіпсувати красу і спокій цих прекрасних куточків природи (стихійне лихо, забруднення побутовим сміттям, вирубування лісу…).
3. Розподіліть ці чинники на ті, які людина може контролювати, і ті, що не залежать від неї.
Мал. 9.
Те Хнічний прогрес і Здоров’я людини
На відміну від решти живих істот, людей не цілком задовольняє те, що може дати природа. В усі часи вони намагалися зробити своє життя зручнішим,
1. Об’єднайтесь у групи і назвіть переваги досягнень технічного прогресу:
Група 1: транспорту;
Група 2: житла;
Група 3: засобів зв’язку;
Група 4: побутових приладів.
2. У групах визначте небезпеки, пов’язані з цими досягненнями (мал. 10 на с. 28).
3. Назвіть досягнення технічного прогресу, що допомагають рятувати життя і здоров’я людей.
4. Пригадайте переваги і недоліки комп’ютера, Інтернету.
5. З’ясуйте “плюси” і “мінуси” побутової техніки (наприклад, холодильника) для людини і довкілля.
Розвиток технологій
У давнину технології розвивалися надзвичайно повільно. Наприклад, з часів винайдення колеса люди багато віків користувалися возами.
У XX столітті технічний прогрес стає стрімким. Не минуло й століття з часу створення перших самохідних екіпажів (автомобілів), як людина вийшла в космос і побувала на Місяці.
1*. Виконай дослідження про розвиток технологій у XX і XXI століттях. Для цього:
А) розпитай знайомих, дідуся чи бабусю про техніку (автомобілі, побутові прилади, засоби зв’язку), які були в часи їхнього дитинства;
Б) порівняй сучасні технології з тими, про які тобі розповіли, і напиши про це чи намалюй.
Мал. 10. Небезпеки техногенного середовища
Екологічні проблеми довкілля
Ти часто чуєш слова “екологія”, “екологічна ситуація”, “екологічні проблеми”. Які асоціації виникають у тебе у зв’язку з ними?
Екологія спершу була галуззю біології, що вивчає взаємозв’язок живих організмів і природного середовища. У наш час цим терміном позначають науку про взаємовплив людини і довкілля та про засади раціонального природокористування.
Вплив людини на природне середовище стає дедалі відчутнішим. Його вже можна порівняти з іншими глобальними природними силами. Наприклад, людство щороку видобуває з надр землі більш як 5 км3 породи. Це лише втричі менше від того, що виносять в океан усі річки планети.
Чи знаєш ти, що…
Одне з найкрасивіших міст Америки – Лос-Анджелес розташоване в низовині, оточеній з трьох боків горами. Тут переважно буває тепла, сонячна і безвітряна погода. Десятки тисяч автомобілів щодня викидають у повітря понад тисячу тонн токсичних речовин.
У місті часто утворюється смог, що роз’їдає очі. Цей туман жовто-сірого кольору так і назвали – лос-анджелеський смог.
Влітку 1954 року, коли отруйний туман висів над містом більш як три тижні, від нього загинуло понад 300 людей, тисячі захворіли.
Учені вважають, що безконтрольні викиди в атмосферу продуктів згоряння вугілля, бензину, газу впродовж останнього століття спричинили потепління (парниковий ефект) на нашій планеті. Наслідком цього є перетворення степів на пустелі, танення криги на полюсах, підвищення рівня Світового океану, затоплення низовин та багато Інших катастроф.
Радимо переглянута кінострічку “Післязавтра” (режисер Роланд Еммеріх, кіностудія 20th Century Fox, 2004 p., США). У ній зображено один із можливих сценаріїв катастрофи від парникового ефекту.
– Обговори з дорослими, як кожна людина і кожна родина може економити природні ресурси. Напиши про це пам’ятку, оформи її малюнками.
– Прочитайте повідомлення на мал. 11. Обговоріть, що ви можете зробити для захисту природи у вашому населеному пункті.
Як прибирають після курортного сезону
Забруднені території у курортній зоні поблизу м. Севастополя очищують із застосуванням спеціальної техніки.
До роботи на важкодоступних для комунальників ділянках залучають ентузіастів і волонтерів з числа школярів, студентів, туристів.
Так, туристичні загони прибрали узбережжя у районі мису Ая. Бухту Омега очистили учні школи № 32 і гімназії № 2 м. Севастополя.
Балаклавські школярі доглядають береги прилеглої бухти.
Зібране сміття відправляють на переробку чи захоронения. Переробляють вироби з чорних і кольорових металів, ганчір’я, папір.
У багатьох районах міста встановлено спеціальні контейнери для збору пластикових пляшок і упаковок. Адже пластик є цінною сировиною, з якої виготовляють побутові предмети та ізоляційні матеріали.
Г. С. Бережняк
Мал. 11
Підсумки
Технічний прогрес робить життя людини комфортнішим, сприяє збільшенню його тривалості та якості.
Він звільняє людину від важкої та одноманітної фізичної праці, дає змогу розвиватися інтелектуально і духовно, підтримувати високий рівень благополуччя.
Однак технічний прогрес породжує нові небезпеки як для окремої людини, так і для всього людства. Вплив людини на атмосферу Землі може мати непередбачувані наслідки.