Урок 59
Тема. Змінювання прикметників з іменниками за зразком “один – багато”. Вимова й правопис слова іній
Мета: вчити змінювати прикметники з іменниками за зразком “один – багато”; закріплювати вміння ставити питання до слів – ознак предметів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.
Обладнання: картинка із зображенням зимового пейзажу; індивідуальні картки з текстом, предметні малюнки льону, їжачка.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 261)
– Прочитайте записані словосполучення.
– Поставте запитання від слів – назв предметів до слів – ознак предметів.
2. Хвилинка чистопису
Ць дз ля альбом
– Доберіть з цими буквосполученнями слова. (Заєць, хлопець; дзига, гедзь; куля, коляска)
– Підберіть до цих слів слова-ознаки. (Полохливий заєць, вихований хлопець; нова дзига, великий гедзь; повітряна куля, іграшкова коляска)
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми будемо змінювати слова-ознаки разом зі словами – назвами предметів за
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 262)
– Запишіть слова за зразком.
– Усно складіть речення з двома останніми словосполученнями.
2. Колективна робота (вправа 263)
– Прочитайте вірш.
– На що вказує знак оклику в кінці речення?
– Спишіть виділені слова. Поставте до них питання.
– Змініть слова так, щоб вони означали назви багатьох предметів та їх ознак.
3. Фізкультхвилинка
4. Робота з деформованим текстом (вправа 264)
– Прочитайте. Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.
– Прочитайте слово в рамці. Що воно означає? Що таке іній?
– Так, іній – це тонкий шар кристалів льоду, що утворюється осіданням пари з повітря на охолоджені предмети. Іній ще називають памороззю.
– Запам’ятайте, як пишуться слова іній, паморозь.
– Запишіть два останні речення. Підкресліть у них головні слова.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота (з картками)
– Випишіть із тексту слова – ознаки предметів разом з їх назвами.
Зразок:
Один Багато
Лісова галявина тендітні проліски
На лісовій галявині зацвіли тендітні проліски. Їхні білі голівки схилилися донизу. А дерева ще голі. Руда білочка гризе ліщиновий горішок. Строкатий дятел вибиває барабанний дріб. Скоро ліс наповниться дзвінкими голосами перелітних птахів. Настає справжня весна!
2. Усне творче завдання (з дошки)
Лисичка – хитра, … (руда, хвостата)
Берізка – білокора, … (ніжна, струнка)
Хліб – свіжий, … (духмяний, пухкий)
Небо – чисте, … (безхмарне, прозоре)
3. Вибірковий диктант
– Відгадайте загадки. Які слова допомогли вам це зробити?
– Уважно слухайте, виберіть і запишіть лише слова – ознаки предметів.
– Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь в тоненьких голочках.
Всі впізнали… (їжачка).
– В чистім полі він росте
На високих ніжках,
В зелених панчішках.
Квіточки блакитні –
Оченьки привітні. (Льон)
VI. Підсумок уроку
– З якими словами в реченні пов’язані слова-ознаки?
– Як змінюються слова – ознаки предметів? Наведіть приклади.
– Складіть речення зі словом іній.
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 265.