Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 122
Тема. Аналіз контрольної роботи
Мета:
– навчальна: повторити й закріпити знання учнів з тем, що вивчалися протягом року, удосконалювати вміння школярів виконувати мовні й мовленнєві завдання, працювати самостійно;
– розвивальна: розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, навички самоконтролю, збагачувати словниковий запас;
– виховна: виховувати увагу до слова; пильність, наполегливість у навчанні.
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення
Міжпредметні зв’язки: художня література.
Обладнання: таблиці-схеми, картки.
Тип уроку: урок повторення (урок-гра “Брейн-ринг”).
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
На уроці формують дві команди, учні обирають капітанів і дають назви своїм командам. Команди за ключовими словами визначають завдання останнього уроку з мови за рік.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Конкурс
– Що таке фонетика?
– Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?
– Яка відмінність між глухими і дзвінкими приголосними? Назвіть пари.
– Які склади відкриті, а які – закриті?
– Які склади є наголошеними, а які – ненаголошеними?
– Які букви мають подвійне значення?
– Які букви, навпаки, означають один звук?
– Що таке лексика?
– Що таке лексикологія?
– Що таке лексичне значення слова?
– Які слова є однозначними?
– Які слова багатозначні?
– Розкажіть про пряме і переносне значення слова.
– Що таке омоніми?
– Що таке синоніми?
– Що таке антоніми?
– Назвіть значущі частини слова.
– Як відрізнити спільнокореневі слова й форми слова?
– Чим словосполучення відрізняється від речення?
– Назвіть види речень за метою висловлювання,
– Які розділові знаки ставлять у кінці речень?
– Назвіть головні й другорядні члени речення.
– Які члени речення називаються однорідними?
– Що таке звертання? Наведіть приклади.
– Назвіть найбільш уживані вставні слова.
– Чим складні речення відрізняються від простих?
– Які розділові знаки ставлять при прямій мові?
– Які розділові знаки ставлять при діалозі?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Конкурс “Поясни орфограму”
Варіант 1
Береги, легко, стаття, дистанція, предобрий, шістнадцять, торф’яний, дівчинці.
Варіант 2
Під’їхати, свято, проїзний, віддати, зелений, придорожній, дикція, неньці.
(Максимальна оцінка – 8 балів)
Конкурс “Юний письменник”
Напишіть за малюнком міні-твір, у якому використайте синоніми, антоніми.
(Оцінка – 5 балів)
Конкурс капітанів
> Зробіть повний фонетичний розбір слова.
1-ша команда – просьба.
2-га команда – земля.
Відповіді:
Прось\ба [проз’ба] – 7 б., 6 зв.
[п] – пр., тв., гл.
[р] – пр., тв., дзв.
[о] – гол, нагол.
[з] – пр., м’як., дзв.
[б] – пр., тв., дзв.
[а] – гол., ненагол.
1 – закр., наг.
2 – відкр., ненаг.
Зем\ля [зеимл’а] – 5 б., 5 зв.
[з] – пр., тв., дзв.
[еи] – гол., ненагол.
[м] – пр., тв., дзв.
[л] – пр., м’як., дзв.
[а] – гол., нагол.
1 – закр., ненаг.
2 – відкр., наг.
(Оцінка – 5 балів)
Гра “Хто швидше?”
Методика проведення: учні, які сидять за першими партами, отримують на папері зазначене слово, що є стрижневим словом синонімічного ряду. Дібравши свій один приклад синоніма до вказаного слова, фіксують його на аркуші і передають назад товаришам.
(За кожен дібраний синонім – 1 бал)
Ходити –
Говорити –
Гра “Коректор”
> Прочитайте, доведіть, що це текст. Уставте пропущені розділові знаки, поясніть пунктуацію. Продовжте текст двома-трьома реченнями.
Найкраща наша планета – в зеленому. Може тому що восени нам важко й печально прощатися з нею може тому що ми спрагло чекаємо тієї зелені крізь холодну зиму й лякливу весну А може й тому що саме влітку ми найгостріше відчуваємо землю Влітку на ній найзатишніше людству…
Може й тому…
(Оцінка – 5 балів.)
Відповідь
Найкраща наша планета – в зеленому. Може, тому, що восени нам важко й печально прощатися з нею, може, тому, що ми спрагло чекаємо тієї зелені крізь холодну зиму й лякливу весну? А, може, й тому, що саме влітку ми найгостріше відчуваємо землю? Влітку на ній найзатишніше людству… Може, й тому… (В. Яворівський)
Гра “Хто швидше?”:
> За 1 хвилину запишіть якомога більше назв кольорів.
(За кожне записане слово – 1 бал)
Творчий конкурс
> Прослухайте текст. Який висновок можна зробити з почутого? Складіть вірш або невеличке оповідання, у якому всі слова будуть починатися з літери прізвища капітана команди.
РІДНА МОВА
Було це давно, ще за старої Австрії 1916 року. В купе першого класу швидкого потягу Львів – Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць. Четвертим був відомий львівський юрист Богдан Косів. Розмовляли на різні теми. Нарешті заговорили про мови: чия краща, котрій із них належить світове майбутнє. Першим заговорив англієць:
– Англія – країна великих завойовників і мореплавців, які рознесли славу англійської мови по всьому світі. Англійська мова – мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Ньютона та інших великих літераторів і вчених.
– Ні в якому разі,- гордовито заявив німець. – Німецька мова – це мова двох великих імперій – Німеччини й Австрії, які займають більше половини Європи… І тому, безперечно, німецька мова має світове значення.
Італієць усміхнувся і тихо промовив:
– Панове, ви обидва помиляєтеся. Італійська мова – це мова сонячної Італії, мова музики й кохання, а про кохання мріє кожен… Тому італійській мові належить бути провідною у світі.
Українець довго думав і нарешті промовив:
– Ви ж по суті нічого не сказали про багатство й можливості ваших мов… Я на своїй мові можу укласти… вірш, де всі слова будуть починатися на “с”. Якщо Ваша ласка, прошу послухати:
САМІТНІЙ САД
Сонно сипляться сніжинки,
Струмінь стомлено сичить.
Стихли струни, стихли співи,
Срібні співи серенад.
Сріблом стеляться сніжинки,
Спить самітній сонний сад…
Сипле, стеле сад самітній
Сірий смуток – срібний сніг.
Сумно стогне сонний струмінь,
Серце слуха скорбний сміх.
Серед саду страх сіріє.
Сад солодкий спокій снить.
– Геніально! Незрівнянно!..
Потім усі замовкли.
– Говорити не було потреби
(За П. Столярчуком)
(Оцінка – 10 балів.)
V. ПІДСУМОК УРОКУ Бесіда
– 3 якими розділами мовознавчої науки ви ознайомились у 5 класі на уроках мови?
– Вивчення якого розділу викликало найбільші труднощі?
– Що найкраще запам’ятали?
– Що треба повторювати?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Виконайте вправу за підручником.
> Доберіть цікаві факти про українську мову.
> Підготуйте опорний конспект із найскладнішої, на вашу думку, теми за 5-й клас.
Навчально-методичні матеріали до уроків
Додаток до уроку 90
> Виконайте тестові завдання, визначивши правильну відповідь.
1. Лексичне значення якого слова визначено неправильно?
А Дотепний – швидкий, вправний у роботі, діях.
Б Спасибі – уживається для висловлення вдячності за зроблене добро.
В Спраглий – який дуже хоче пити, відчуває спрагу.
Г Прославляти – звеличувати, вихваляти кого-, що-небудь.
2. Яке з пропонованих слів є багатозначним?
А Філателіст;
Б стиль;
В пелюшка;
Г борг.
3. У якому реченні немає антонімів?
А Здоровий жебрак щасливіший за хворого багача.
Б Книга в щасті прикрашає, а в нещасті утішає.
В Друг – боягуз гірший лютого ворога.
Г Лайкою та криком хати не побудуєш.
4. У якому варіанті наведені слова є синонімами?
А Цілісний, круглий;
Б нотатки, записи;
В бігти, шукати;
Г добрий, злий.
5. Яке із зазначених слів є однозначним?
А Сильний;
Б ядро;
В блискотіти;
Г художній.
6. Яке із зазначених слів є стилістично забарвленим?
А Тактовний;
Б указувати;
В сумнівний;
Г хатчина.
Правильні відповіді
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
А | Б | Г | Б | В | Г |