Тема. Аналіз контрольної роботи. Спостереження за зміною закінчень у різних відмінкових формах. (Вправи 182-186).
Мета. Закріпити вміння визначати відмінок прикметників у реченнях за питаннями, закінченням та відмінком іменника; удосконалювати навички вживання прикметників у реченні у тій формі, якої вимагають зв’язані з ними іменники.
Обладнання: мовний матеріал, загадки, кросворд, книга В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”.
Хід уроку
I. Організація класу.
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну,
Як материнську пісню колискову.
II. Аналіз контрольної роботи (списування).
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 181).
– До якого типу належить цей текст? Доведіть.
– Назвіть прикметники і відмінки, у яких вони вжиті у цьому вірші.
– Прочитайте прикметники-антоніми.
2. Вправа “Збери речення” (завдання записане на дошці, екрані або індивідуальних картках).
– Складіть зі слів речення.
1) живим, лелека, символом, України, є.
2) на, приносить, весну, він, крилах.
3) людських, біля, осель,
4) вважається, який, священним, щастя, людям, дарує, птахом.
– Чи можна з цих речень скласти текст? Обгрунтуйте свою думку.
– Позначте закінчення прикметників і визначте їх відмінки.
3. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми будемо визначати відмінки прикметників і спостерігати, як змінюються закінчення прикметників у різних відмінкових формах.
4. Каліграфічна хвилинка.
Зз Хх Рр зв ха ри річ к іца
Звірі – в хащах лісових,
Риби – в водах річкових,
Птиці поміж віток
Учать своїх діток.
– Про що ви дізналися із записаного?
– Чого ви повинні вчитись? Хто вас має навчати?
– Знайдіть у вірші прикметники. Позначте у них закінчення і назвіть відмінки.
– Доберіть до прикметників спільнокореневі слова. (Лісовий, ліс, лісочок, узлісся. Річковий, річка, річечка, річенька.)
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. В права-загадка (вправа 182).
– Прочитайте загадки з дібраними прикметниками і відгадайте їх. Назвіть відмінки вставлених прикметників та іменників, з якими вони зв’язані. Зробіть висновок.
– Зверніть увагу на закінчення прикметників та іменників, від яких вони залежать.
Фізкультхвилинка.
2. Творча робота в парах (вправа 183).
– Змініть закінчення називного відмінка однини на закінчення орудного відмінка.
– Запишіть утворені моделі.
– Доберіть по два прикметники до кожної моделі. (Молодий, молода, молоде – молодим, молодою, молодим; виразний, виразна, виразне – виразним, виразною, виразним; могутній, могутня, могутнє – могутнім, могутньою, могутнім; порожній, порожня, порожнє – порожнім, порожньою, порожнім.)
3. Коментоване письмо (за вправою 184).
А) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.
– Поставте запитання до слів телеграма, аеродром і визначте, яка це частина мови.
– Запишіть слова у відповідну колонку таблиці. (Іменник.)
– Яка орфограма є в іменниках телеграма, аеродром?
Б) Запис поданих прикметників у місцевому відмінку.
В) Добір антонімів до виділених слів. (Далекий – близький, волога – суха, гомінливе – спокійне, тихе.)
Г) Складання речень зі словосполученнями, записування одного речення.
4. Хвилинка спілкування (с. 96).
5. Самостійна робота (за вправою 185).
А) Виконання вправи за двома варіантами (по два речення).
Б) Обмін зошитами і взаємоперевірка роботи.
В) Добір синонімів до слова кривавий, які передають ознаку за кольором. (Кривавий, червоний, гарячий.)
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
2. Загадкова вікторина.
– Відгадайте загадки.
– Лід на річках, сніг на полях, віхола гуляє. Коли це буває? (Взимку)
– Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)
– Сам не біжить, а іншим стояти не дозволяє. (Мороз)
– У воді не тоне, у вогні не горить. (Лід)
– Взимку білим цвітом сад зацвів, неначе навесні. (Іній)
– Доберіть спільнокореневі прикметники до відгадок.
– Визначте рід і відмінок цих прикметників.
– Загадайте свої загадки про зиму.
3. Гра “Виправ помилку”.
Вчитель читає уривок з книги “Казкові пригоди і таємниці” В. Нестайка.
У (похмурий) (підземний) палаці перед каміном, де ледь жевріло темно-синє вогнище, сидів Начальник Канцелярії Нічних Кошмарів Пан Морок. На ньому був чорний оксамитовий плащ з каптуром, то закривав обличчя. Якби не плащ і не синє полум’я в каміні, ми б з вами пана Морока просто не бачили. Бо весь він був із темряви. Саме про це він і співав, перебираючи струни (чорна) гітари…
– Яка властивість прикметника допомогла вам у грі?
VI. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
– Над чим ви працювали на уроці?
– Яка робота вам сподобалася найбільше?
2. Кросворд “Тлумачний”.
– Розгадайте кросворд і прочитайте слово у виділеному стовпці. (Ознака.)
1. Який доброзичливо, приязно, чуйно ставиться до людей. (Добрий)
2. Непотрібний; без якою можна обійтись. (Зайвий)
3. Який буде згодом, настане пізніше. (Майбутній)
4. Який говорить правду; чесний, справедливий. (Правдивий)
5. Сліпучий, сяючий. (Яскравий)
6. Приємний на смак. (Смачний)
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 97, вправа 186.