Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення
Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до книги.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с.26,впр.47)
– Почитайте складений текст.
– До якого типу текстів він належить?
– Які слова і словосполучення використали під час складання тексту-міркування?
2. Аналіз перевірної роботи
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною Граматики, а до якого саме міста цієї країни ми помандруємо, допоможе з’ясувати хвилинка каліграфії.
Хвилинка каліграфії
– З поданих букв утворіть слова
ІніРя, северень, чкарі, тліпере, нійсіон, няравбн, сукраня.
(Рясні, вересень, річка, переліт, осінній, вбрання, красуня.)
– Якою темою об’єднані дані слова? (Осінь)
– У першому слові підкресліть першу букву, у другому – другу…
– Складіть із підкреслених букв слово. Це і буде назва того міста, куди ми сьогодні помандруємо.
– Яку назву має місто? (Речення)
– Запишіть це слово.
– Містом Речення ми мандрували у 2-му класі, тому дещо нам уже відомо.
– Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що виражає речення, як знайти межі речення, будемо доповнювати речення потрібними за змістом словами.
– Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не зможемо оволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися одне з одним.)
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтонування речень (с. 27, впр. 48)
– Прочитайте виразно вірш.
Пам’ятайте! У кінці речення голос понижується. Між реченнями робіть паузу.
– Скільки речень у цьому тексті?
– Спишіть текст.
– Підкресліть головні слова в першому реченні.
2. До твого словничка
– Як ви розумієте значення слів кедр, смерека?
3. Гра “Упіймай речення”
– Серед записів знайдіть і прочитайте речення. Поясніть свій вибір.
Настала золота осінь.
У повітрі летить
Птахи вирушають у далеку
Все нижче ходить над землею сонце.
Яка чудова пора року – осінь!
– Які рядки не є реченнями? Доведіть свої міркування.
– Доповніть незавершені речення словами так, щоб вони виражали закінчену думку.
4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 27)
5. Гра “Доповни речення” (впр. 49, с. 27)
– Доповніть незавершені речення словами з довідки так, щоб вони виражали закінчену думку.
– Прочитайте ще раз усі речення.
– Поясніть, як ви їх розумієте?
– Запишіть утворені прислів’я.
– У виділеному доповненому реченні підкресліть головні слова.
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
Що таке бібліотека?
Це – домівка для книжок.
Що ж, до неї недалеко:
Два квартали і ріжок.
Г. Черінь
– Слово бібліотека складається з двох грецьких слів: бібліос – “книга”, теке – “сховище”.
– Утворіть словосполучення зі словом бібліотека.
Записатися в…; відвідати…; прийти з…
– Запишіть синоніми до слова бібліотека. (Книгосховище, книгозбірня)
2. Поділ тексту на речення (с. 28, впр. 50)
– Прочитайте текст, поділивши його на речення.
– Про що йдеться в тексті? Перекажіть його.
Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом.
3. Самостійна робота
– Спишіть текст вправи 50, розставляючи розділові знаки.
4. Бесіда
– Який це тип тексту?
– Назвіть речення, які висловлюють повідомлення; питання; спонукання до дії. Який розділовий знак ви поставите в кінці таких речень?
Висновок. Відповідно до мети висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні, спонукальні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які ознаки має речення?
– Як правильно оформити речення за допомогою інтонації на письмі?
– З якої букви починаємо писати перше слово в реченні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 28, впр.51.