УРОК 77
Тема. Ділення багатоцифрових чисел на 10, 100, 1 000 з остачею. Задачі на спільну дію
Мета: ознайомити учнів з діленням багатоцифрових чисел на 10, 100, 1 000 з остачею; формувати обчислювальні навички та вміння розв’язувати задачі.
Обладнання: картки для усної лічби, таблиця для розв’язання задач.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Усні обчислення
– Гра “Знайди відповідь”.
У кожній таблиці знайти відповідь прикладу й обвести її.
700 – 260 | 340 | 540 | 440 |
2 | 2 450 | 2 500 | 2 400 |
930 – 27 | 903 | 923 | 913 |
2 000 : 10 – 5 | 10 | 200 | 100 |
1 450 + 210 | 1 560 | 1 660 | 2 660 |
900 – 390 | 490 | 410 | 510 |
300 – 100 : 5 | 600 | 6 000 | 60 000 |
780 – 48 | 732 | 742 | 748 |
– Обчислити:
45 000 : 100, 250 – 100, 10 000 : 1 000.
25 : 3, 14 : 5, 20 : 7, 30 : 4, 45 : 6.
– Розв’язання
Швидкість | Час | Відстань |
45 км/год. | 3 год. | ? км |
3 км/год. | ? | 300 км |
2 м/хв. | ? | 15 м |
? | 4 год. | 280 м |
? | 2 год. | 620 км |
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
– Скільки всього одиниць, десятків, сотень у числі 83 245? Тисяч у числі 456 321?
2. Пояснення вчителя
1 654 : 100
– Скільки всього сотень у числі 1 654? 54 одиниці становитимуть остачу. У числі 100 два нулі. Отже, коли ми ділимо 1 654 на 100, праворуч відраховуємо дві цифри, ставимо там кому. Числа до коми – ціле число від ділення, а числа після коми – остача.
1 654 : 100 = 16 (ост. 54)
34 982 : 100 = 349,82 = 349 (ост. 82).
Питання: якщо ділимо на 1 000, скільки цифр справа будемо відраховувати?
3. Коментоване розв’язання прикладів № 632
4. Самостійне розв’язання прикладів № 633 за варіантами (по одному прикладу для кожного варіанта)
5. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Робота над задачами
1) № 634 (фронтально).
2) № 635 (складання плану розв’язання, далі – самостійне розв’язання задачі складанням виразу).
3) Колективне розв’язання задачі № 636.
1 000 : 100 – стільки разів по 100 км вміщається у 1 000 км;
36 – (1 000 : 100) – стільки літрів пального за нормою мав витрати шофер на шляху в 1000 км;
31 – (1 000 : 100) – стільки літрів пального він витратив у новому режимі роботи;
36 – (1 000 : 1 000) – 31 – (1 000 : 100) – стільки літрів пального шофер зекономить на шляху в 1 000 км.
Слід вказати на більш зручний спосіб розв’язання задачі:
(36 – 31) – (1 000 : 100).
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 638, 639.