Мета: узагальнити уявлення учнів про дію віднімання; закріпити вміння розв’язувати задачі на віднімання; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Хто швидше?”
1-ша група | 2-га група | 3-тя група |
3. Математичний диктант
– Запишіть вирази, знайдіть їх значення.
– Збільшити частку чисел 90 та 18 у 16 разів.
– Зменшити добуток чисел 24 і 4 у 8 разів.
– Збільшити різницю чисел 87 і 48 у 2 рази.
– Знайти половину числа 900.
– Знайти суму чисел 127 і 223, зменшити її в 7 разів.
Відповіді: (90 : 18) • 16 = 80; (24 • 4): 8 = 12; (87 – 48) • 2 = 78; 900 : 2 = 450; (127 + 223) : 7 = 50.
4. Гра “Будь уважним!”
– На скільки помножили кожне число?
– На скільки розділили кожне число?
III.
1. Первинне сприймання матеріалу
– Самостійно прочитайте текст завдання 383 по частинах (віднімання натуральних чисел; застосування послідовності чисел при відніманні; віднімання суми від числа).
– Як називають числа при відніманні?
– Що називають відніманням?
– Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
– Покажіть на прикладі, як можна відняти від числа суму 28 – (7 + 9). Згадайте віднімання по частинах.
2. Робота над задачами
Самостійне читання учнями простих задач (завдання 384)
– Укажіть задачі, які розв’язуються дією віднімання. Запишіть розв’язання цих задач.
1) 800 – 70 = 730 (г) – середньодобовий приріст маси телички;
2) 36 – 22 = 14 (кг) – більше зібрали пшениці, ніж жита;
4) 40 – 8 = 32 – друге число.
5) a – b (л), якщо а = 80, b = 65, то 80 – 65 = 15 (л) бензину залишилося в бензобаку;
6) 80 – 20 = 60 – число, задумане учнем.
3. Фізкультхвилинка
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
До вподоби нам ця гра.
Любить сонце дітвора.
Один, два – рада сонечку трава.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування виразів
Завдання 385 (фронтально)
– Письмове віднімання чисел 487 і 259 поясніть докладно.
Завдання 386 (з коментуванням, біля дошки і в зошитах)
2. Робота над задачею
Завдання 387
– Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за коротким записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
1) 950 – 818 = 132 (кг) – склали висівки;
2) 818 – 132 = 686 (кг)
Відповідь: на 686 кг більше отримали борошна, ніж висівок.
3. Робота в групах
– Поставте знаки “+” або “-“.
– Заповніть пропуски.
Відповіді:
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 388; 389 (с. 62).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку дію повторювали на уроці?
– Яке число називають зменшуваним?
– Що таке різниця?
– Як називають числа, які віднімають?