НАРОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СВІТУ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО РОЗВИТКУ
§5. Середньовічні міста Західної Європи
6. Городянин – людина нового типу
Товарне виробництво та неуцтво – речі несумісні. На відміну від села, вміння читати, писати й рахувати набувало в місті масового характеру. Стали виникати інтелектуальні потреби й запити. У середовищі бюргерів поступово вироблявся новий для епохи Середньовіччя тип мислення. Психологія та світовідчуття спритних, енергійних купців і банкірів, працелюбних і войовничих ремісників, які відстоювали
По особливому до часоплину ставилися купці. Саме з їхнього середовища виходило багато здібних, знаючих, освічених людей, які були не тільки вправними торговцями, але й активними політиками. Вони зналися на морській справі, географії, вивчали іноземні мови та закони інших держав, що дозволяло їм пускатися в далекі мандри.
Людиною нового типу можна вважати венеціанського мандрівника Марка Поло (бл. 1254-1324). Упродовж 1271- 1275 pp. він супроводжував
Через три роки Марко Поло брав участь у морській битві і потрапив у полон до генуезців. У в’язниці він продиктував товаришеві свої спогади. Так з’явилася книга Марка Поло “Про різноманітність світу”, прозвана ще “Книгою чудес”. На її сторінках можна було знайти чимало вірних спостережень, зроблених у різних куточках Азії: описи клімату, корисних копалин, рослинного й тваринного світів, їжі, звичаїв і занять населення.
Утіленням підприємницького духу ділових людей наприкінці середньовіччя є французький купець, банкір і державний діяч Жак Кер (бл. 1395-1456). На той час він був найбагатшою людиною Франції. Свої статки Жак Кер здобув не традиційними феодальними методами (військова здобич, багата спадщина тощо), а торгівлею зі Сходом, видобутком срібла та міді на власних копальнях, а також виробництвом сукна. Він надавав французькому королю Карлу VII чималі позики. Цей активний і діловий чоловік був королівським скарбником, очолював фінансову раду при королеві, виконував дипломатичні доручення, впливав на політичне життя. Він мав право на карбування монети. За свої заслуги Жак Кер отримав дворянський титул. Він володів великими земельними угіддями, будував розкішні замки.
Марко Поло – венеціанський купець, найвизначніший мандрівник середньовіччя
Єпископ Парижа освячує міську ярмарку. XIV ст.
Жак Кер
У банку. Мініатюра. XIV ст.
Вискочки”. Жак Кер був звинувачений у приховуванні грошей і заарештований, а його майно конфісковане. Та через деякий час він зумів звільнитися, втік із країни й знайшов притулок у Папи Римського. До останнього дня Жак Кер залишався шукачем пригод і помер на острові Хіос під час виконання місії папи, спрямованої проти турків.