Мета: ознайомити учнів з кратним порівнянням чисел; сформувати розуміння різниці між відношеннями “на… менше” і “в… разів менше”; формувати вміння розв’язувати приклади і задачі на засвоєння табличного множення і ділення; розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 132, завдання 815; 816.)
Завдання 815
– Прочитайте записаний вираз та його значення.
Завдання
– Скільки всього сіток вийшло?
2. Усна лічба
1) Гра “Альпіністи”.
2) “Математичний ланцюжок”.
42 : 6 • 2 + 13 : 6
3) Математична доріжка.
– Заповніть верхній рядок таблиці.
12 | : 6 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
4) Розв’язування задач.
– На 3 однакових аркушах 24 малюнки. Скільки малюнків на одному аркуші?
– У 4 однакових пляшках 8 л квасу. Скільки квасу в одній пляшці?
– У 5 ящиках 40 кг слив.
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
11; 21; 31; …; 51; …; …; …; 91.
4. Математичний диктант
– Зменшити в 3 рази числа: 6; 15; 27.
– Збільшити в 6 разів числа: 2; 4; 6.
– Зменшити на 7 числа: 70; 83; 14.
– Суму чисел 12 і 6 зменшити в 6 разів.
– Число 20 зменшити на добуток чисел 5 і 3.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з порівнянням величин.
1. Робота за підручником (с. 132-133)
Завдання 781. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають правило, роздивляються малюнок і читають записи. Після цього складають вирази за малюнками і записами.
Завдання 818. Коментоване розв’язування завдання
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює, як дізнатися, на скільки одиниць число 5 менше від числа 40; у скільки разів число 5 менше від числа 40.
Завдання 819. Усне виконання завдання
Колективне ознайомлення зі змістом задач, їх аналіз, порівняння задач.
Завдання 820
– Колективне складання задач.
– Самостійне розв’язування задач.
Завдання 821. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Завдання 822. Усне виконання завдання
Завдання 823
Учні ставлять запитання так, щоб задача розв’язувалася дією ділення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
1) Перше число 18, а друге – 6. У скільки разів друге число менше від першого? На скільки одиниць друге число менше від першого?
2) Батькові 32 роки, а мати на 4 роки молодша від нього. Скільки років їхньому синові, якщо він у 4 рази молодший від матері?
3) У саду викорчували 5 старих вишень. Натомість посадили 15 молодих. У скільки разів більше вишень посадили, ніж викорчували?
4) Для приготування клею взяли 2 склянки крохмалю і 18 склянок води. У скільки разів менше взяли крохмалю, ніж води?
– Складіть обернену задачу з відповіддю 18.
2. Обчислення значень виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Від чотирикутника відрізали 1 кут. Скільки кутів у фігури, яка утворилася? (5 кутів)
2) Який посуд не можна наповнити? (Повний)
3) 3 якого посуду не можна нічого з’їсти? (З порожнього)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 133-134, завдання 824; 825.