Мета: ознайомити учнів з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0; закріпити вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. “Веселі задачі”
– Коли Знайки і Незнайки
Вивчили табличку,
Було в них за звичку:
Знайки добре все зробили,
А Незнайки помилились.
І, звичайно, що на балах
Усе це відбилось.
У класі є аж 40 учнів,
Знайків
Решта, відомо, Незнайки –
Кожен у класі з них гість.
У скільки разів Незнайків
Менше у класі, ніж Знайків?
На скільки більше у класі Знайків,
Ніж безтурботних Незнайків?
– Учні у класі на уроці
Провели змагання:
Хто з них швидко і правильно
Розв’яже рівняння.
І взялися дві команди
Разом за завдання.
Ось вам, прошу, результат –
Готові рівняння.
У Незнайків їх є 9,
У Знайків – аж 72!
Отож, прошу вас сказати,
У скільки разів Незнайкам
Треба краще працювати?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми ознайомимося
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 49, завдання 347)
– Поясніть, що показує кожний множник.
– З якою дією пов’язана дія множення? (Із дією додавання)
– Замініть множення додаванням.
– Обчисліть кожну рівність.
2. Пояснення нового матеріалу (с. 49, завдання 348)
– Замініть дію множення дією додавання.
– Знайдіть результат.
1 • 4 = 1 + 1 + 1 + 1 = 4
1 • 6 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1= 6
Висновок. При множенні на 1 отримали у добутку те число, на яке множили.
1 • а = а
0 • 5 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0
0 • 7 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0
Висновок. При множенні числа 0 на будь-яке число отримуємо нуль.
0 • а = 0
– На що вказує перший множник? (Яке число будемо додавати.)
– На що вказує другий множник? (Скільки разів будемо додавати другий множник.)
3. Усна лічба
1 • 9
0 • 4
1 • (6 + 3)
0 • (7 + 2)
1 + 9
0 + 4
1 • 6 + 3
0 • 7 + 2
– Яка дія виконується першою – та, що в дужках, або множення? (Дія в дужках)
4. Тренувальна вправа (с. 49, завдання 349)
– Чи можна замінити додаванням добутки 5 • 1 та 6 • 0? (Добутки 5 • 1 та 6 • 0 не можна замінити додаванням однакових доданків. При множенні на 1 та 0 застосовують відповідні правила.)
5. Повторення теоретичного матеріалу
При множенні будь-якого числа на одиницю у добутку дістаємо те саме число.
А • 1 = а
При множенні будь-якого числа на нуль у добутку дістаємо нуль.
А • 0 = 0
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Тренувальна вправа (с. 49, завдання 350)
– Перевірте виконання переставного і сполучного законів при множенні на 1 і на 0 за правилами.
2. Робота над задачею з буквеними даними (с. 50, завдання 352)
– Прочитайте задачу.
– Чим цікава ця задача? (Вона містить буквені дані.)
– Скільки винограду в першому кошику? (а кг)
– Що відомо про другий кошик?
– Як дізнатися, скільки винограду в другому кошику? (а : 2)
– Щоб дізнатися, скільки винограду в обох кошиках, потрібно… (а + а : 2).
– У скільки ящиків розкладемо ввесь виноград?
– Як дізнатися, скільки кілограмів винограду в одному ящику? ((а + а : 2) : 4)
Відповідь: (а + а : 2) : 4.
3. Робота над нерівностями (с. 49, завдання 351)
4. Самостійна робота (с. 50, завдання 353)
– Розв’язання запишіть за допомогою виразу.
63 : (35 : 5) = 9 (кг)
5. Творча робота над задачею
– Складіть подібну задачу за схемою, поданою у підручнику (с. 50).
6. Завдання з логічним навантаженням (с. 50, завдання 354)
У мами 36 цукерок. Вона роздасть їх 4 діткам.
4 • 7 + 8 = 36
4 • 9 = 36
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Бесіда
– Що отримаємо в добутку при множенні на 1 ?
– Що отримаємо при множенні будь-якого числа на 0?
2. Гра “Найрозумніший”
Якщо о 12 годині ночі йде дощ, то чи може бути сонячна погода через 72 години?
Відповідь: ні, адже через 72 години знову буде ніч.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 50, завдання 355; 356.