Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ
Тема 4. МІНЕРАЛЬНО – СИРОВИННІ РЕСУРСИ
§19. Нерудні корисні копалини
Географічна розминка
Знайдіть у себе дома корисну копалину, яку ви вживаєте в їжу. З’ясуйте, які корисні копалини-ліки продають у найближчих магазинах.
Нерудні корисні копалини поширені по всій території України і є найрізноманітнішою та найпоширенішою групою корисних копалин. Особливо цінні з них утворилися в осадових відкладах. За запасами окремих нерудних корисних копалин
Родовища нерудної сировини. Серед таких, зокрема, промислові поклади калійних солей (мал. 77), які є сировиною для виробництва калійних добрив. Родовища калійних солей зосереджені в Передкарпатському соленосному басейні на площі близько 5 тис. км2 і належать до Передкарпатського прогину. Основні з родовищ калійних солей – Калусько-Голинське, що на Івано-Франківщині, а також Стебницьке, Доброгостівське і Бориславське у Львівській області тощо.
Мал. 77.
Мал. 78. Видобування кам’яної солі в шахті Солотвинського родовища
В Україні виявлено також величезні поклади кам’яної солі. Найбільші поклади солі високої якості утворилися в прогинах Донецької складчастої області. Найвідоміші серед родовищ Артемівське і Слов’янське. Інше велике родовище – Солотвинське – також належить до прогину і розташоване в Закарпатській западині (мал. 78). Так само з давніх часів добувають кам’яну сіль в Україні з природної ропи соляних озер поблизу Азовського та Чорного морів, у тому числі з відомого озера Сиваш.
Історична довідка
Як козаки сіль добували на Донбасі. У середині XVII ст. один із козаків Ізюмського полку (мешканець Тора – сусіднього селища солеварів) знайшов неподалік р. Бахмут джерела. Вони були багатші на сіль, ніж Торські, тобто Слов’янські, ропні озера. До кінця XVII ст. ізюмські козаки спорудили в районі Бахмута свій промисел та селище (нині – м. Артемівськ). Праця солеварів була тяжкою. Вручну заливали ропою так звані “сковороди” (по 200-300 відер ропи в кожну), вручну заготовляли дрова для випарювання ропи, вручну збирали та сушили сіль.
Проблема
Упродовж останнього періоду через економічну скруту занепали деякі відомі родовища солі, серед яких і Сиваш. Висловіть своє ставлення до цієї проблеми і запропонуйте можливі способи її вирішення.
На межі Східноєвропейської платформи і Передкарпатського прогину в межах Львівської та Івано-Франківської областей розташовані унікальні родовища (Роздольське, Яворівське, Немирівське тощо) самородної сірки Передкарпатського сірконосного басейну (мал. 79). Сірка тут залягає неглибоко від поверхні (до 50 м), тому її розробляють відкритим способом.
Застосовують сірку в хімічній промисловості (для виробництва сірчаної кислоти), у гумовій промисловості, для виробництва сірників, фарб тощо.
Мал. 79. Місця залягання самородної сірки
Широко застосовують і вогнетривкі глини, з яких, зокрема, виробляють будівельну кераміку – керамічну плитку, плитку для підлоги, облицювальну глазуровану плитку, каналізаційні труби тощо. Вогнетривкі глини – це також сировина і для чорної металургії. Великі родовища таких глин експлуатують у Донбасі та в межах Українського щита. Найкращу за властивостями вогнетривку глину видобувають на Часовоярському та Новорайському родовищах, що в Донецькій області.
Найбільші в Україні родовища флюсових вапняків розташовані на півдні Донбасу, де товща цієї металургійної сировини разом із доломітами має потужність 150-200 м, простягаючись смугою завдовжки понад 50 км. Групу родовищ флюсових вапняків розробляють і в західній частині Головного пасма Кримських гір.
В Україні є в достатній кількості й такі цінні корисні копалини, як крейда (Донецька, Харківська, Луганська, Рівненська, Львівська області) і мергель (Донецька, Івано-Франківська області, Крим).
У межах Українського щита поширені численні родовища кам’яних будівельних матеріалів (мал. 80). Так, рожеві граніти видобувають у Житомирській області, червоні граніти – у Кіровоградській області, сірі та світло-сірі граніти – у Запорізькій області, темно-сірі граніти – у Вінницькій.
Великої слави як чудовий облицювальний і будівельний матеріал набув сірий коростишівський та червоний коростенський граніт. Назви цих порід пов’язані з назвами міст, біля яких їх видобувають, – Коростень і Коростишів.
Не меншу славу здобули собі фіолетово – й синьоокий лабрадорит, найбільші родовища якого на Житомирщині. Так само широковідомий і смугастий, часом дуже витіювато “розписаний” білий, сірий чи рожевий мармур.
Родовища дорогоцінних каменів. На території України виявлено родовища різних дорогоцінних каменів, як-от: алмазу, рубіну, смарагду, топазу тощо (мал. 81).
З моменту відкриття 1949 року на нашій території перших алмазів у долині р. Базавлук цей мінерал потім траплявся в понад сотні місць. Найперспективнішими щодо алмазів є окремі райони Українського щита – Волино-Подільський, Побузький, а також Західно-Приазовський та Східно-Приазовський.
За видобутком дорогоцінного каменю то пазу Україні належить одне з перших місць у світі. Топази трапляються в різних місцях виходу на поверхню гірських порід Українського щита. Родовища топазів на Волині належать до найвідоміших у світі. Унікальні кристали масою 68 кг і 117 кг знайдено на Житомирщині.
Синьоокий лабрадорит
Мал. 80. Кам’яні будівельні матеріали
В Україні є родовища й таких дорогоцінних каменів, як опал, що переливається кольорами веселки, а також зелений, жовтувато-білий або сірий берил з усіма різновидами. Надзвичайно рідкісним і найдорожчим різновидом берилу є зелений смарагд, а також прозорий блакитно-зелений аквамарин, що кольорами й справді нагадує морську воду.
До групи дорогоцінних каменів належать і різновиди кварцу: з фіолетовим забарвленням – аметист, безбарвний гірський, кришталь, в якому наче грають різні кольори світла, а також чорний моріон.
В Україні також є дорогоцінні камені органогенного походження, наприклад бурштин (янтар). Головні його запаси виявлено в осадових відкладах Українського щита у правобережній частині Полісся (північна частина Волинської, Рівненської, Житомирської та Київської областей). Низку родовищ утворив тут Прип’ятський янтароносний басейн. Найбільші з таких родовищ – Клесівське. Вільне, Дубовське, Вікторівське, Вьюрківське тощо.
Родовища напівдорогоцінних каменів. У межах Українського щита, а також в окремих районах складчастої системи Українських Карпат і Кримських гір, Донецької складчастої області залягає й різноманітне напівдорогоцінне каміння (мал. 81). Це, наприклад, схожий на шаруватий пиріг агат, зелений або голубувато-зелений амазоніт, строката яшма, в’язкий різновид кам’яного вугілля – гагат (у перекладі з грецької – “чорний янтар”), рожевий або червоний сердолік, напівпрозорий халцедон, а також скам’яніле дерево та ін.
Мінеральні води. За цілющий вплив на людський організм мінеральні води називають ще “рідкими ліками”. Про джерела мінеральних лікувальних вод в Україні відомо давно. Великою кількістю таких джерел з давніх-давен славляться Карпати, включно з Передкарпаттям й Закарпаттям (мал. 82).
Мал. 81. Дорогоцінні камені
Нині в Карпатах налічують близько 800 мінеральних джерел (мал. 82). А за запасами лікувальних мінеральних вод та їхньою різноманітністю Карпатський регіон не поступається всесвітньо відомим курортам, наприклад кавказьким. Добре нині відомі “Поляна Квасова”, “Свалява”, “Лужанська”, “Шаянська” тощо. їхні назви не випадкові й пов’язані з населеними пунктами (часто невеличкими селами), біля яких було виявлено мінеральні джерела – Свалява, Кваси, Поляна, Шаян. Світову славу собі здобули “Лужанська-7”, а також унікальна “Нафтуся”, що містить органічні речовини.
Історична довідка
Початки біографії мінеральних вод. Перші письмові відомості про “Лужанську-7” (історична назва “Маргіт”) датовані 1463 роком. А вперше використовувати мінеральні води в Закарпатській області почали ще 1600 року. На базі мінеральних джерел тут працювало кілька приватних “купалень”. А з 1631 року в м. Ужгороді почала діяти водолікарня “Купальний дім”. Уперше розлив мінеральної води відбувся на Свалявському родовищі 1755 року.
Чимало джерел таких вод виявили й у Подніпров’ї, у районі Донецького кряжа, у Криму. Добре відома в нашій країні вода “Миргородська” з джерел біля однойменного міста в Полтавській області, “Березовська” з джерел Харківщини та інші. Саме завдяки цілющим мінеральним джерелам славу цілющих набув і цілий ряд населених пунктів України – Миргород (мал. 83) і Трускавець, Слов’янськ і Моршин, Східниця і Немирів, Шкло і Синяк та багато інших.
Лікувальні грязі. Саме мінеральні лікувальні грязі принесли велику популярність двом відомим містам-курортам – Саки і Євпаторія. Саки – найстаріший грязелікувальний курорт в Україні. Грязелікування тут було поширено ще за часів Золотої Орди (XIII-XIV ст.). Саки як курорт почав постійно функціонувати з 1827 року, коли тут було відкрито першу лікарню. Про користь лікування на сакських грязях ще 1835 року писав М. В. Гоголь. Так само широковідомий і курорт Євпаторія, який використовує мінеральні лікувальні грязі солоного Мойнацького озера (120-130 %о).
Мал. 82. Мінеральне джерело в Закарпатті
Мал. 83. Курорт “Мир город”
Практичне завдання
Знайдіть і покажіть на карті України основні рудні родовища.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № З
Встановлення взаємозв’язків між тектонічними структурами, формами рельєфу та корисними копалинами на території України
1. Зіставте тектонічну, геологічну, геоморфологічну і фізичну карту України й визначте:
А) які форми рельєфу переважають у межах основних тектонічних структур;
Б) з якими головними тектонічними структурами пов’язані родовища основних корисних копалин.
2. Запишіть результат роботи в таблицю.
Тектонічні структури | Форми рельєфу | Корисні копалини |
І. Східноєвропейська (давня) платформа Український щит Дніпровсько-Донецька западина Волино-Подільська плита Причорноморська западина | ||
II. Молоді платформи: Західноєвропейська Скіфська | ||
III. Складчасті системи: Українських Карпат Кримських гір Донецька |
УЗАГАЛЬНЕННЯ
За запасами нерудних корисних копалин Україна посідає одне з провідних місць у світі.
В Україні є родовища нерудної сировини, дорогоцінних каменів, мінеральні води і грязі.
Ключові терміни і поняття
Нерудні корисні копалини Передкарпатський соленосний басейн Передкарпатський сірконосний басейн
Самоперевірка
Визначте, які нерудні корисні копалини поширені у вашій області. З якими тектонічними структурами пов’язане їхнє утворення?
Складіть перелік галузей людської діяльності, в яких використовують нерудні корисні копалини.
Покажіть на карті тектонічні структури, з якими пов’язані нерудні корисні копалини.
На які групи поділяють нерудні корисні копалини?