Мета: узагальнити знання про властивості дій додавання і віднімання; формувати вміння розв’язувати рівняння, задачі на знаходження третього доданка; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати наполегливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба
– Заповніть таблицю.
Зменшуване | 70 | 46 | 52 | 88 | 63 | |
Від’ємник | 24 | 54 | 16 | 34 | 95 | |
Різниця | 33 | 25 | 12 | 26 | 37 | 5 |
–
– Що отримаємо, якщо до різниці додамо від’ємник?
– Що отримаємо, якщо від зменшуваного відняти різницю?
3. Математичний диктант
– Суму чисел 27 і 12 зменшіть на 15.
– Різницю чисел 48 і 8 зменшіть на 40.
– Суму чисел 51 і 9 збільшіть на 15.
– Різницю чисел 13 і 4 збільшіть на 11.
– Невідоме число збільшили на 22 та одержали 48. Запишіть невідоме число.
– Доповніть до 90 число
– Запишіть цифрами кінцівку твердження 15 < 97 на…; 47 > 23 на…
– Довжина першої смужки 75 см. Друга смужка на 9 см коротша. Чому дорівнює довжина другої смужки?
– Маса Оленки 29 кг, а її брат на 12 кг важчий. Яка маса брата?
Відповіді: 24; 0; 75; 20; 26; 38; 82; 24; 66; 41.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми узагальнимо ваші знання про властивості дій додавання і віднімання, продовжимо роботу над розв’язуванням рівнянь і задач.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 14, завдання 80)
36 + 43 = (30 + 40) + (6 + 3) = 79
59 – 33 = (50 – 30) + (9 – 3) = 26
48 + 34 = (40 + 30) + (8 + 4) = 70 + 12 = 82
75 – 18 = (60 – 10) + (15 – 8) = 50 + 7 = 57
2. Розв’язування рівнянь (с. 14, завдання 82)
– Розв’яжіть рівняння з перевіркою.
Х + 15 = 74
32 + х = 80
– Як знайшли невідомий доданок?
– Поясніть, який невідомий компонент будемо шукати у рівняннях:
63 – х = 24
Х – 8 = 21
– Як знайти невідомий від’ємник?
– Як знайти невідоме зменшуване?
3. Самостійне складання і розв’язування рівнянь (с. 14, завдання 83)
Самоперевірка (запис на дошці).
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Складання задачі за малюнком (с. 14, завдання 81)
– Розгляньте малюнок.
– Складіть задачу про збирання марок і розв’яжіть її.
– Як називають людину, яка колекціонує марки? (Філателіст)
Аналіз задачі
– Про що запитується в задачі? (Скільки було марок із зображенням мостів?)
– Чи можна про це дізнатися одразу? (Ні)
– Що треба знати, щоб дізнатися про кількість марок із зображенням мостів? (Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин.)
– Про що тепер можемо дізнатися? (Скільки марок із зображенням мостів.)
– Яку дію треба виконати? (Дію віднімання)
– Чому? (Щоб знайти невідомий доданок, слід від суми відняти відомі доданки.)
– Складемо план розв’язування задачі.
1) Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин?
2) Скільки марок із зображенням мостів?
– Розв’яжіть задачу.
Розв’язання
1) 25 + 30 = 55 (ж.) – з рослинами і тваринами
2) 100 – 55 =45 (м.)
Відповідь: 45 марок із зображенням мостів.
– Складемо вираз.
100 – (25 + 30) = 45 (м.)
2. Творча робота над задачею. Складання оберненої задачі
– Складіть обернену задачу, відповіддю якої буде число 25.
Учні можуть скористатися схемою-опорою під час самостійного розв’язування задачі.
[ ] – [ ]([ ] + [ ]) = [ ]
3. Робота над задачею (с. 15, завдання 85)
Статуя – скульптура (зображення людини чи тварини).
1) Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови до задачі.
2) Самостійне розв’язування задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу виразом.
45 – (5 + 2) = 38 (кг)
Учні достатнього і середнього рівня – по діях. Слабким учням роздати картки-підказки.
План
1) Скільки разом використали олова і цинка?
[ ] + [ ] = [ ]
2) Скільки використали міді?
[ ] – [ ] = [ ]
Перевірка виконаних робіт.
4. Усні обчислення (с. 15, завдання 84)
– Розгляньте малюнок і дайте відповіді на запитання.
1) 40 + 2 • 3 = 46 (л) – бак і два чайники.
35 + 3 = 38 (л) – чайник і бідон.
2) 40 – 3 • 3 = 31 (л) – різниця між баком і трьома чайниками.
3) 3 – 2 = 1 (л) – різниця між чайником і глечиком.
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 15, завдання 86)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Які теоретичні знання допомогли вам виконати всі завдання?
– Прокоментуйте розв’язання рівняння: х – 15 = 25.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 15, завдання 87; 88.