Урок 17
Тема. Поглиблення знань про культуру мовлення. Вправляння в етиці мовленнєвої поведінки. Складання діалогу “У магазині”
Мета: активізувати отримані знання з мовної культури, уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно і в парі; виховувати культуру мовленнєвого спілкування, повагу і любов до матері.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання
– Які типи мовлення ви знаєте?
–
– Сформулюйте основні правила культури писемного мовлення.
– А яких правил необхідно дотримуватися в усному мовленні?
– Чим схожі всі речення у вправі 74? (У кожному 4 слова.)
– Чому слова Київ, Хрещатик пишуться з великої букви?
2. Хвилинка чистопису
Лл во Ласкаво просимо!
Перевірка – взаємоперевірка за зразком на с. 40.
– Що можете розповісти про вислів “Ласкаво просимо”?
– Які ще слова ввічливості вживаєте у мовленні?
– Для чого вони потрібні?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Диференційоване завдання
Учні зі слабшою підготовкою виконують вправу 77, сильніші – вправу 76.
Перевірка – фронтальна.
Учитель звертає увагу на правильне використання у цих конструкціях займенників (без уживання терміна) за правилом на с. 38.
Фізкультхвилинка.
2. Самостійна робота (вправа 84)
– До кого звертається автор?
– Як? Які почуття він передає? Чому?
Завдання 3 опрацювати усно колективно.
– А ще з якими словами можна звертатися до матері?
– Зверніть увагу на вправу 83.
– Завдання 2 виконайте самостійно.
– Прочитайте свої речення.
3. Робота в парах (вправа 85)
Перевірка – опитування пари.
Завдання 2 опрацювати самостійно.
– Як ви думаєте, чого навчає мати свого сина?
V. закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 80)
Перевірка – фронтально.
2. Складання діалогу. Розвиток мовлення (вправа 79)
Завдання 1, 2 опрацювати колективно.
Потім, працюючи парою, учні складають діалог “У магазині”. Учитель опитує кілька пар.
VI. Підсумок уроку
– Назвіть слова ввічливості, які будете вживати у своєму мовленні.
– Для чого вони потрібні?
VII. Домашнє завдання
Вправа 87.