Мета: розширити знання учнів про прислівник як незмінну частину мови на основі його порівняння з прикметником; формувати вміння розпізнавати прислівники та прикметники; розвивати мовлення, мислення; виховувати позитивне ставлення до навчання.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Прислівники випишіть разом з дієсловами, від яких вони залежать. Поставте питання між словами.
1) Що маєш зробити, то зроби сьогодні. 2)
2. Каліграфічна хвилинка
Ол ом ал ам рп рм ряел
Веселий веселка розвеселив
– Розберіть слова за будовою. Назвіть частини мови. Які спільнокореневі слова, ще можна утворити?
3. Словникова робота
Гра “Закодовані слова”
Г | Р | О | М | А | Д | Я | Н | И | Н |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 3 4 5 8 | 4 3 6 5 |
1 2 5 | 1 3 2 5 |
2 9 4 | 4 9 2 |
6 9 4 | 1 2 5 4 |
6 9 10 7 | 6 5 2 |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як розпізнавати прислівники і прикметники.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Тихо над річкою спить зачарований ліс.
Навкруги стояла тиша.
– Прочитайте речення. Визначте граматичну основу.
– Визначте частини мови. Назвіть спільнокореневі слова.
– З яким словом пов’язане слово тиша в реченні?
Стояла (що?) – тиша.
– На яке питання відповідає?
– З яким словом пов’язане слово тихо в реченні?
Спить (як?) – тихо.
– На яке питання відповідає?
– Які з цих слів змінюються?
– Яке слово змінити не можна?
2. Первинне закріплення
– Утворіть прислівники. Позначте суфікси.
Радісний –
Завтрашній –
Сумний –
Ранковий –
Вчорашній –
Вечірній –
Зимовий –
Осінній –
Літній –
Важкий –
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Поетична хвилинка
Рано-вранці у ріці
Сперечались окунці:
– Хто сміливий?
Хто з гачка
Миттю зніме черв’ячка?..
За годину наш Денис
Кошик риби гордо ніс…
Г. Сокіл
– Знайдіть у тексті прислівники та поставте до них питання.
2. Робота з орфографічним словником
– Спишіть, вставляючи пропущені букви. Складіть з одним зі слів речення.
Т..пер, вс..ди, сь..годні, вп..ред, спер..ду.
3. Вибірковий диктант
– Випишіть прислівники разом із дієсловами.
До школи готуйся заздалегідь. Завчасно склади портфель та вичисти взуття. Щоб не запізнитись до школи, виходь раніше. На вулиці не розмовляй голосно.
4. Розподільний диктант
– Розділіть прислівники і прикметники.
Веселий, весело, добрий, ніжно, восени, осінній, добре, весняний, навесні, вечірній, ранішній, вранці, ввечері.
5. Самостійна робота
– Доберіть відповідні прислівники.
(Де?) в небі летять журавлі. Ніжний пролісок (як?) тримає свою голівку. (Коли?) На галявині розцвіли перші підсніжники. (Гордо, навесні, високо)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Що виражає прислівник?
– Яка це частина мови?
– Як відрізняти прислівники від прикметників?
– З якою частиною мови зв’язуються в реченні прислівники? прикметники?
– Що означають прислівники? прикметники?
– На які питання відповідають прислівники? прикметники?
– Яку роль у реченні виконують прислівники? прикметники?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ