Природа Антарктиди

Розділ ІІІ Полярний материк планети

Тема 1. Антарктида

& 31. Природа Антарктиди

Пригадайте: 1. Чим відрізняються земна кора материкового й океанічного типу? 2. Як льодяний покрив може впливати на клімат? 3. Що таке покривні льодовики та чим вони відрізняються від гірських? 4. Як утворюються айсберги? 5. Як тварини пристосовуються до життя в умовах холодного клімату?

Тектонічна будова. Ще в середині XX ст. вчені дискутували про те, що приховано під льодовим панциром Антарктиди: океан, архіпелаг островів чи суцільний материк. Відповідь

на це запитання дали дослідження земної кори. Було встановлено, що земна кора Антарктиди має материковий характер. Основою континенту є давня Антарктична платформа, кристалічний фундамент якої утворився в далекому геологічному минулому: в архейську та протерозойську ери (декілька мільярдів років тому). Це свідчить про те, що Антарктида – частина давньої Гондвани. Відокремившись від давнього континенту внаслідок розколу, вона поступово дрейфувала на південь. Сучасне положення Антарктида зайняла майже 65 млн років тому. Вірогідно, саме в цей час у західній частині материка сформувалася молода
область складчастості, де знаходиться діючий вулкан Еребус.

Підлідний рельєф. Завдяки льодовій “шапці” Антарктида значно вища за інші материки. Її середня висота становить 2040 м. Та якщо подумки зняти льодовий покрив, то Антарктида переміститься на передостаннє місце за висотою — лише 410 м. Підлідний рельєф Антарктиди пов’язаний із будовою земної кори. Він дуже складний: гірські хребти чергуються з великими рівнинами (мал. 70, с. 150). Протягом мільйонів років під масою льодового покриву рівнини прогнулися. Нині майже третина материка знаходиться нижче від рівня вод Світового океану.

За характером рельєфу Антарктиду поділяють на Східну й Західну. Східна Антарктида, що розміщена в межах давньої платформи, – це підвищене льодовикове плато. Його межею є Трансантарктичні гори, вершини яких подекуди здіймаються навіть над поверхнею льодового покриву. Західна Антарктида – низовинна. Деякі її ділянки знаходяться нижче від рівня моря на 1000-2500 м. Молодий гірський хребет на Антарктичному півострові за віком і будовою подібний до південноамериканських гір і, можливо, є їх продовженням. Тому вчені називають його Антарктичними Андами.

 Природа Антарктиди

Мал. 70. Підлідний рельеф Антарктиди

Корисні копалини. Через суворі природні умови корисні копалини в Антарктиді розвідані недостатньо. Міжнародною угодою заборонено їх розвідування й розроблення до 2041 р. Проте вже відомо, що на материку є поклади кам’яного вугілля, руд чорних і кольорових металів тощо. На Землі Королеви Мод знайдено залізні руди, кам’яне вугілля, кришталь, на Землі Королеви Вікторії – кам’яне вугілля, залізні та мідні руди, а на Антарктичному півострові – мідні руди, золото, срібло.

– Поясніть, чому в Антарктиді є поклади тих самих корисних копалин, що й на інших материках.

Клімат. Клімат Антарктиди найхолодніший і найсуворіший на земній кулі. Це пов’язано насамперед із географічним положенням материка та його значною висотою над рівнем моря. У центральній частині материка півроку панує полярний день, півроку – полярна ніч. Протягом полярного дня (грудень-лютий) сонце зовсім не заходить за обрій. За цей період року в Антарктиду надходить більше сонячного тепла, ніж у район екватора. Однак через малий кут падіння сонячних променів материк не прогрівається, до того ж білий колір льоду відбиває майже 90 % тепла (мал. 71). Цим пояснюється низька середньодобова температура повітря, що влітку не підіймається вище -30 °С, а взимку буває нижчою за -70 °С. Найнижча температура повітря, що спостерігалася в Антарктиді й усьому світі, була зафіксована в 2013 р. на японській полярній станції “Купол Фудзі” (-91,2 °С).

Украй низькі температури спричинюють низхідні рухи повітря та формування області постійного високого атмосферного тиску, що зумовлює дуже малу кількість опадів. Унаслідок великої різниці атмосферного тиску над внутрішніми областями Антарктиди й над океанами, що її оточують, у прибережній смузі дмуть постійні вітри з материка. Ці вітри називають стоковими. Під час охолодження щільність повітря збільшується, і воно неначе стікає з материка в бік океану через свою вагу. Оскільки льодовий покрив Антарктиди рівний і не утворює перешкод на шляху вітрів, то їх швидкість іноді досягає 200 км/год. Вітри піднімають у повітря великі маси снігу та зносять їх з материка.

 Природа Антарктиди

Мал. 71. Особливості кліматотвірних чинників Антарктиди

– Охарактеризуйте арктичний і субарктичний кліматичні пояси, використавши кліматичну карту.

Практично вся територія континенту розташована в антарктичному кліматичному поясі. Тут панують арктичні повітряні маси. Погода морозна й суха. Тільки північна частина Антарктичного півострова заходить у субантарктичний пояс, який улітку перебуває під впливом більш теплих і вологих помірних повітряних мас, а взимку – холодних і сухих антарктичних.

Покривний льодовик Антарктиди. Із суворими кліматичними умовами Антарктиди пов’язане формування її покривного зледеніння. Лід лежить на поверхні материка міцним шаром від 2 до 4,5 тис. м! Льодовиковий щит Антарктиди нагадує купол, піднятий у центрі й знижений до країв. Лід на материку утворився всього 10-20 млн років тому з нашарувань снігу, який випадає постійно й ніколи не тане. Сніжинки поступово перетворювалися на льодяні зерна, а під вагою пізніших нашарувань утворився щільний лід. Під дією власної ваги лід поступово сповзає в океан, утворюючи шельфові льодовики (мал. 72). Вони є ніби морським продовженням льодового покриву материка. Найбільший із них – льодовикРосса, який за площею майже дорівнює території України. Окремі частини льодовика, досягши моря, відламуються й утворюють величезні айсберги.

Зрідка трапляються ділянки материка, вільні від льоду, а влітку – і від снігу. їх називають антарктичними оазисами. Загальна площа таких оазисів не перевищує 0,3 % території Антарктиди.

Рослинність і тваринний світ. Рослинність і тваринний світ Антарктиди вирізняються винятковою бідністю й своєрідністю. Більшість території Антарктиди розташована в межах природної зони антарктичних пустель. Тут бідна рослинність зосереджена в оазисах. Улітку кам’яна поверхня оазисів нагрівається сонячним промінням і нагріває навколишнє повітря. Тому трапляються мохи, лишайники, в озерах – водорості. Зрідка можна побачити гриби й навіть квіткові рослини.

Тваринний світ Антарктиди пов’язаний з морем, багатим на планктон і рибу, що є джерелом живлення ссавців і птахів. Типовими тваринами Антарктиди є пінгвіни – птахи, які не літають, але добре плавають. Вони живляться рибою й різними ракоподібними. Мають під шкірою товстий шар жиру, який рятує їх від холоду. Пінгвінів в Антарктиді налічується декілька видів. Найбільші – імператорські пінгвіни, їх зріст сягає 1 м. Вони не полишають суходіл надовго. Гніздо, у яке самиця відкладає одне яйце, будують далеко від берега з камінців, яйце “висиджує” самець, утримуючи його на ногах і накриваючи теплим пухом свого тіла. До літа пташенята мають достатньо підрости, щоб бути здатними дійти до берега океану й навчитися добувати собі їжу.

 Природа Антарктиди

Мал. 72. Шельфовий льодовик

Найчисленніші – пінгвіни Аделі (мал. 73), зріст яких не перевищує 50 см. Вони зимують в океані. На узбережжі з’являються влітку. Для гніздування вибирають низькі острівці, які добре освітлюються сонцем.

На суходолі пінгвіни не мають ворогів, зате в морі на них полюють тюлені. На суходолі вони незграбні, важко пересуваються, неначе перетягуючи своє валькувате тіло. Однак тюлені чудово плавають. В Антарктиді мешкає п’ять видів тюленів, найбільший з-поміж них – морський слон (мал.74), який важить до 6 т. Понад півтонни важить морський лев. У старих самців навколо шиї виростає “грива”. Найбільш ненажерливий – морський леопард’, він полює не тільки на пінгвінів, а й на дитинчат інших тюленів.

У прибережних водах живе найбільша тварина світу – синій кит, який живиться планктоном. Є й хижі кити – кашалоти та касатки.

В Антарктиді багато птахів. Улітку до її берегів прилітають альбатроси, буревісники, баклани, чайки-поморники. Тут також є кліщі, більшість яких паразитує на тілі тварин, і безкрилі мухи.

Проте своїм гомоном тварини оживляють одноманітні завивання антарктичного вітру лише влітку. На зиму птахи відлітають, а тюлені пливуть на північ. Лише пінгвіни залишаються зимувати, збираючись у великі колонії, – так вони рятуються від холоду.

 Природа Антарктиди

Мал. 73. Пінгвін Аделі

 Природа Антарктиди

Мал. 74. Морські слони

Природні багатства Антарктиди, їх використання. Екологічні проблеми материка. В Антарктиді заборонено видобуток корисних копалин, полювання на тварин, випробування зброї тощо. Неповторна природа Антарктиди вже зазнала негативного впливу господарської діяльності людини. Над материком виявили озонову діру, крізь яку на поверхню материка проникають згубні для живих істот ультрафіолетові промені сонця. Учені вважають, що причиною ушкодження озонового шару в Антарктиді є господарська діяльність людини далеко за її межами. Через систему повітряних потоків у верхніх шарах атмосфери забруднене газами (фреонами) повітря зноситься до полюсів. Там фреони й руйнують озон. Нині завдяки міжнародним угодам застосування фреонів різко скоротилося. Однак до остаточного подолання проблеми ще далеко, оскільки фреони зберігаються в атмосфері 50-100 років.

На полярних станціях, які працюють на узбережжі Антарктиди, було помічено певне скорочення площі територій, укритих льодом. Це пов’язують із глобальним потеплінням клімату планети.

Коротко про головне!

– Суворість природних умов Антарктиди пояснюється особливостями її географічного положення в межах Південного полярного кола.

– За характером рельєфу та тектонічної будови Антарктиду поділяють на Західну (низовинну) та Східну, розташовану на підвищенні.

– Антарктида розташована переважно в антарктичному кліматичному поясі. Це найхолодніший материк планети.

– Органічний світ антарктичної пустелі бідний. Життя зосереджується в прибережній частині. Типовими тваринами є птахи, зокрема пінгвіни, і ссавці – тюлені.

1. Охарактеризуйте рельєф Антарктиди залежно від тектонічної будови.

2. Визначте характерні особливості клімату материка. Які кліматотвірні чинники їх зумовлюють?

3. Розкажіть, як сформувався льодовий покрив Антарктиди. Поясніть, як він впливає на рельєф і клімат материка.

4. Чим пояснюється бідність і своєрідність рослинності й тваринного світу Антарктиди?

5. Відомо, що поклади кам’яного вугілля – це залишки давніх велетенських деревоподібних папоротей. Поміркуйте, як родовища вугілля утворилися в Антарктиді.

6. Поміркуйте, чому Південна півкуля Землі значно холодніша за Північну.

7. Порівняйте природні зони тропічних пустель Африки й антарктичних пустель. Що називають оазисами в пустелях тропічного поясу, а що – в антарктичних пустелях?

Для допитливих

– Припущення про існування Південної Землі знаходимо ще в працях античних учених, які вважали, що співвідношення суходолу та моря в Північній і Південній півкулях мають бути однаковими. Інакше, припускали давні мудреці, порушиться рівновага, і Земля буде постійно орієнтованою до Сонця боком з більшою масою. Континент на півдні якраз і мав би врівноважити надлишок водної площі в низьких широтах Південної півкулі.

– В експедиції англійця Роберта Скотта до Південного полюса брав участь наш співвітчизник Антон Омельченко, 27-річний погонич маньчжурських поні. Нині його ім’ям названо затоку на березі Отса в Антарктиді. Після полярної експедиції він повернувся додому, на Полтавщину. Працював сільським листоношею. Загинув навесні 1932 p., уражений блискавкою на порозі власного будинку.

– В Антарктиді швидкість вітру досягає 90-100 м/с. Полюс вітрів знаходиться в затоці Комопуельс (Земля Аделі). На рік припадає майже 340 вітряних днів.

– Середня товщина льодовикового покриву Антарктиди становить приблизно 2,6 км. Якби ця маса льоду розтанула, рівень Світового океану піднявся б майже на 60 м. Установлено, що антарктична крига молода. Рештки давніх папоротей і теплолюбних динозаврів на материку говорять про те, що 200 млн років тому, у мезозойську еру, Антарктида перебувала в умовах теплого клімату.

– В Антактиді, під льодовою товщею в кілька сотень метрів, існують прісноводні озера. Одне з них за площею таке саме, як озеро Онтаріо в Північній Америці – майже 19,5 тис. км2.

– Імператорські пінгвіни ніколи не покидають материк. Узимку, у найсуворіші морози, вони об’єднуються й групами вирушають у глиб суходолу. Тут самиці відкладають по одному яйцю. Протягом двох місяців, без їжі, самець зігріває яйце й чекає, коли з’явиться пташеня. Батьки годують маля по черзі, а їжею малечі є “пташине молоко”: кислувата рідина з напівперетравленої риби. Цю масу батьки впорскують у дзьоб дитинчаті.

– Антарктичним мухам природа не дала крил. Сильний вітер не дає їм змоги літати.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 8

Позначення на контурній карті географічних об’єктів Антарктиди

Мета: позначити основні географічні об’єкти Антарктиди на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.

Обладнання: карта Антарктиди.

Завдання. Під час вивчення теми, користуючись картою атласу, позначте на контурній карті й запам’ятайте положення на материку основних географічних об’єктів (див. таблицю).

Географічні об’єкти Антарктиди

Категорії

Назви

Елементи берегової лінії

Моря

Ведделла, Росса, Беллінсгаузена

Півострів

Антарктичний

Форми рельєфу

Гори

Трансантарктичні

Вулкан

Еребус

Полярні станції

“Академік Вернадський” (Україна), “Восток” (Росія), “Амундсен-Скотт”(США)

Готуємо повідомлення, дослідження, міні-проекти

1. Антарктичні науково-дослідні станції.

2. Причини виникнення покривного зледеніння в Антарктиді.

3. Таємниці антарктичних оазисів.

4. Своєрідність органічного світу Антарктиди.

5. Природні ресурси Антарктиди та їх майбутнє.

6. Антарктида – “кухня погоди” Південної півкулі.

7. Антарктида – материк міжнародного співробітництва.

8. Виокремлення Південного океану – “за” і “проти”.

9. Екологічні проблеми Антарктиди. Що чекає на материк у майбутньому?

10. Вплив Південної полярної області на природні особливості Землі.

11. Історія дослідження полярного материка планети.

Дізнаємося більше

1. http://geoworld. ucoz. ua/ (про географічні відкриття та мореплавців).

2. http://geography. kz/ (про материки й океани та їх відомі географічні об’єкти).

3. http://geo2000.nm. ru/ (про материки та країни світу).

4. http://geoknigi. com/view_map. php? id=8 (карти материків та океанів).

5. http://news2.ukrinform. com. ua:8100/Staters/Kornev/Rez/continents. shtml (про географію шести континентів).

6. http://geo. historic. ru/ (картографічні матеріали до вивчення материків і океанів).

7. http://naturewonders. chat. ru/index. html (пізнавальний матеріал про материки).

ОЦІНЮЄМО ВЛАСНІ ЗДОБУТКИ

І. Виберіть одну правильну відповідь (0-1 бал за кожне завдання).

1. Геологічна ера, у яку сформувався Великий Вододільний хребет, – це

А протерозойська ера

Б палеозойська ера

В мезозойська ера

Г кайнозойська ера

2. Родовища рудних корисних копалин у західній частині Австралії пов’язані з

А давньою корою вивітрювання

Б магматичними породами давнього поясу складчастості

В осадовими породами чохла платформи

Г кристалічними породами фундаменту платформи

3. Повітряні маси, які впливають на формування клімату центральних частин Антарктиди, – це

А антарктичні влітку, помірні взимку

Б антарктичні взимку, помірні влітку

В антарктичні протягом усього року

Г помірні протягом усього року

4. Природна зона, у межах якої розташована майже вся територія Антарктиди, – це

А тайга

Б тундра

В арктичні пустелі

Г антарктичні пустелі

II. Виберіть три правильні відповіді (0-3 бали за кожне завдання).

5. Основними причинами унікальності органічного світу Австралії є

1 одноманітність природних умов

2 ізольованість від інших материків

3 те, що більша частина материка розташована в умовах сприятливого для життя клімату

4 пізнє заселення материка людьми

5 відсутність хижаків і копитних тварин

6 розташування материка в Південній півкулі

7 те, що Австралія першою відокремилася від давнього материка Гондвани

6. Виберіть правильні твердження про Антарктиду.

1 Антарктида була відкрита в XIX ст. останньою серед материків.

2 У земній корі Антарктиди не виявлено покладів корисних копалин.

3 На материку немає діючих вулканів.

4 Над материком формується область постійно високого атмосферного тиску.

5 Більшість тварин живе в центральній частині материка.

6 Антарктида не належить жодній з держав.

7 В Антарктиді багато річок та озер.

III. Визначте послідовність (0-3 бали за кожне завдання).

7. Визначте послідовність зміни кліматичних поясів в Австралії та Тасманії з півночі на південь.

А помірний

Б тропічний

В субтропічний

Г субекваторіальний

8. Розставте в хронологічній послідовності події, пов’язані з вивченням Антарктиди, починаючи з найдавнішого часу.

А досягнення точки Південного полюсу

Б регулярні дослідження на полярних станціях

В відкриття материка

Г уперше перетнуте Південне полярне коло

IV. Установіть відповідність (0-4 бали за кожне завдання).

9. Установіть відповідність між географічними назвами Австралії та їх належністю до типів природних об’єктів.

1

Дарлінг

А

Гора

2

Велика Австралійська

Б

Пустеля

3

Велика Піщана

В

Річка

4

Косцюшко

Г

Затока

Д

Мис

10. Установіть відповідність між термінами та їх тлумаченням.

1

Кріки

А

Корінні жителі Австралії

2

Скреб

Б

Організми, що живуть лише на певній

3

Аборигени

Території

4

Ендеміки

В

Гори-останці в Австралії

Г

Сухі русла річок в Австралії

Д

Густі колючі зарості в австралійських

Пустелях


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Природа Антарктиди - Географія


Природа Антарктиди