Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 5. Північна Америка
§53 Ріки басейнів Тихого й Індійського океанів
Пригадайте
Що таке меандри і чому вони утворюються?
У Євразії течуть великі повноводні річки (мал. 180-182). Разом вони несуть більше води, ніж річки будь-якого іншого материка. Тільки Євразія надсилає свої води в усі океани Землі. Водночас на материку найбільший у світі басейн внутрішнього стоку.
Річки басейну Тихого океану. У басейні Тихого океану перебуває найдовша і найбагатоводніша річка Євразії – Янцзи (мал. 180). Цей головний водний
Подібний колір мають води ще однієї з найбільших річок материка, що так і називається – Хуанхе, тобто “жовта”. Дно Хуанхе, як і Янцзи, постійно заповнюється наносами, що спричиняє паводки. Особливо частими вони бувають літньої пори, що пов’язано з літніми мусонами. Для захисту від паводків багато
Мал. 180. Янцзи – найдовша річка Євразії
Погляд у минуле
“Журба Китаю”. Саме так називають Хуанхе. Протікаючи майже 4 тис. км у горах та на узвишші, Хуанхе розмиває і виносить на рівнину величезну кількість твердих частинок глини, піску, дрібного каміння. Унаслідок їхнього осідання на дно і постійного нарощування захисних споруд по берегах річки за майже дві з половиною тисячі років її ложе “виросло” і Хуанхе фактично протікає в середньому на 75 м вище навколишніх рівнин. Через це масштаби лиха підчас проривів рікою захисних дамб величезні. Вода, вируючи, падає згори на міста й села, змиваючи все на своєму шляху.
Величезної шкоди поселенням на узбережжі завдає Амур. Це одна з найбільших річок Азії, що утворилася внаслідок злиття двох витоків – Шилки і Аргуні. Довжина Амуру – 2824 км, але від витоку Аргуні вона становить 4440 км. На шляху до Охотського моря русло річки часто змінюється. Воно то звужується між гірськими схилами, нагадуючи ущелину, то розширюється. Особливо могутнім стає Амур улітку, після мусонних дощів і тайфунів. Тоді рівень води в річці піднімається на 6-10, а інколи навіть на 15 м. На десятки кілометрів розливаються тоді каламутні темні води річки (звідси й назва: Амур означає “чорний”). Узимку річка замерзає.
Амур та його притоки дуже багаті на рибу. Тут мешкає близько 100 її видів. Однак незвичним є те, що в річці мешкають як представники півночі – сиги, налим, так і півдня – змієголов, китайський окунь, товстолобик тощо. Уверх за течією з морів щорічно Амуром підіймаються на нерест лососеві, зокрема кета й горбуша.
Меконг – найбільша на півострові Індокитай річка Азії, що сягає завдовжки 4500 км. Вона починається далеко на нагір’ї Тибет й у верхній течії має численні пороги й водоспади. У нижній течії річка утворює численні меандри. Одним із рукавів Меконг сполучається з озером Тонлесап (Сап), що є природним регулятором стоку річки. Адже влітку на річці часто трапляються повені, внаслідок чого рівень води піднімається на 10- 15 м. На рівнинній місцевості Меконг у цей час розливається на 1-1,5 км, тому надлишок води з річки надходить до озера, а в сухий період навпаки.
Зрештою Меконг впадає в Південнокитайське море, до якого його води переносять дуже багато родючого мулу. Саме він значною мірою створив величезну дельту, яка густо населена, давно освоєна і є важливим господарським районом Індокитаю. Меконг має важливе транспортне значення.
Він настільки глибокий у нижній течії, що навіть морські судна піднімаються на сотні кілометрів уверх за течією.
Мал. 181. Інд
Мал. 182. Долина річки Євфрат
Річки басейну Індійського океану збирають свої води з територій, що, подібно значній частині басейну Тихого океану, мають переважно мусонний тип клімату. Тому влітку річки повноводні, а взимку майже пересихають. Найбільші з них Інд (мал. 181), Ганг, а також Тигр і Євфрат (мал. 182).
За мільйони років свого існування Інд і Ганг винесли з Гімалаїв, де беруть початок, величезну кількість наносів. Ці наноси й утворили низовину, що з’єднала Індостан із материком, а також створили найбільшу у світі дельту Гангу. Води річок широко використовують для зрошення й судноплавства. Під час літніх повеней річки затоплюють величезні площі сільськогосподарських угідь. Урагани, що приходять із Бенгальської затоки, спричиняють на цих ріках чи не найбільші катастрофічні паводки на Землі.
Тигр і Євфрат беруть початок на Вірменському нагір’ї. На Месопотамській низовині вони не приймають приток, їх живлять талі снігові води. Води цих річок використовують для зрошення. У нижній течії Тигр і Євфрат зливаються у єдиний могутній потік, що впадає в Перську затоку.
ПІДСУМКИ
Річки Євразії належать до басейнів чотирьох океанів Землі й мають найбільший на планеті басейн внутрішнього стоку.
Більшість рік басейнів Тихого й Індійського океанів розливаються влітку під час мусонних дощів.
Запитання і завдання для самоперевірки
За тематичними картами опишіть свою уявну подорож найбільшою річкою Євразії.
Коли і чому озеро Тонлесап втрачає воду?
Поясніть, чи збігається час настання повені на найбільших річках басейну Тихого й Індійського океанів.
До яких басейнів належать річки Євразії?