Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 2.Австралія
§27 Рослинний і тваринний світ. Природні зони. Як людина змінює природу
Пригадайте
Що таке ендеміки?
Які природні зони переважають у тропічному кліматичному поясі?
Рослинний і тваринний світ. Більшість рослин і тварин Австралії є своєрідними представниками минулих геологічних епох. Це – релікти. Тут трапляються також види, яких немає більше ніде на земній кулі. Водночас ізольованість материка стала причиною порівняної бідності видового складу живих організмів.
Одна з найпоширеніших
Дивовижні об’єкти і явища
У лісах Австралії панують евкаліпти. їх налічують близько 500 видів. Здебільшого ці дерева сягають до 100 м заввишки, а часто трапляються і велетні (до 150 м). У дуплистих стовбурах влаштовуються
Мал. 97. Евкаліптовий ліс (1); квітка евкаліпта (2). Опосум – найбільший летючий ссавець (3)
Мал. 98. Сумчасті ссавці Австралії
З-поміж тварин найпоширеніші в Австралії сумчасті ссавці, як-от: кенгуру, вомбати, валабі, коала, миші, намбати та ін. (мал. 98). У велетенських кенгуру діти народжуються крихітними, завбільшки З см. Дбайливі мами доношують своїх малят у сумці. Кенгуру мають поганий зір, натомість у них чудовий слух. Вони чемпіони зі стрибків у довжину серед тварин: їхній результат становить понад 10 м.
Тільки в Австралії живуть яйцекладні ссавці – качконіс і ехидна (мал. 99). Вони відкладають яйця, а вилуплених із яєць немовлят вигодовують молоком. Цих тварин вважають примітивними ссавцями. Справжніх ссавців на материку до появи переселенців не було. Зовсім мало тут і хижаків. Лише на Тасманії зберігся сумчастий диявол (мал. 98).
Факти сьогодення
Символ Австралії. На гербі Австралії зображений кенгуру – дивна земна істота. У родині кенгуру налічують 17 родів, 52 види цих тварин. Ріст найменших із них усього 23 см, у той час як самці велетенських кенгуру сягають 2 м, а їхня маса – до 100 кг! Вони рухаються зі швидкістю до 20 км/год на дуже розвинених задніх кінцівках. Сірі кенгуру відмінно стрибають у висоту, а за стрибками в довжину лаври першості належать рудим кенгуру.
Мал. 99.ю Качконіс (1) і єхидна (2)
Мал. 100. Світ птахів Австралії
Цікавим є світ птахів Австралії, що також представлений переважно ендемічними видами (мал. 100). Яскраво забарвлені папуги і райські птахи вражають своєю красою. Кукабара сміховий здатний імітувати голоси різних тварин, а смітні кури споруджують із сміття справжні інкубатори. Австралійський страус ему так само, як і кенгуру, є офіційним символом Австралії.
Європейські переселенці завезли на материк свійських тварин. Деякі з них, наприклад кролі, так розплодилися, що завдають великої шкоди пасовищам. Небезпечним хижаком Австралії є динго – здичавілий собака.
Погляд у минуле
Чому фауна Австралії така незвичайна. Вона розвивалася за умов тривалої ізоляції материка. Суходільний міст, яким сумчасті потрапили на континент, із часом був зруйнований, а тварини поширилися в усіх природних зонах материка. В Африці переважають копитні, натомість в Австралії – кенгуру і валабі. Там, де в інших частинах світу живуть лемури і білки, в Австралії – кускуси, сумчасті летяги, соні. Де на інших материках живе борсук, в Австралії – вомбат. Намбат, або смугастий мурашкоїд, – теж сумчастий ссавець – живе в евкаліптових лісах на південному заході Австралії.
Природні зони. Найбільшу площу в Австралії охоплює зона тропічних пустель і напівпустель (мал. 101). Червоним серцем Австралії називають Велику пустелю Вікторію і Велику Піщану пустелю. їхня поверхня справді має червоний колір. Такого забарвлення пустелям надають сполуки заліза, на які багаті їхні піски.
Мал. 101. Велика Піщана пустеля (1); пустеля Гібсона (2); пустеля Сімпсон (3); Велика пустеля Вікторія (4)
Пустелі Австралії незвичайні. їх упродовж року використовують як пасовища, адже часто вони вкриті колючими чагарниками з низькорослих евкаліптів і акацій. Рослини тут так тісно переплетені, що місцями утворюють важкопрохідні хащі. Причиною порівняно багатої рослинності у пустелях є близьке залягання підземних вод.
Практичне завдання
За картою природних зон (див. форзац) з’ясуйте, у яких природних зонах розташована Австралія?
Ліси Австралії за площею значно поступаються пустелям. Вологі тропічні вічнозелені ліси на червоно-жовтих фералітних грунтах тягнуться вузькою смугою у східній частині материка. Тут переважають евкаліпти з окремими масивами давніх хвойних дерев – араукарій, а також різних видів пальм, деревоподібних папоротей, бамбука.
На крайньому південному заході ростуть вічнозелені твердолисті ліси і чагарники, а на сході субтропічного поясу – мішані ліси на червоно-жовтих грунтах з пальмами та вічнозеленими буками.
Савани й рідколісся розташовані в трьох кліматичних поясах. Тут замість баобабів, як в Африці, переважають евкаліпти, акації, пляшкове дерево, що ростуть на червоних і коричневих грунтах. Савани й рідколісся – природна зона, де живе переважна більшість тварин материка (мал. 102).
Мал. 102. Австралійська савана
Як людина змінює природу. Господарське освоєння Австралії, зокрема вирубування лісів і чагарників, випасання овець, розвиток промисловості й туризму, загрожує унікальній природі материка. Саме тому тут створено природоохоронні території. Найбільша з них – Національний парк Косцюшко, де збережено різноманітні природні комплекси – від евкаліптових лісів до альпійських лук. Справжнім дивом є підводний парк Великого Бар’єрного рифу, де перебуває недоторканим світ коралів. Його занесено до книги природної спадщини людства.
Людина значно змінила північну частину Західноавстралійського плоскогір’я. Велику площу використовують під пасовища, де випасають переважно овець та велику рогату худобу. В останні десятиріччя на цій території розробляють родовища залізних, марганцевих, уранових та алюмінієвих руд. Освоєно поклади нафти й газу.
На південному сході материка, в басейні Муррею-Дарлінгу, вода і родючі грунти сприяли виникненню головного сільськогосподарського району Австралії. Більшу частину земель тут використовують під посіви зернових культур, зокрема рису, а також для вирощування цитрусових, бавовнику. Проте і в цьому районі води не вистачає, тому збільшується використання підземних солонуватих вод, які опріснюють за допомогою енергії Сонця.
В Австралійських Альпах розробляють родовища олова, міді, поліметалів і золота. Добувають також кам’яне вугілля, нафту й газ. Великий Вододільний хребет – високорозвинений сільськогосподарський район. Гірські ділянки використовують під пасовища, передгір’я – під сади, виноградники, посіви зернових культур.
Господарське освоєння території призвело подекуди до розвитку несприятливих процесів. Катастрофічно поширюються зсуви, знижується водність річок, вимиваються грунти, збіднюється видовий склад рослинного і тваринного світу. Справжнім лихом для лісів е пожежі, що часто стаються з вини людини.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)
Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка
Позначте на контурній карті Велику Піщану пустелю і Велику пустелю Вікторію.
ПІДСУМКИ
Тривала ізольованість Австралії зумовила неповторність її органічного світу.
Найбільшу площу в Австралії охоплюють природні зони тропічних пустель і напівпустель.
Природу Австралії людина змінила найбільше в густозаселених районах.
Запитання і завдання для самоперевірки
Ви гадаєте, чому охорона природи для Австралії є особливо важливою проблемою?
Порівняйте ступінь господарського освоєння окремих районів материка.
Чому ліси Австралії охоплюють незначну площу?
Чим відрізняються ендеміки й релікти? Назвіть ендеміків Австралії.