СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Безсполучникове складне речення
Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні
Залежно від характеру смислових зв’язків та інтонації між частинами безсполучникового складного речення може ставитися кома, крапка з комою, двокрапка або тире.
Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні
Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність чи сумісність дій, явищ і поєднуються інтонацією переліку. Вже сонце не
Крапка з комою в безсполучниковому реченні ставиться замість коми, якщо частини речення досить самостійні за змістом або ж значно поширені чи мають свої розділові знаки. Ось і Великодні святки прийшли і пройшли; зазеленіли поля; зацвіли садки; защебетали соловейки… (Панас Мирний).
Двокрапка в безсполучниковому складному реченні
Двокрапка в безсполучниковому складному реченні вживається в таких випадках:
1. Якщо друга частина складного речення пояснює, доповнює чи розкриває зміст першої (між частинами можна вставити А саме). Дивний
2. Якщо наступна частина виражає причину того, про що йдеться в попередній частині (між ними можна вставити сполучники бо, тому що). Раптом вовк насторожився: йому почулися постріли (М. Вінграновський).
Тире в безсполучниковому складному реченні
Тире в безсполучниковому реченні ставиться:
1. Якщо зміст частин речення протиставляється чи зіставляється (можна вставити сполучник А). В мужика землянка вогка – в пана хата на помості… (Леся Українка).
2. Якщо в першій частині речення зазначається час або умова того, про що йдеться в другій частині (можна вставити сполучники Коли, якщо). Час твій прийде з долею битися – сон пропаде (Леся Українка). Синички зранку пищать – чекай уночі морозу (Народна творчість).
3. Якщо друга частина речення виражає раптовий наслідок, швидку зміну подій чи висновок з дії першої частини (можна вставити Через це, тому). Глянув Петро униз – серце замліло (С. Васильченко). Узявся за клямку – зразу ж і розчинилось перед ним (Є. Гуцало).
4. Якщо у другій частині міститься порівняння з тим, про що йдеться в першій частині (можна вставити Немов). Гляне – холодною водою обіллє (Марко Вовчок). Говорить – шовком вишиває (Народна творчість).