Урок 31
Тема. Розрізнення відмінків іменників жіночого роду
Мета: вдосконалювати знання учнів про відмінювання іменників, вчити розрізняти відмінки іменників жіночого роду, ознайомити із способами розрізнення називного і знахідного, давального і місцевого відмінків іменників жіночого роду; розвивати мовні вміння, почуття слова; виховувати любов до Батьківщини, повагу до її історії.
Обладнання: тлумачні словники, карта України, малюнок герба, прапора.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (за вправою 118)
–
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Самостійна робота із вправою 119
– Розкажіть про закінчення іменників у різних відмінках.
2. Гра “Пошук”
За вправою 120 (1) – колективно усно; 120 (2) – самостійно.
Додаткове завдання
– Виберіть іменники тільки жіночого роду.
III. Оголошення теми і мети уроку
– Спробуйте визначити тему уроку, спираючись на матеріал вправи 120.
– Розкажіть, що ми будемо робити.
– А чого нам треба буде навчитися?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення
1. Колективна робота із підручником Вправу 121 опрацювати колективно.
– Як ми визначали відмінки іменників?
– Звірте наші дії з правилом на сторінці 62.
– Що ми робили правильно?
– А що нового підказало нам правило?
2. Робота за варіантами I варіант – вправа 122; II варіант – вправа 123 – визначати відмінки виділених іменників.
3. Робота зі словниковим словом
– Що спільного у цих текстах?
– Що ви можете розповісти про наших предків-козаків?
– Що було головною справою їхнього життя? (Боротьба за незалежність держави)
– А що таке держава? Знайдіть відповідь у тлумачному словнику.
– Як називається наша держава?
– Які символи державності ви знаєте?
– Розкажіть про прапор (герб, гімн) нашої держави.
– Зверніть увагу на написання слова держава. Що можете розповісти?
– Внесіть слово до словничка, підкресліть орфограму.
– Запишіть це слово у давальному і місцевому відмінках. Що ви помітили? Як розрізнити ці відмінки?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Списування з граматичним завданням. Вправа 124
2. Розвиток монологічного мовлення Запропонувати учням на вибір:
– скласти усний переказ за текстом вправи 124 і малюнком;
– скласти усний твір за вправою 121.
– У чому різниця між переказом і твором? (Вислухати декілька учнів.)
VI. Підсумок уроку
1. Самостійна творча робота. Вправа 125
– З якими іменниками ми сьогодні працювали?
– Що про них дізналися?
– А що навчились робити? (Визначати відмінки іменників жіночого роду на – а, – я). Саме це й потрібно вам буде зробити вдома у вправі 126.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 126; повторити словникові слова.