Тема: Спостереження за збігом однакових приголосних на межі префікса та кореня
Мета: провести спостереження за збігом однакових приголосних звуків на межі префікса і кореня; розвивати мовлення учнів; виховувати інтерес до слова.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте синоніми з префіксом без-.
2. Творчий диктант
– Замініть словосполучення і речення словосполученнями, позначте префікси.
– Комахи, що не мають крил. (Безкрилі комахи)
– Тварини, які не мають хребта. (Безхребетні тварини)
– Степи без краю. (Безкраї степи)
– Небо, на якому немає хмар. (Безхмарне небо)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми поспостерігаємо за збігом однакових приголосних звуків на межі префікса і кореня.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою (с. 81, впр. 189)
– Прочитайте
– Які слова допомогли відгадати загадку.
– Спишіть, підкресліть слова з префіксом без. Поділіть їх на склади для переносу.
2. Творче списування (с. 81, впр. 190)
– Прочитайте слова. Що цікавого ви помітили? Спишіть. Позначте в словах корінь і префікс.
– Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки, якими закінчується в цих словах префікс і якими починається корінь.
Запам’ятайте! Якщо корінь починається, а префікс закінчується тим самим приголосним звуком, то відбувається збіг приголосних, що на письмі передається подвоєнням букв: беззвучний, ввічливий, наддніпрянський. |
3. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири – нахилились,
Із струмочка дружно вмились.
П’ять, шість – всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім – в потяг сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять – відпочили
Й за навчання дружно сіли.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 81, впр. 191)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Перекажіть його. Визначте тему.
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Поясніть подвоєння букв у цих словах. Позначте в них корінь і префікс.
– Визначте кількість звуків і букв у словах, у яких ви вставляли пропущені букви.
2. Колективна робота
– Прочитайте. Замініть подані в дужках сполучення слів одним словом. Утворені словосполучення запишіть.
Зразок: степ, (який не має меж) – безмежний степ.
Сеанс (без перерви).
Людина (без душі).
Дитина (не має дому).
Острів (без людей).
Небо (без хмар).
3. Робота в парах
– Запишіть слова. Поясніть причини збігу двох однакових приголосних.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Чого навчилися?
– Над якою темою ми сьогодні працювали? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 82, впр. 192. Складіть 3 речення зі словами вправи 190 (на вибір). Підкресліть головні та другорядні члени речення.