Урок 24. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ “КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ”
Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами в природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування: збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення в монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Поетична сторінка
Ясне
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить….
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.
Грицько Бойко
– Якими барвами осінь розмалювала парк?
– Що вабить око в осінньому парку?
– Що викликає сум?
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчина маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала,
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
М. Познанська
– З ким поетеса порівнює горобину?
– У якому значенні вжито слово
– Що означає слово гаптувала?
– Доберіть синоніми до цього слова.
2. Бесіда
– Чи співзвучні слова віршів із тим, що ви бачили в парку під час екскурсії?
– Що особливого помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ви будете вчитися складати твір на основі власних вражень від екскурсії, використовуючи мовні засоби спілкування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота до складання твору
– Доберіть епітети до слова осінь. (Золота, чарівна, чаклунка)
– Доберіть антоніми до прикметників, що характеризують осінь. Сумна – … (весела).
Тривожна – … (спокійна).
Буденна – …(святкова, урочиста).
Тепла – … (холодна).
– За якими деревами ви спостерігали в парку?
2. Створення словникової скарбнички
Пожовкле | Шелестить | Тривожно |
Червоне | Тремтить | Урочисто |
Зелені | Стоять | Непокірно |
Кремезні | Танцюють | Весело |
Жовте | Опадають | Замріяно |
Золоті | Торкнулася | Непомітно |
Багряні | Красуються | По-особливому |
Металевий | Дзвенить | Безшумно |
Пишні | Пливуть | Хороше |
Суха | Шумить | Казково |
3. Робота в парах
– Опишіть свою рослину, використовуючи найвлучніші слова та вирази. А щоб легше було це зробити, використайте словникову скарбничку.
4. Усна побудова розповіді
5. Фізкультхвилинка
Осінній дощик крапотить,
Листок від холоду тремтить.
Краплина вдарила важка
І відірвала геть листка.
І закружлявся він в падінні.
Оглянув барви всі осінні,
Над ставом трішки покружляв –
Де впасти місце вибирав.
Та часу мало мав листок,
То й ліг в травичку під дубок.
Лежать там буде до весни
І бачити солодкі сни.
6. Запис твору в зошитах
7. Зачитування написаних творів
8. Виправлення типових мовних помилок
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчилися на цьому уроці?
– Якими потрібно бути під час екскурсії? Чому?