СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 34 Хто такі риби?
Тема. Хто такі риби?
Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками риб; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати; сприяти розвитку допитливості.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Поміркуйте, чого на Землі більше – води чи суші? (Води на Землі більше, ніж суші.)
– Які живі організми живуть у воді? (У воді живуть рослини і тварини. Серед рослин у воді мешкають водорості, ряска, рогіз. У водоймах живуть комахи (жук-плавунець, водомірна),
– Відгадайте загадку.
– Плаваю під містком І виляю хвостиком.
По землі не ходжу Рот є – не говорю.
Очі є – не блимаю.
Крила є – не літаю. (Риба)
– Які особливості тварини визначені в загадці? Про які “крила” у ній йдеться?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що світ риб дуже різноманітний.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 78-79)
– Розгляньте на фото риб (с. 78).
– Пригадайте: яких риб вам доводилося бачити? Де вони живуть?
– Послухайте розповідь Карасика Золотенка.
– Ми
– Запам’ятай нове слово: прісна – так називають у природі несолону питну воду.
– Назвіть риб, зображених на с. 78 унизу.
– У якій воді живуть зображені риби?
– Роздивіться фото риб на с. 79 угорі і поміркуйте: чому в риб така особлива форма тіла?
– Форма тіла допомагає рибам плавати. Для кращого захисту тіло риб укривають ряди луски. Замість кінцівок у риб – плавці.
– Роздивіться фото риб на с. 79 унизу і поміркуйте: як вони називаються? де живуть ці риби?
Завдання для друга природи
– Пригадайте, які мультфільми про життя риб ви бачили. Який вам сподобався найбільше? Розкажіть про його героїв.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра “Відгадай загадку – покажи відгадку”
На дошці – картинки із зображенням різних риб. Учитель загадує загадку, учні відгадують її і показують на дошці потрібну картинку.
– Хоч малий, та силу має –
В рук миттєво висковзає!
Схожий зовні на змію,
Має чималу сім’ю. (В’юн)
– Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається –
В мулі заховається. (Карась)
– Живе вона у морі синім,
Та не тюлень це і не морж.
Я підкажу вам, – це рибина,
Ну, а звуть цю рибу… (йорж),
– Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки,
Хижої, страшної… (щуки).
– Хочеш рибку цю піймати –
Треба черв’ячка їй дати.
Хоч і хижий, та не щука,
І на вигляд геть пе злюка. (Окунь)
2. Робота над прислів’ями, приказками, прикметами про риб
* Риба шукає, де глибше, а людина – де краще,
* Риби вистрибують з води – перед дощем.
* Не учи рибу плавати.
* Не загрожуй щуці морем.
3. Гра “Криптограми”
Знаас (сазан).
Укащ (щука).
Раська (карась).
Порок (короп).
Куала (акула).
V. Підсумок уроку
– Яких тварин називають рибами? Наведіть приклади.
– Якими є істотні ознаки риб?
– Чому в риб така особлива форма тіла?
– Де живуть риби? Наведіть приклади.