Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 5. Північна Америка
§60 Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів
Пригадайте
Що таке заповідники? З якою метою їх створюють?
Значна щільність заселення Євразії і багатовікова господарська діяльність на її території спричинили помітні зміни природи материка. Це торкнулося навіть крайніх північних районів, де природна рівновага надзвичайно хистка. Особливо характерно це для тундри (мал. 202).
Факти сьогодення
Дороги будувати – небезпечно! Саме так вважає в деяких північних країнах
Мал. 202. Застосування сучасного транспорту в тундрі порушує хистку природну рівновагу
Дуже великих змін зазнала природа в помірному поясі. Так, у Західній Європі на великих рівнинних площах ліси майже повністю вирубані. На їхньому місці тепер сільськогосподарські лани. Окремі
Східна та Південна Азія – найзаселеніші регіони Землі, окремі райони яких були освоєні кілька тисячоліть тому. Через це на місці колишніх густих лісів тепер простяглися лани й плантації рису, бавовнику, чайного куща, тютюну, зернових культур.
Рівнини Західної Азії – це здебільшого тропічні й субтропічні пустелі та напівпустелі. Незважаючи на це, регіон – давній осередок людської цивілізації. Завдяки можливості зрошувального землеробства саме тут колись виникли одні з перших держав світу. І дотепер в оазисах вирощують зернові культури, бавовник, фінікову пальму. Західна Азія є батьківщиною багатьох культурних рослин: пшениці, вівса, ячменю. Звідси поширилися по всьому світу інжир, виноград, гранати.
Колосальних змін унаслідок господарської діяльності людини зазнали найбільші озера материка – Каспійське й Аральське моря.
Упродовж багатьох років рівень Каспію стрімко знижувався, а солоність його вод збільшувалася. Це поставило під загрозу існування найцінніших у світі осетрових риб. Виникали й серйозні проблеми в сільському господарстві, яке використовувало води Каспію для зрошення. Вважалося, що причиною обміління Каспійського моря була його затока – Кара-Богаз-Гол, із поверхні якої випаровується занадто багато води. Тому 1980 року вузьку протоку, що з’єднувала море й затоку, перекрили дамбою. Затока швидко висохла, а вітер почав розвіювати сіль. Лани втрачали родючість. Застигли на приколі кораблі, зникли цілі селища та містечка, життя яких було пов’язане з морем (мал. 203). Непоправної втрати зазнали тваринний і рослинний світ, докорінно змінився навіть клімат прилеглих областей.
Люди були змушені побудувати трубопроводи, якими вода знову почала надходити до затоки. Нині рівень Каспію з маловідомих причин почав зростати, що створює нову небезпеку – затоплення прибережних міст і нафтопромислів на шельфі.
Мал. 203. Застиглі на приколі кораблі
Особливо катастрофічний стан нині з Аральським морем-озером. Здавна води Амудар’ї та Сирдар’ї, що впадають в Аральське море, брали для зрошення. Однак із часом потреби у воді зросли настільки, що з початку 1960 років потоки води в Арал з Амудар’ї і Сирдар’ї почали зменшуватися і озеро почало стрімко всихати. Воно відступило від берегів на десятки кілометрів, і колишні порти нині перебувають за 80 км від моря. Унаслідок обміління різко (у 2,5 раза) зросла солоність Аралу. Зникла ціла галузь господарства – рибальство. Колишнє дно перетворилося на нову пустелю – Аралкум. Якщо не вдатися до рішучих заходів, то в 2010 році Аральське море може зникнути зовсім.
Дуже серйозні проблеми, які постали перед багатьма країнами Євразії, пов’язані також із забрудненням навколишнього середовища.
Для збереження первинної природи створено мережу національних парків і заповідників (мал. 204). Серед них є українські, зокрема Канівський, Розточчя, Медобори. Тут охороняють природні комплекси лісостепу. Ділянки степу нині збереглися лише в таких українських заповідниках, як Асканія-Нова, Михайлівська Цілина.
Мал. 204. Тварини, яких охороняють у національних парках і заповідниках
На територіях Польщі та Білорусі розташований лісовий заповідник Віловезька Пуща, в якому охороняють тварин, яких уже немає в інших районах Європи, наприклад зубрів, оленів та ін.
ПІДСУМКИ
Значна щільність заселення Євразії та багатовікова господарська діяльність на її території спричинили помітні видозміни природи материка – заміну вирубаних лісів на лани сільськогосподарських культур, надмірне використання поверхневих вод, забруднення навколишнього середовища.
Для збереження первинної природи створюють заповідники.
Запитання і завдання для самоперевірки
Запропонуйте заходи щодо боротьби з негативними видозмінами природи у вашій місцевості.
Поясніть, у чому полягає спільність проблеми видозмін природи внаслідок діяльності людини в Євразії та Північній Америці.
Які компоненти природи і в яких районах Євразії найбільше постраждали від діяльності людини?
Природа яких регіонів Євразії зазнала найбільшого впливу людини? Поясніть відповідь.