Урок 34
Тема. Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту
Мета: закріпити знання учнів про спонукальні речення; вчити виділяти їх у мовленні й складати самостійно, правильно використовуючи розділові знаки; розвивати навички виразного читання; виховувати доброзичливе, дружнє ставлення до оточуючих.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 148)
– Перевірка – індивідуальне опитування.
– Як ви
2. Гра “Зберіть речення”
1) Барліг, готує, ведмідь, зимівлі, для;
2) переймай, добре, все;
3) пожовкло, чому, листя.
– Що цікаве помітили? Доведіть.
– Поясніть розділові знаки в кінці кожного речення.
III. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні будемо закріплювати свої знання про речення взагалі і спонукальні зокрема.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Хвилинка чистопису
– Яке спонукальне речення ми зібрали?
– Доведіть, що воно є спонукальним.
– Яка форма спонукання в ньому використана?
– Який знак
– Зверніть увагу на речення на с. 73.
– Як ви думаєте, чому там поставили знак оклику? Спишіть його каліграфічно.
– До чого закликає нас це прислів’я?
– А чому необхідно переймати все добре?
2. Самостійна робота (вправа 150)
– Прочитайте ще декілька прислів’їв на ту саму тему. Чому необхідно переймати лише добре?
Завдання 2, 3 запропонувати для самостійного виконання. Перевірка – індивідуальне опитування.
3. Робота в парах (вправа 152)
Перевірка – опитування пари.
– До якого типу за метою висловлювання належать складені речення? Доведіть.
4. Колективна робота з підручником (вправа 149)
– Прочитайте текст вправи. Знайдіть спонукальне речення. Як його треба прочитати? Чому?
– На цьому тексті ми будемо навчатися виразного читання різних типів речень.
Далі організувати роботу за завданнями 1, 2, 4.
Завдання 3 запропонувати опрацювати самостійно.
– Який тип виписаного вами речення? Прочитайте його виразно.
5. Колективна гра(вправа 151)
– Зверніть увагу, як одне і те саме прохання можна передати по-різному. Зверніть увагу на інтонаційне оформлення речень.
V. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Розкажіть, що ви дізналися про речення.
– Що ви можете розповісти про розповідні, питальні, спонукальні речення?
– Зверніть увагу на речення, записане на дошці. Що ви можете про нього сказати?
Мама зварила борщ.
– Перетворіть це речення на питальне і прочитайте з відповідною інтонацією.
– А як би ви перетворили його у спонукальне? Що ви у ньому передасте – прохання, заклик, запрошення?
– Якщо це прохання, то як його слід висловити?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 153.