ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 62. ЗМІНА РІЗНИЦІ ЗАЛЕЖНО ВІД ЗМІНИ ОДНОГО З КОМПОНЕНТІВ ДІЇ ВІДНІМАННЯ. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ БЕЗ ОБЧИСЛЕНЬ. МНОГОКУТНИКИ.
ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН СТОРІН МНОГОКУТНИКІВ. ПОБУДОВА МНОГОКУТНИКІВ ЗА ЗРАЗКОМ
Мета: практично з’ясувати зміну різниці залежно від зміни одного з компонентів дії віднімання; вчити порівнювати вирази без обчислень, креслити фігури за зразком, вимірювати довжину сторін многокутників; формувати обчислювальні навички додавання й віднімання числа
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Віршовані задачі
– Годівницю для птахів
Ми до зими змайстрували,
Зерен і ягід у неї поклали.
Гості на себе не змусили чекати.
Три омелюхи, чотири синиці,
Два снігурі та один горобець.
Скільки всіх птахів?
– У нашої кішки шість кошенят:
Двоє на дивані сплять,
Одне кошеня катає клубок,
Інше кошеня забралося в чобіток,
А інші сидять на віконці,
Дивляться, як Бобик лежить на сонці.
Скільки кошенят на віконці сидять?
2. Усна лічба. Робота з числовим
– Збільшіть на 4 кожне із чисел: 2; 4; 1; 3.
– Зменшіть на 4 кожне із чисел: 9; 6; 8; 5.
3. Гра “Хто швидше?”
Біля дошки – 2 команди.
4. Робота за індивідуальними картками
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 69)
Завдання 1
– Розгляньте першу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому? Що незмінне? Що змінюється? Як змінюється зменшуване? (Збільшується)
– Що відбувається з різницею? (Теж збільшується.)
– Розгляньте другу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?
– Що незмінне? Що змінюється? Як змінюється від’ємник? (Збільшується) Що відбувається з різницею? (Зменшується)
– Як же змінюється різниця від зміни одного з компонентів при сталому другому? Зробіть висновки.
Завдання 2
– Порівняйте, не обчислюючи.
– Які числа однакові? Як змінюється різниця?
Завдання 3
– Які многокутники ви бачите на малюнку? Назвіть їх. Виміряйте довжини сторін многокутників.
Завдання 4
– Накресліть у зошиті фігури за зразком.
– Поставте в зошиті точку на перетині ліній. Відрахуйте від неї 4 клітинки вниз і поставте другу точку. Від неї відрахуйте 6 клітинок праворуч і поставте третю точку. Ми позначили вершини трикутника. А тепер накреслимо його. За допомогою лінійки з’єднаємо всі точки відрізками.
Аналогічно учні креслять чотирикутник, вимірюють довжину кожної сторони.
– Виміряйте довжини сторін чотирикутників. Порівняйте їх. Зробіть висновки.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. “Конкурс красунь”. Каліграфічне письмо цифр 6 і 9
2. Розвиток математичних знань
– Розв’яжіть приклади.
Учні по одному виходять до дошки, розв’язують приклади.
– Які відповіді одержали у прикладах першого стовпчика?
– Які відповіді одержали у прикладах другого стовпчика?
3. Самостійна {диференційована) робота
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яке завдання було складним, а яке – легким?