Урок 101
Тема. Значення дієслівних форм на – ся (-сь). Вимова і написання дієслів на – ся (-сь)
Мета: познайомити із зворотними формами дієслова (без уживання терміна), вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мові такі дієслівні форми; розвивати мовне чуття, фонематичний слух; виховувати вміння уважно слухати й аналізувати почуте.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Вправа 144
– Які дієслова минулого часу ви виписали?
– Як ви визначали
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
У ЛІСІ
Одягся ліс у срібний іній. Непорушно стоять сосни і дуби. Приїхали лісоруби рубати ліс, і закипіла робота. Дзвінко лунали удари сокир. Падали високі дерева на землю. Швидко працювала бригада лісорубів. Вони заготовляли будівельний матеріал. У селі будують нову школу.
Запиши речення, якому відповідає схема:
Картка 2
Випиши з тексту дієслова, вкажи їх час, особу, число, дієвідміну, рід.
Поглядаю, поглядаю у вікно частенько,
Дожидаю, дожидаю із роботи неньку.
І на кухні, і в світлиці підмела,
І водиці у криниці два відра набрала.
І посуду перемила – буде рада ненька.
Картка 3
Зроби розбір поданих дієслів за таблицею.
Число | Особа | Час | Рід | Дієвідміна |
Працює | ||||
Підемо | ||||
Записав | ||||
Читаєш | ||||
З’їхав |
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Що спільного мають і чим різняться подані дієслова?
Мию – миюся;
Граю – граюся;
Одягаєш – одягаєшся.
– А що ви можете сказати про значення цих дієслів?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми познайомимось із дієсловами, які закінчуються на – ся, – сь, з’ясуємо, як їх правильно писати й вимовляти.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова робота (за вправою 145)
– Якого значення надають дієсловам постфікси – ся, – сь?
2. Робота в парах (за вправою 149)
– Визначити закінчення дієслів.
– Колективно зробимо звуко-буквений аналіз слова порадитися.
– Прочитайте правило на с. 78.
– Працюючи у парах, потренуйтеся у правильній вимові дієслів на – ся, – сь (з дошки).
Змагається
Бореться
Вітається
Одягаєшся
Зустрівся
Смієшся
Повертався
Листуєшся
– Коли нам можуть стати у пригоді ці знання і вміння? (Під час написання диктанту)
V. Закріплення та систематизація знань
1. Тренувальний диктант з коментуванням (за вправою 150) Вчитель диктує прислів’я із вправи, відразу після написання, пропонуючи учням розповісти, як вони записали дієслова на – ся (-сь).
– Чи можна писати ці дієслова так, як чуєш?
2. Самостійна робота з підручником (вправа 147)
– Що треба знати про вимову і написання дієслів на – ся (-сь)?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Роздивіться малюнок до вправи 146.
– Доберіть дієслова на – ся.
– Як змінюється значення дієслова постфікс – ся?
– Що треба пам’ятати про правопис цих дієслів?
2. Коментар до домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 78; вправа 151; повторити словникові слова.