Мета: повторити отримані знання про звукові значення букви я; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра “Яке слово заховалось?”.
Учитель називає склади, а діти добирають слова з цими складами. (Наприклад: лі – літо, лінійка, лікар, лівий…)
2) Гра “Вередливий
– Жив собі, був собі звук у словах, завередував і втік (наприклад, звук [к]). Потрібно його впіймати і поставити на місце.
-іт; – аштан; – віти; – рокодил.
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо малих букв, які складаються з похилої палички із заокругленням унизу та допоміжних елементів: і, ї, и, й, ш, щ, ч, л, м, я.
5. Словникова робота
Корисний, лелека.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 47)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
– Напишіть каліграфічно:
Я.
Моя бабуся знає багато казок.
2. Пропедевтика української мови
– У слові диня буква я позначає один звук [а] і вказує на м’якість попереднього приголосного звука [н].
Буква я після приголосного позначає один звук [а].
Буква я позначає два звуки [йа], коли стоїть на початку слова чи складу та після голосного. Наприклад: яма, моя.
3. Виконання письмових вправ
Завдання 2
– Прочитайте текст. Про кого він?
– Що ви можете розповісти про свою бабусю?
– У виділених словах назвіть звуки і букви.
– Спишіть перше і друге речення. Поставте над словами наголос.
Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Зайве” слово”
– Прочитайте слова. Знайдіть “зайве” слово.
Ялина ящірка
Оленя яструб
Язик
– Поясніть свій вибір.
– Скільки звуків позначає буква я на початку слова, складу та після голосного?
2. Робота над загадкою
– Послухайте і відгадайте загадку.
– Складіть звукову модель слова-відгадки.
– Довгим дзьобом тонким схопить жабеня.
Капне з дзьоба крапля. Це, звичайно,… (чапля).
3. Гра “Добери слово-дію”
– Запишіть слово і його дію. Підкресліть букву я. Скільки звуків вона позначає? Чому?
Білченя плаває
Зайченя бавиться
Лисеня стрибає
Листя бігає
Каченя зеленіє
4. Мовленнєва діяльність
– Опишіть білченя за планом. Використовуйте опорні слова.
План
1) Яка це тварина?
2) Де живе?
3) Яка в нього шубка?
4) Які вушка?
5) Які очі?
6) Який хвостик?
Опорні слова: руденька, м’якенька шубка; вушка маленькі з китичками; очі, мов гудзики; хвостик довгий, пухнастий.
5. Списування з друкованого шрифту
“Післябуквар” (с. 46), завдання 5.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Які звуки може позначати буква я?