ЧИСЛО І ЦИФРА 9. ПОНЯТТЯ “ДЕВ’ЯТИЙ”. ДОПОВНЕННЯ ДО 9. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 9. ЧИТАННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ

ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0

Урок 31. ЧИСЛО І ЦИФРА 9. ПОНЯТТЯ “ДЕВ’ЯТИЙ”. ДОПОВНЕННЯ ДО 9. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 9. ЧИТАННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ

Мета: продовжити формування в учнів поняття “числа”, учити писати цифру 9; ввести поняття “дев’ятий”; учити порівнювати числа в межах 9, доповнювати до 9; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати акуратність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ

ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Весела лічба

– Сидять рибаки, стережуть поплавці.

Рибак Андрій спіймав трьох окунів,

Рибак Матвій чотирьох сомів,

А рибак Василь двох йоржів зловив.

Скільки риби хлопчаки наловили із ріки?

– Дві качечки летять над нами,

Дві інших за хмарками,

5 качечок за річкою сіли.

Скільки всіх качечок ви полічили?

2. Лічба предметів від 1 до 8; від 8 до 1

3. Математичний диктант

– Запишіть число, попереднє до числа 6.

– Запишіть число, наступне до числа 5.

– Запишіть число, яке стоїть після числа 4.

– Запишіть число, яке стоїть перед

числом 2.

– Запишіть число, яке стоїть між числами 4 і 6.

– Запишіть “сусідів” числа 7.

– Запишіть відповіді до прикладів: 7 + 1;3 + 1;5 + 1.

4. Порівняння чисел

– Поставте знаки “>”, “<“, “=”.

4 + 1 * 5

2 + 1 * 4

2 – 1 * 2

5 – 1 * 3

6 – 2 * 4

3 + 1 * 2

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Підготовча робота

– Послухайте загадку. Про яку цифру йдеться?

– Цифра дев’ять, чи дев’ятка –

Наче в цирку акробатка,

Сторчака як перевернуся,

Зразу шісткою обернуся.

– Яке число ми будемо сьогодні вивчати?

2. Робота за підручником (с. 38)

Завдання 1

– Скількох звірят зустрів баран? Порахуймо їх! (8)

– Скільки їх стало разом з бараном?

– Як же їх стільки стало? (До 8 додали 1)

– Отже, щоб одержати число 9, потрібно до 8 додати 1. Число 9, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 9, “дев’яткою”. (Демонстрування цифри.)

– Який баран по порядку? (Дев’ятий)

Завдання 2

1) Бесіда за малюнком.

– Які фігури ви бачите? Скільки трикутників? Скільки чотирикутників? Скільки п’ятикутників? Скільки всього фігур? Скільки фігур треба додати, щоб їх стало 9?

2) Пояснення вчителя.

9 = 9 – це рівність. Читають так: “Дев’ять дорівнює дев’яти”.

9 > 8 – це нерівність. Читають так: “Дев’ять більше восьми”.

8 < 9 – це нерівність. Читають так: “Вісім менше дев’яти”.

3) Робота за малюнком.

– Розгляньте числовий потяг. Яка цифра сіла у вагон, наступний за 8? Назвіть “сусідів” числа 8. Яке число наступне за числом 7? Яке передує числу 8? А числу 9?

3. Робота із числовим рядом

– На якому місці стоїть число 9?

– Яке число стоїть перед 9?

– Яке число більше 8 або 9?

– На скільки більше?

4. Робота в парах

1 варіант. Викладіть 9 квадратів.

2 варіант. Викладіть 8 трикутників.

– Що треба зробити, щоб предметів у групах стало порівну?

– Порадьтеся, виконайте завдання.

– Що означає порівну?

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток до уроку)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Ми рахували?

– Ми писали?

– Яку цифру й число вивчали?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 31

1. Ознайомлення з рукописною цифрою 9

1) Пояснення вчителя.

– Цифра 9 складається з малого овалу і великого правого півовала. Починають писати цифру трохи нижче за правий верхній кут клітини (приблизно там, де і початок цифри 6), ведуть лінію вгору ліворуч, заокруглюючи її до центра клітини, потім праворуч угору до вихідної точки. Від початкової точки пишуть великий правий півовал, торкаючись середини нижньої сторони клітини.

2) Написання цифри в повітрі під рахунок “раз-i, два-і”.

3) Написання цифри в зошиті.

Шість і дев’ять – близнюки.

В різні дивляться боки.

Дев’ять знизу хвостик носить,

Шість нагору закидає.

2. Робота з набірним полотном

– Скільки метеликів на квітці ліворуч? праворуч? Як одержали число 9?

3. Гра “Знайди зайвий предмет”.

Учитель демонструє навчальне приладдя й одну іграшку.

– Який предмет зайвий? Чому? Яка загальна кількість решти предметів?

4. Гра “Чарівні віконечка”

– Вставте необхідні знаки й числа.

7 * * = 9

5 * * = 7

3 * * = 6

8 * * = 9


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЧИСЛО І ЦИФРА 9. ПОНЯТТЯ “ДЕВ’ЯТИЙ”. ДОПОВНЕННЯ ДО 9. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 9. ЧИТАННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ - Плани-конспекти уроків по математиці


ЧИСЛО І ЦИФРА 9. ПОНЯТТЯ “ДЕВ’ЯТИЙ”. ДОПОВНЕННЯ ДО 9. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 9. ЧИТАННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ