УРОК 19
Тема. Читання й записування п’ятицифрових чисел у межах 20 000
Мета: провести бесіду про подальше розширення множини чисел; закріпити вміння письмового додавання трицифрових чисел; опрацювати задачі на знаходження третього доданка; розвивати логічне мислення.
Обладнання: нумераційна таблиця, картки для усної лічби.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
1) Усна лічба за картками
Гра “Шифрувальник” (робота проводиться за варіантами)
Код
А | Б | В | Г | Д | Е | Є | Ж | З | И | І | Ї | Й | К | Л | М |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Н | О | П | Р | С | Т | У | Ф | Х | Ц | Ч | Ш | Щ | Ь | Ю | Я |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |
I
1 | X | 7 | X | 2 | = |
18 | : | 9 | – | 1 | = |
9 | X | 4 | – | 16 | = |
18 | : | 6 | X | 2 | = |
66 | : | 6 | X | 2 | = |
72 | : | 8 | : | 9 | = |
II варіант
81 | : | 9 | + | 3 | = |
8 | X | 5 | : | 4 | = |
8 | : | 8 | + | 18 | = |
54 | : | 9 | + | 5 | = |
9 | X | 9 | – | 68 | = |
6 | X | 10 | : | 2 | = |
Слова: карета, кисіль.
2) Завдання для опитування.
– Записати числа: 6367, 6284, 2002, 3608, 7999, 6600.
Підкреслити в кожному числі цифру, яка означає, скільки сотень (десятків, одиниць, тисяч) у ньому. Одиниць яких розрядів у цих числах немає?
– Назвати найбільше і найменше чотирицифрові числа.
– Виконати обчислення.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота за вправою № 156
2. Пояснення матеріалу
– Кожне багатоцифрове число утворюється двома способами: від попереднього віднімаємо одиницю, або до числа, що є, додаємо одиницю. Наприклад, 10 000 + 1 = 10 001. Число 10 001 є наступним для числа 10 000. Порахуйте від 10 003 до 10 010.
3. Первинне закріплення Вправи № 156-157 (усно)
4. Розкласти числа на суму доданків (№ 158).
5. Записати числа цифрами (№ 159).
6. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Письмове додавання трицифрових чисел (№ 160)
Завдання № 1 – коментоване розв’язання.
Завдання № 2 – самостійно.
2. Розв’язання задачі № 161 за кресленням (на дошці)
Розв’язання задачі проводиться за рівнями: учні з високим рівнем знань – складанням виразу, решта – по діях.
3. Складання й розв’язання задачі № 162 за коротким записом по рівнях (високий рівень – виразом, достатній рівень – по діях, решта – під керівництвом учителя)
4. Розв’язання нерівностей (№ 163)
5. Задача з логічним навантаженням № 164
68 – 4 = 64;
64 : 2 = 32 – в одному класі;
32 + 4 = 36 – в другому класі.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
№ 165, 166.