Розділ VI Материки північної півкулі
Тема 1. Північна Америка
& 38. Населення та держави Північної Америки
Пригадайте: 1. Що впливає на розміщення та густоту населення? 2. Як відбувалося освоєння Північної Америки європейцями? Які частини материка були відкриті раніше, які – пізніше? 3. Який расовий склад має населення Південної Америки? Які мішані раси там сформувалися? 4. Які країни за рівнем економічного розвитку переважають на материках тропічних широт?
Розміщення населення. У Північній Америці проживає 550 млн осіб, що
Східне узбережжя Північної Америки – один з найбільших у світі районів з дуже високими показниками густоти населення. У середньому тут проживає 200-300 осіб/км2. На Антильських островах цей показник становить 100 осіб/км2. Високий показник густоти населення насамперед має історичне пояснення. Переселенці з Європи, подолавши Атлантичний океан,
Водночас через природні умови значні території Північної Америки мають украй низьку густоту населення або й залишаються зовсім безлюдними. Це острів Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, гірські області Кордильєр.
Расовий склад населення. Сучасний расовий склад населення Північної Америки сформувався після європейської колонізації материка. Він за багатьма ознаками подібний до Південної Америки.
До початку європейської колонізації Північну Америку населяли численні племена, які приблизно 27-15 тис. років тому прийшли з Північно-Східної Азії через льоди Берингової протоки. Вони належали до монголоїдної раси. На більшій частині Північної Америки жило кілька сотень різних народів, яких вихідці з Європи назвали одним словом – індіанці (мал. 92). На півночі материка індіанці жили у вігвамах. Вігвам – це каркас із жердин, укритий шкурами, гілками або листям. На півдні будували кам’яні та глиняні помешкання. Найвищого рівня розвитку досягли племена ацтеків і майя, які створили землеробські держави на території сучасної Мексики та півострова Юкатан. У народів майя виникла ієрогліфічна писемність раніше, ніж в інших народів Нового Світу. Вони писали книжки на корі дерев або замші, увели у вжиток календар і в обіг гроші у вигляді какао-бобів.
– Розкажіть, які частини материка заселені найбільш густо. На яких територіях постійного населення майже немає? Поясніть, чому.
– Поміркуйте, з чим пов’язана подібність расового складу населення Північної та Південної Америки.
Європейські колонізатори зруйнували неповторну культуру американських індіанців, а їх самих силоміць переселяли до резервацій.
На півночі материка живуть інші представники монголоїдної раси – ескімоси (мал. 93). Вони займаються рибальством і мисливством. Свої будинки – іглу – ескімоси споруджують із льоду. У стіни вставляють крижані віконця. Із снігу виготовляють і меблі: стіл та лежанку, яку вкривають шкурами тварин.
Колонізація Північної Америки європейцями розпочалася наприкінці XV ст. Південь материка та більшість островів Карибського моря були захоплені іспанцями, північ – англійцями та французами. Цим пояснюються сучасні державні мови країн континенту. Так, у Мексиці та країнах Панамського перешийка переважає іспанська мова, у США – англійська, у Канаді – англійська та французька.
У XVI-XVII ст. в складі населення Північної Америки з’явилася третя раса – негроїдна. Сюди, як і в Південну Америку, європейці завозили з Африки чорношкірих рабів для роботи на плантаціях кави та цукрової тростини.
За тривалий час спільного проживання в Америці три основні людські раси змішувалися. Так виникли метиси (нині їх найбільше на півдні материка), мулати (переважають на Антильських островах), самбо. У США стрімко зростає частка темношкірих афроамериканців.
Держави. Україна і держави Північної Америки. Загалом політична карта Північної Америки сформувалася на початку XX ст. Нині в регіоні налічується 37 держав і територій, з них 23 – незалежні держави. За площею вирізняються Канада, США та Мексика. На крайньому півдні та островах Карибського моря багато дрібних держав і залежних територій.
Мал. 92. Індіанець США
Мал. 93. Ескімоси
Найбільша чисельність населення в США (314,8 млн осіб), за цим показником вони поступаються лише азійським Китаю та Індії. США й Канада належать до групи високорозвинених країн світу. Усі інші держави регіону – країни, що розвиваються.
Сполучені Штати Америки – найбільш економічно розвинена держава світу. Територія США складається з трьох частин, найбільша – у центрі материка. Вона охоплює 48 штатів. Сорок дев’ятий штат – Аляска, а п’ятдесятий – Гавайські острови в Тихому океані. У США проживає лише 5 % населення світу, а виробляється 25 % світової продукції. Країна має великі земельні, водні, лісові, мінеральні (корисні копалини) ресурси.
У США сформувалась окрема нація – американці США. Вона складається з американців європейського походження та афроамериканців (12 %). Індіанців налічується лише 1,9 млн осіб. Тут живуть численні переселенці з різних країн світу. Перші українці прибули до США в 1876 р. Це були переселенці з Передкарпаття. Нині в США проживає майже 1 млн українців та осіб українського походження.
У країні добре розвинені всі галузі промисловості та сільського господарства, продукція яких експортується в усі частини світу. США – найбільший торговий партнер України в Західній півкулі. США фінансують окремі промислові, сільськогосподарські та культурні проекти розвитку економіки України. Україна бере участь у міжнародних (з участю США) космічних проектах. Столиця країни – місто Вашингтон (мал. 94).
Найбільша за площею держава на материку – Канада (майже 10 млн км2). За цим показником вона поступається у світі тільки Росії.
Переважна більшість населення Канади, як і США, складається з європейських переселенців і їхніх нащадків. У країні є дві основні нації: англо-канадці та франко-канадці. Індіанці й ескімоси становлять усього 2 % жителів. У Канаді велика українська діаспора – 1,2 млн осіб (майже 4 % населення). Канада – одна з найменш заселених країн світу. На її величезній території проживає 35,4 млн мешканців, що в 1,5 раза менше, ніж в Україні. Населення зосереджується переважно на сході та вздовж кордону із США.
Канада ефективно використовує свої величезні природні багатства: родючі землі, поклади руд чорних і кольорових металів, енергію річок, лісові ресурси. Канада – один з найбільших експортерів сільськогосподарської продукції (особливо пшениці) у світі. Вона має економічні зв’язки з Україною. В Україні діє багато спільних канадсько-українських підприємств, зокрема в сільському господарстві. Столиця Канади – місто Оттава.
Мал. 94. Вашингтон
Коротко про головне!
– Населення в Північній Америці розміщене дуже нерівномірно. Переважна його більшість зосереджена на сході материка та на островах Карибського моря.
– Серед населення Північної Америки є представники трьох основних людських рас, а також змішаних. Корінне населення – індіанці й ескімоси – становить менше 2 % усього населення материка.
– Найбільші за площею, населенням і рівнем економічного розвитку держави Північної Америки – Сполучені Штати Америки та Канада. На їх території проживає велика українська діаспора. Ці країни – основні торгові партнери України в Західній півкулі.
1. Чим зумовлена нерівномірність розміщення населення в Північній Америці? Назвіть найбільш і найменш заселені території на материку.
2. Розкажіть, які історичні події вплинули на формування сучасного расового складу населення материка.
3. Назвіть і покажіть на політичній карті найбільші за площею країни Північної Америки. Назвіть країни з найвищим рівнем економічного розвитку.
4. Поясніть, чому корінне населення Північної Америки близьке за расовою належністю до народів Азії.
5. Порівняйте особливості розміщення населення та його расовий склад у Північній і Південній Америці.
Для допитливих
– Про Бермудські острови, що простяглися в Атлантичному океані на схід від Північної Америки, існує багато загадкових історій. Острови були відкриті на початку XVI ст. іспанським мореплавцем X. Бермудесом. Через важкі умови навігації він назвав їх островами Диявола. Відтоді цей район, який називають Бермудським трикутником (його вершинами є Бермудські острови – острів Пуерто-Рико – півострів Флорида), набув сумної слави. Тут безслідно зникли десятки кораблів і літаків. Жоден з них не подавав сигналу тривоги. Що викликає такі аномальні явища – невідомо.
– У 1500 р. португалець Гашпар Кортиріал уперше побував на найбільшому півострові Північної Америки і дав йому назву Терра-ду-Лаврадор, що перекладається як “земля орача”. Португальці сподівалися продавати місцевих індіанців у рабство й примушувати працювати на землі. Проте волелюбні індіанці не витримували важкої роботи й помирали. Довелося завозити рабів з Африки. Однак назва півострова збереглася.
– Назву “Аляска” мають декілька географічних об’єктів: півострів, 49-й штат США, затока, тепла морська течія. А перекладається це слово з алеутської мови як “китове місце”. На Алясці вперше побували росіяни. Тут у XVIII ст. з’явилися їхні перші поселення. Аляску й Алеутські острови уряд Росії продав Сполученим Штатам Америки в 1867 p., оскільки Росія не могла освоїти такі далекі землі.
– Найактивніший у Північній Америці вулкан, – Ісалько в Сальвадорі. Його висота – 1885 м. Він діє безперервно майже 200 років. Виверження повторюються кожні 2-10 хв. Цей вулкан слугує маяком для моряків.
– Гірський льодовик Упернавік, що в Гренландії, – рекордсмен серед льодовиків світу за швидкістю руху – 38 м на добу, або 14 км на рік.
– Корінним населенням півночі є ескімоси. Так їх називали індіанці Лабрадору й тим ображали. Адже слово “ескімос” означає “той, що їсть сире м’ясо”. Ескімоси ж називають себе інуїтами, тобто “людьми в повному розумінні слова”. Адже вони виживають у постійній боротьбі із суворою природою.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 9
Позначення на контурній карті географічних об’єктів Північної Америки
Мета: позначити основні географічні об’єкти Північної Америки на контурній карті й запам’ятати їх місцезнаходження.
Обладнання: фізична карта Північної Америки, політична карта Північної Америки.
Завдання. Під час вивчення теми, користуючись картами атласу, позначте на контурній карті й запам’ятайте положення на материку основних географічних об’єктів Північної Америки (див. таблицю).
Географічні об’єкти Північної Америки
Категорії | Назви | |
Елементи берегової лінії | Море | Карибське |
Затоки | Гудзонова, Мексиканська, Аляска, Каліфорнійська | |
Протока | Берингова | |
Півострови | Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан | |
Острови | Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний архіпелаг | |
Миси | Мерчисон, Мар’ято, Принца Уельського, Сент-Чарльз | |
Канал | Панамський | |
Форми рельєфу | Гори | Кордильєри (г. Мак-Кінлі, 6194 м): – Скелясті гори; – Великий Басейн; Мексиканське нагір’я, Аппалачі |
Вулкан | Орісаба | |
Рівнини | Центральні рівнини, Великі рівнини, Примексиканська низовина | |
Води суходолу | Річки | Міссісіпі, Міссурі, Маккензі, Юкон, Колорадо, Колумбія |
Водоспад | Ніагарський | |
Озера | Великі (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо), Велике Солоне | |
Політична карта | Держави та їх столиці | США (Вашингтон), Канада (Оттава), Мексика (Мехіко) |
Готуємо повідомлення, дослідження, міні-проекти
1. 3 історії відкриття Америки: чи був Колумб першим?..
2. Таємниці Бермудського трикутника.
3. Давнє зледеніння в Північній Америці та його роль у формуванні рельєфу материка.
4. Торнадо – нерозв’язана загадка природи.
5. Великий Каньйон річки Колорадо – диво природи.
6. Великі озера Північної Америки.
7. Рослини та тварини – символи Північної Америки.
8. Прерії – важливий сільськогосподарський район Північної Америки.
9. Розроблення й обгрунтування маршруту, що проходить через об’єкти Північної Америки, занесені до Списку природної спадщини ЮНЕСКО.
Дізнаємося більше
1. http://geoworld. ucoz. ua/ (про географічні відкриття та мореплавців).
2. http://geography. kz/ (про материки й океани та їх відомі географічні об’єкти).
3. http://world-geographic. com/tag/okean/ Світова географія (статті про пошуки та відкриття).
4. http://ifact. com. ua/ (тварини й рослини світу).
ОЦІНЮЄМО ВЛАСНІ ЗДОБУТКИ
І. Виберіть правильну відповідь (0-1 бал за кожне завдання).
1. Північна Америка розташована в
А Північній і Східній півкулях
Б Північній і Західній півкулях
В Південній і Східній півкулях
Г Південній і Західній півкулях
2. Тектонічна структура, з якою пов’язане існування зони активного вулканізму та землетрусів уздовж західного узбережжя Північної Америки, – це
А пояс кайнозойської складчастості
Б Північноамериканська давня платформа
В пояс палеозойської складчастості
Г молода платформа
3. Правильний варіант ланцюга: “природна зона – кліматичний пояс – грунти – рослина” зазначений у рядку
А арктичні пустелі – субарктичний – грунти відсутні – чорниці
Б перемінно-вологі ліси – субтропічний – сірі лісові – секвоя
В тундра – субарктичний – тундрово-глеєві – полярна верба
Г степи – помірний – червоноземи – ялиця
4. Висотна поясність ландшафтів у Північній Америці найповніше представлена
А в Аппалачах
Б на Мексиканському нагір’ї
В у Скелястих горах
Г на горі Мак-Кінлі
II. Виберіть три правильні відповіді (0-3 бали за кожне завдання).
5. Наслідками впливу давнього зледеніння на природу Північної Америки є
1 нагромадження моренних валів і пасом гір
2 утворення численних озер на півночі материка
3 утворення покладів кам’яного вугілля в Аппалачах
4 формування покладів нафти на Примексиканській низовині
5 утворення річкової системи Міссісіпі
6 зміна видового складу рослин і тварин
7 утворення островів у Карибському морі
6. Виберіть правильні твердження про Північну Америку.
1 Біля берегів Північної Америки розташований найбільший у світі острів.
2 Північно-західні береги материка стали відомі європейцям після плавань Христофора Колумба.
3 Найвища точка Північної Америки – вулкан Орісаба.
4 Північна Америка розташована в усіх кліматичних поясах, окрім екваторіального.
5 Тундрою називають природну зону хвойних лісів.
6 У Канаді найбільша чисельність населення на материку.
7 Найвідоміші цивілізації в Північній Америці до прибуття європейців -держави ацтеків і майя.
III. Визначте послідовність (0-3 бали за кожне завдання).
7. Визначте порядок розташування типів клімату Північної Америки з погляду збільшення річної амплітуди коливання температури.
А тропічний морський
Б помірний континентальний
В помірний морський
Г субекваторіальний
8. Визначте послідовність заселення Північної Америки представниками різних людських рас і народів.
А метиси, мулати (мексиканці, кубинці)
Б європеоїди (англійці, іспанці, французи)
В негроїди (народи Західної Африки)
Г монголоїди (ескімоси, індіанці)
IV. Установіть відповідність (0-4 бали за кожне завдання).
9. Установіть відповідність між географічним положенням і назвами крайніх точок Північної Америки.
1 | Крайня північна точка | А | Мис Барроу |
2 | Крайня південна точка | Б | Мис Сент-Чарльз |
3 | Крайня західна точка | В | Мис Мар’ято |
4 | Крайня східна точка | Г | Мис Мерчисон |
Д | Мис Принца Уельського |
10. Установіть відповідність між назвами живих організмів і природними зонами, у межах яких вони поширені в Північній Америці.
1 | Агава, черепахи | А | Тундра |
2 | Чорна ялина, рись | Б | Тайга |
3 | Дуб, опосум | В | Перемінно-вологі ліси |
4 | Журавлина, лемінг | Г | Тропічні пустелі |
Д | Широколисті ліси |