Урок 9. ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ТА ПОБУДОВИ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 22, с. 19)
Індивідуальне опитування
Учні розповідають про захоплення дітей, спираючись на фотоілюстрації, подані в підручнику на с. 19.
– Хто бажає розповісти про власне захоплення?
2.
– Розгадайте ребус.
(Попереду)
– Запишіть каліграфічно.
Пп По пе пл па попереду
– За малюнком складіть і запишіть розповідне речення зі словом попереду.
3. Гра “Редактор”
– Прочитайте поданий текст.
– Знайдіть у ньому недоліки, виправте їх.
– Запишіть удосконалений текст.
От лісок. Росте в лісі ялинка. Біжить через лісок зайчик. Дмухнув вітерець. Ялинка зашелестіла. Зайчик злякався. Зайчик підвівся на лапки і слухає. У лісі знову тихо.
Зрадів зайчик і почав гризти
– Яка тема цього тексту?
– Який заголовок можна запропонувати до тексту?
– Назвіть префікси у виділених словах.
4. Робота за таблицею “Типи текстів”
Розповідь | Опис | ? |
Розповідаємо про якусь подію | Описуємо предмет або подію | Хочемо довести або спростувати певну подію |
– Яку назву можна дати третьому виду текстів?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми попрацюємо над текстами-міркуваннями; дізнаємося про особливості змісту та побудови тексту-міркування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з текстом-міркуванням та його характерними ознаками.
Вправа 33 (с.20)
– Прочитайте текст вправи.
– Яка мета цього тексту?
– Який це тип тексту? (Це текст-міркування.)
– У чому полягає особливість змісту та побудови тексту-міркування? Щоб відповісти на це запитання, скористайтеся поясненням у підручнику на с. 20.
– Відшукайте характерні ознаки тексту-міркування у матеріалах вправи.
2. Вибіркове списування. Вправа 34 (с 20)
– Прочитайте поданий текст.
– Визначте у тексті твердження, доказ, міркування.
– Випишіть речення, у якому висловлюється твердження.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 35 (с. 20-21)
Учитель пропонує скласти текст-міркування за поданими твердженням і висновком.
– Прочитайте подане у вправі твердження, висновок.
– Поміркуйте, про що можна написати у доказі?
– Запишіть свої міркування у зошити.
Перевірка виконаної роботи. (Заслухати декілька учнів.)
2. Гра “Будівельники”
– Перебудуйте текст-розповідь у текст-міркування.
Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом. Бережіть птахів!
3. Складання речень-міркувань
– Лось і косуля – травоїдні тварини, бо… (вони живляться виключно рослинною їжею).
– Ліс – наше багатство, оскільки дає нам… (чисте повітря, смачні та корисні плоди, затишний відпочинок).
– Цю красиву пташку прозвали сорока-білобока, через те, що має вона…
(хвіст і голівку чорну, як у ворони, тільки збоку на крилах та черевце має біленьке).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Пригадайте, що таке текст?
– Які бувають типи текстів?
– Як скласти текст-міркування?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 36, с. 21.