Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 9; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Шифрувальники”
– Обчисліть вирази, запишіть відповіді в порядку спадання та розшифруйте слово.
Відповідь:
Евкаліпт – дерево-велетень, кора і листя якого є цінною промисловою і лікарською сировиною.
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
1. Обчисліть приклади.
48 + (70 – 15)
32 : 8 + 56 : 7
2. Розв’яжіть задачу.
У змаганнях брали участь 15 хлопчиків і 9 дівчаток. Усіх учнів розподілили на 3 команди. Скільки учасників було у кожній команді?
Картка 2
1. Обчисліть приклади.
42 : 7 + 8 • 2
(62 + 19) – 34
2. Розв’яжіть задачу.
У класі стояло 16 парт. Принесли ще 2 парти. Всі парти розставили у три ряди. По скільки парт поставили в кожний ряд?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
–
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 42, завдання 297)
– Замініть додавання множенням.
– Обчисліть та складіть рівність на ділення на число 9.
2. Робота за таблицею множення і ділення чисел на 9 (с. 42, завдання 298)
– Прочитайте таблицю множення чисел на 9.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Від перестановки множників добуток не зміниться.)
– Письмово складіть таблицю ділення чисел на 9.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Якщо добуток розділити на один з множників, то отримаємо другий множник.)
3. Тренувальна вправа
– Розв’яжіть приклади з коментуванням (с. 42, завдання 299).
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 42, завдання 300)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
Учні поступово складають вираз, пояснюючи кожну дію:
9 • 8 – маса індичок
6 • 3 – маса гусей
9 • 8 + 6 • 3 = 72 + 18 = 90 (кг) – маса всіх пташок
Творча робота над задачею
– Як інакше поставити питання до задачі, щоб змінилася остання дія?
2. Гра “Знаки загубилися”
– Розставте знаки “>”, “<“, “=”.
3. Самостійна робота (с. 42, завдання 301)
– Розв’яжіть рівняння.
1-й ряд: х • 9 = 72;
2-й ряд: х : 3 = 9;
3-й ряд: х + 16 = 84.
4. Робота над геометричним матеріалом (с. 43, завдання 302).
1) 8 : 4 = 2 (см) – сторона малого квадрата
2) 2 + 2 = 4 (см) – сторона великого квадрата
3) Р = 4 • 4 = 16 (см) – периметр великого квадрата
– Накресліть великий і один малий квадрати.
– У скільки разів сума периметрів малих квадратів більша за периметр великого квадрата? (У 2 рази.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку таблицю множення, ділення повторили на уроці?
– Що здалося складним? легким? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 43, завдання 303; 304.