Урок 46
Тема. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини
Мета: розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині, вчити правильно утворювати й використовувати у мовленні форми іменників у місцевому відмінку множини з прийменниками; розвивати мовлення дітей, розширювати активний словник учнів; виховувати інтерес до географічних досліджень.
Обладнання: малюнки із зображенням трамваю і тролейбусу; картки із словниковими словами, індивідуальні словники.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього
1. Робота зі вправою 185
2. Хвилинка чистопису
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
– До чого закликає нас Т. Г. Шевченко?
– Якої частини мови немає у цьому вірші?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– А як можна знайомитись із надбанням і досвідом різних народів?
– Розгадайте кросворд – і дізнаєтесь відповідь.
1. При переказі тексту стане в пригоді.
2. Знаючи тему тексту, його можна дібрати.
3. Відмінок, який має питання кого? чого?
4. Один із типів тексту.
5. Відмінок, який
6. Частина слова, яка ховає в собі лексичне значення слова.
7. Словникове слово, що називає людину з вищою технічною освітою.
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні будемо подорожувати світом, познайомимось із багатьма цікавинками природи, а також з особливостями форми іменників у місцевому відмінку множини.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова діяльність у парах (за вправою 186)
– Про що ви дізналися з цього тексту?
– А що ви можете розповісти про закінчення іменників множини у місцевому відмінку?
– Звірте спостереження із правилом. Чи правильні ваші висновки?
– Зверніть увагу на відмінності форм місцевого відмінка у російській та українській мовах.
2. Самостійна робота (за вправою 188)
Перевірка фронтально.
– А що цікавого розповів вам цей текст?
– Який це тип тексту?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Творча робота (за вправою 187)
2. Робота із словниковими словами
– А які види транспорту ви ще знаєте?
– А що це? (Вчитель закріплює малюнки трамвая і тролейбуса.)
– А хто з вас знає, як правильно записати ці слова?
– Зверніть увагу на написання слів на с. 94. Як ви думаєте, де в цих словах “пастки”?
– Запишіть слова у словничок, підкресліть орфограми.
– Складіть і запишіть речення із цими словами, поставивши їх у місцевому відмінку множини.
– Що треба пам’ятати про правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини?
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Гра “Кращий мовознавець” (командні змагання)
Провести за запитаннями і завданнями для повторення на с. 94.
– Ці запитання допоможуть вам підготуватися до контрольної роботи за темою “Іменник”.
VII. Домашнє завдання
С. 93, правило; вправа 189.