Урок 28. РІД І ЧИСЛО ІМЕННИКІВ
Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення учнів; виховувати пильність у поводженні з вогнем.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 96, с. 49)
– Прочитайте складені речення.
– Усно опишіть птаха, зображеного на фотоілюстрації.
– Іменник океан розберіть як частину мови.
2. Творча робота
– Поєднайте слова перо, ключ,
– Як слова стають багатозначними? (Можна доповнювати існуючі слова новими значеннями.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як визначити рід і число іменників.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 97 (с. 50)
Учні виразно читають вірш Д. Павличка та добирають до нього заголовок. Визначення числа іменників
Учитель повільно читає вірш, а учні виписують у дві колонки іменники: у першу записують іменники, які автор уживає в однині, а в другу – ті, що стоять
– Позначте закінчення іменників.
– Як можна визначити число іменників?
Звуковий аналіз слів
– Прочитайте із вірша слова зі знаком м’якшення.
– Побудуйте їх звукові моделі:
1 варіант будує звукову модель слів глибінь; падають;
2 варіант – слів дзвонить, зажурилась.
2. Вибірковий диктант
– Випишіть іменники, що вживаються лише у множині.
Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи, ворота, шахи, чергові, вершки, ножиці.
3. Коментоване виконання вправи 98 (с. 50)
– Виразне читання вірша Д. Білоуса.
– Про що розповідає автор у своєму вірші?
– Визначення роду і числа виділених слів, записаних у зошити за алфавітом. (Хлібеня (с. р., одн.); хлібець (ч. р., одн.); хлібина (ж. р., одн.))
– Визначення споріднених слів у тексті.
(Колоситься, колосі. Зернина, зерня. Хліб, хлібець, хлібина, хлібеня. Бухан, буханка.)
– Розбір слів за будовою з коментуванням.
4. Фізкультхвилинка
Зупинимо навчання час.
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору-вниз їх підіймаю
І до неба підлітаю.
А тепер – метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим –
Небезпек не має бути.
Якщо поруч небезпека,-
Геть втікаємо далеко.
5. Пояснювальний диктант
СІРНИКИ – НЕ ІГРАШКА
Одного разу захотілося хлопчику погратися сірниками. Він запалив сірник і розгублено кинув його на підлогу. Почав горіти килим. З переляку хлопчик не знав, що робити. їдкий дим пішов з вікна. Це помітили сусіди. Вони поспішили на допомогу і викликали пожежників.
– Підкресліть іменники. Визначте їх рід, число.
6. Гра “Ланцюжок”
– Відгадайте загадки.
– Визначте рід, число іменників-відгадок.
– Поясніть їх правопис.
Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.
– Весь світ годую, а сама не їм. (Земля)
– Зубів не має, а кусає. (Кропива)
– Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)
– У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
– Як подивишся на нього,
Бачиш в нім себе самого
Отаким, яким буваєш.
Що це, друже?
Відгадаєш? (Дзеркало)
– Не золоте, а найдорожче. (Життя)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Як визначити число іменників?
– Як визначити рід іменника?
– Чи може іменник змінюватися за числами? А за родами?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 99, с. 50.