Тема: Рідна та державна мова
Мета: формувати в учнів уявлення про рідну мову як мову українського народу, про державну мову як мову держави; розвивати пам’ять учнів, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас. Виховувати повагу до рідної мови.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
II. Актуалізація
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте прислів’я про мову (с. 6, впр. 4).
– Поясніть як ви його розумієте.
– Які прислів’я про мову ви відшукали.
– Зачитайте одне з них.
– Поясніть, як ви його розумієте.
2. Хвилинка каліграфії
Мм Мм Мм мо ов мова
Співай, моя мово, у пісні чудовій,
І смійся, у жартах звучи!
Світися щасливо у зірці ранковій,
І в побуті теж не мовчи!
– Визначте вид речень за метою висловлювання і за інтонацією.
– Слово смійся поділіть на склади для переносу.
3. Робота в групах
–
1-ша група. Слово народилося в праці, як і пісня.
2-га група. Завдяки слову ми розуміємо один одного.
3-тя група. Без слова не було б ні писемності, ні літератури, ні пісні.
III. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про рідну мову як мову українського народу та про державну мову як мову держави.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
“Хто не любить українську мову, той не любить свою Батьківщину”.
Українська мова – це душа народу,
А український народ без мови не народ.
В. Сосюра
– Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це мова. Рідна українська мова! У ній мудрість і пам’ять тисячоліть. У ній щирість, радощі й печаль народу, його труд і піт, кров і сміх. Запашна, співуча, гнучка, сповнена музики і квіткових пахощів, вона встала з колін, як піднялася й наша Україна. Проголошення незалежності дало право зайняти українській культурі належне їй місце. А основою, джерелом культури є мова. І той, хто не знає української мови або цурається її, прирікає себе на злиденність душі. У всі віки, у всі часи, на всіх перехрестях історії українська мова була тим скарбом народу, який нічим не можна замінити. Українська мова – це серце нації, а нація має своє обличчя, свій характер, свою культуру, мораль, честь і гідність, свої святощі, своє минуле, теперішнє і майбутнє.
2. Письмо з пам’яті (с. 6-7, впр. 5)
– Прочитайте вірш Данила Кононенка.
– До кого звертається автор?
– Вивчіть його напам’ять.
– Запишіть вірш з пам’яті.
– Перевірте написане за підручником.
– Підкресліть прикметники. (Рідна, материнська)
– Чому автор називає рідну мову материнською?
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 7)
– Яка мова є рідною для українців?
– Чи залишається вона рідною для українців, які живуть в інших країнах світу?
4. Пояснення вчителя
– Мови бувають різні: українська, англійська, німецька та ін.
– Які мови є спорідненими до української мови? (Російська, білоруська)
– Українська мова – національна мова українського народу, вона об’єднує всіх українців незважаючи на те, де вони живуть. Вона є державною мовою України. Держава забезпечує її всебічний розвиток в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Українською мовою видаються підручники, цікаві книжки, газети, журнали. Українська мова звучить по радіо і телебаченню, в театрах, кіно, її вивчають у школі.
5. Робота над текстом (с. 7-8, впр. 7)
– Прочитайте мовчки текст.
– Перекажіть його.
– Спишіть текст.
– Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте в них корінь.
6. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Словникова робота
– Над яким словом будемо працювати?
– Немає рота й язика,
Та цілий день не замовка:
Воно говорить і співає,
Танцюй собі, коли заграє. (Радіо)
– Запишіть каліграфічно.
По радіо звучала весела пісня.
Радіо – галузь науки, техніки, культури, пов’язана з передаванням на відстань інформації за допомогою радіохвиль. Слово радіо утворилося від латинського радіус – промінь.
– Утворіть словосполучення.
Радіо – українське, нове, місцеве, маленьке, старовинне
– Допишіть слово радіо у потрібній формі:
Сидіти біля… вимкнути з розетки…
2. Самостійна робота (с. 7, впр. 6).
– Прочитайте вірш Ігоря Січовика.
– Якими ознаками наділив автор рідну мову?
– Доповніть речення п’ятьма прикметниками з вірша і запишіть його.
3. Завдання підвищеної складності
– Зробіть звуко-буквений аналіз слова українська.
VI. Підсумок уроку
– Яку тему ми почали вивчати?
– Яка мова є державною мовою України?
– Як потрібно ставитися до рідної мови?
VII. Домашнє завдання
С. 8, впр. 8. Які держави світу ви знаєте? Якою мовою спілкуються в цих країнах? Запишіть за зразком.
Зразок: Росія – російська… .