Розгортання страйкового руху

Тема 5. РОЗПАД РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ ТА ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ (1985-1991)

§ 24. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ В 1985-1991 Pp .

3. Розгортання страйкового руху.

Яскравою сторінкою в історії України в період “перебудови” став страйк шахтарів улітку 1989 p., який пов’язували з економічними та соціальними труднощами.

Шахти не реконструювалися багато років, високими були частка ручної праці та смертність від нещасних випадків. Робочий день шахтарів часто перевищував тривалість, установлену законом. Не вистачало вагонів для перевезення

вугілля, лісоматеріалів для виготовлення кріплень. Страйк шахтарів розпочався 15 липня 1989 р. на шахті “Ясинуватська-Глибока(м. Макіївка, Донецька обл.). Був створений страйковий комітет, який звернувся до міністра вугільної промисловості СРСР з економічними вимогами. Через кілька днів до них приєдналися гірники інших шахт. Загалом у Донецькій області страйкували понад 50 % працівників шахт. До них долучилися шахтарі Ворошиловградської області. У м. Дзержинську на мітингу лунала критика на адресу центрального та

 Розгортання страйкового руху

Страйк шахтарів Донбас у. Липень 1989 р.

Місцевого

керівництва. У м. Павлограді Дніпропетровської області шахтарі відмовилися спускатись у забій. Одночасно з економічними вимогами (підвищення заробітної плати та поліпшення умов прані) лунали й політичні гасла, висловлювалася недовіра лідерам офіційних профспілок і директорам шахт. 22 липня була підписана угода між шахтарями та урядом СРСР, у якій він обіцяв виконати вимоги страйкарів. Делегація шахтарів прибула до м. Москви, де отримала гарантії щодо виконання своїх вимог.

Навесні 1991 р. розпочався новий страйк шахтарів Донбасу, до якого приєдналися робітники деяких інших галузей промисловості. Акцію підтримали вугільні підприємства Львівщини. У середині квітня шахтарі вирушили до Києва, намагаючись надати своєму виступові загальнореспубліканського значення. Вони вимагали виконання угоди, підписаної з урядом СРСР під час страйку 1989 р., у тому числі корегування заробітної плати у зв’язку із зростанням цін, поліпшення пенсійного забезпечення. Звучали й політичні вимоги. 16 квітня в м. Києві був створений республіканський страйковий комітет. Комісія Верховної Ради УРСР та уряд підписали угоду із страйкарями. У травні 1991 р. в м. Павлограді відбулася конференція представників страйкових комітетів, на якій був схвалений проект статуту Всеукраїнського об’єднання страйкових комітетів (ВОСК).

У червні 1991 р. в м. Києві відбувся з’їзд ВОСК, на якому було утворене Всеукраїнське об’єднання солідарності трудівників (ВОСТ). З’їзд висунув економічні вимоги й висловив( я за розпуск КПРС та вихід України із СРСР.

Масові виступи працівників вугільної промисловості розхитували основи соціалістичного ладу.

Історичне джерело

Зі спогадів Григорія Сухини – голови страйкому шахти “Степова” (Західний Донбас): “Наприкінці липня 1989 р. до Донецька прибула урядова комісія з 8-10 осіб на чолі з Щадовим і Масолом нібито для спілкування зі страйкарями. Мені треба було терміново вирішувати питання щодо Першотравенська. Через депутата обласної ради я звернувся до голови Ради міністрів УРСР В. Масола. Потім постало питання про надання нашому місту статусу обласного підпорядкування. В. Масол поцікавився кількістю населення Донецька, а потім на моєму запиті написав: “Згоден”. Тоді я сказав, що згоди може бути недостатньо, потрібно написати якийсь офіційний документ. В. Масол відповів: “Голова Ради міністрів на такому простому папірці просто так свій підпис не ставитиме. Ти ж шахтар? От коли вийдеш на пенсію, цей папірець уставиш у рамочку під скло і иад своїм ліжком почепиш, щоб пам’ятав, з якою людиною розмовляв”. Однак я не розгубився і, попросивши в хлопців чистий аркуш паперу, відповів йому: “Ось на цьому аркуші я розпишуся, а коли ви йтимете на пенсію, почепите пал своїм ліжком на пам’ять про те, що ви розмовляли з шахтарем”. Подумавши, В. Масол сказав: “Ну, я знав, що шахтарі – люди з почуттям гумору. Дай потисну твою руку”. Потім його помічник відправив урядову телеграму до Верховної Ради України, звідки прийшла відповідь про позитивне вирішення питання щодо Першотравенська”.

З виступу голови Дсржкомітету з економіки УРСР В. Фокіна про стан економіки восени 1990 р.

…Майже два роки я прагну довести доцільність на даному стані дуже прикрого та вкрай непопулярного заходу – уведення системи обмеженого нормування, яка гарантувала б кожній сім’ї необхідний мінімум продуктів харчування… А нині кожен день підносить нам сюрпризи: мало того, що наші колгоспи, не викопуючи завдання по заготівлі хліба, ігноруючи власні потреби, наввипередки продають у Прибалтику та Росію зерно за вкрай низькими цінами, так і російський прем’єр Іван Силаєв підписав постанову, згідно з якою з 15 вересня по 15 грудня більш як удвічі підвищено закупівельні ціни на продукцію тваринництва порівняно з нашими цінами. Не виключено, що прикордонні колгоспи таки женуть худобу до відповідних областей РРФСР, незважаючи на указ, прийнятий урядом нашої республіки…

А згадаймо нинішнє літо? Адже саме в жнива нам припинили постачання бензину. Нам недопоставили понад 600 тис. т пального, а щойно стало відомо, що скорочують і поставки сортового вугілля з Кузбасу…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Розгортання страйкового руху - Історія


Розгортання страйкового руху