Мета: вдосконалювати навички розв’язання задач на кратне порівняння, на зведення до одиниці розширеного виду; вдосконалювати знання таблиць множення і ділення, вміння використовувати їх на практиці; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте розв’язання задачі 232 (с. 34).
– Про що дізналися в кожній дії?
2. Усна лічба
5 | 6 | 9 | 1 | 3 | 8 | 4 | 7 |
Збільшити у 7 разів | |||||||
Збільшити на 7 |
63 | 35 | 14 | 21 | 42 | 56 | 7 | 28 |
Зменшити у 7 разів | |||||||
Зменшити на 7 |
3. Фронтальне опитування
1) Робота з числовими виразами (с. 35, завдання 241).
– З виразів та їх числових значень складіть правильні рівності.
2) Математичний диктант.
– 42 більше від 7 у… разів;
–
– 7 менше від 35 у… разів;
– 54 більше від 6 у… разів.
3) Розв’язування задачі на зведення до одиниці (с. 34, завдання 236).
Розв’язання
1) 6 : 3 = 2 (дні) – в’яже 1 пару рукавичок
2) 2 • 2 = 4 (дні)
Відповідь: за 4 дні.
Перевірка виконаної роботи.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо розв’язувати задачі на кратне порівняння, задачі і вирази на засвоєння таблиці множення і ділення числа 7.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над буквеними виразами
1) С. 34, завдання 233.
Відповідь: при а – 56; 63.
2) С. 35, завдання 240.
– Доберіть по два значення а, щоб нерівності були рівними.
2. Робота над задачею (с. 34, завдання 234)
Аналіз умови задачі, складання короткого запису.
– Яка маса гарбуза? (12 кг)
– Що відомо про диню? (На 9 кг менше)
– Як дізнатися масу дині?
– Яку дію треба виконати, щоб дізнатися, у скільки разів маса гарбуза більша від маси дині?
– Запишіть розв’язання самостійно.
Сильніші учні складають вираз: 12 : (12 – 9) = 4 (р.).
Слабші учні розв’язують задачі за допомогою картки-підказки:
1) [ ] – [ ] = [ ] (кг) – маса дині
2) [ ] : [ ] = [ ] (рази)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач з буквеними даними
1) С. 34, завдання 235.
– Колективне складання виразу до задачі.
(а + 30) : а
2) С. 35, завдання 243.
– Прочитайте задачу.
– Самостійно складіть до неї вираз.
24 – 24 : а
– Поясніть, про що дізналися в кожній дії.
2. Робота над розширеною задачею на зведення до одиниці (с. 35, завдання 242)
Головне питання вчитель закриває.
– Пригадайте, як ми розв’язували такі задачі, та складіть план розв’язання.
План
1) Скільки гривень коштує одна книга?
2) Скільки гривень коштують 5 книг?
Учитель відкриває головне питання задачі.
– Якою буде остання дія?
3) Скільки всього гривень отримали за книги, продані за день?
– Запишіть розв’язання задачі в зошити.
Сильніші учні розв’язують самостійно, всі решта – під керівництвом учителя.
Перевірка правильності розв’язання задачі.
– Яка ціна однієї книги? (б грн)
– А скільки всього книг продали? (7 + 5 = 12 (кн.))
– Як знайти вартість усіх книг? (6 • (7 + 5) = 42 + 30 = 72 (грн))
– Якщо ви отримали відповідь 72 грн, задачу розв’язано правильно.
3. Завдання з логічним навантаженням
1) С 34, завдання 237.
Відповіді: 44; 45; 47; 48; 84; 85; 87: 88.
2) С. 35, завдання 244.
(2 • 3 + 4) : 5 = 2
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого повторили на уроці?
– Над якими видами задач працювали?
– Задачі якого виду вам легше розв’язувати? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 35, завдання 239; 246.