Мета: закріплювати вміння виділяти у тексті задачі із взаємопов’язаними величинами, знаходити певну величину під час розв’язування задач; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Назвіть вартість усієї покупки.
2. Фронтальне опитування
– Яка вартість п’яти олівців, по 3 гри кожний?
– Яку кількість пар шкарпеток за ціною 6 гри кожна можна купити на 30 грн?
–
3. Усні обчислення
1) С. 29, завдання 189.
– Виконайте першу дію кожного виразу.
2) С. 30, завдання 193.
– Назвіть множники в кожному виразі, а потім знайдіть добуток.
3) С. 30, завдання 195.
– У виразі 12 : 2 + 2 • 2 поставте дужки так, щоб після обчислення вийшло:
А) 6; б) 2.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо роботу над задачами, що містять взаємопов’язані величини: ціну, кількість, вартість.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота. Робота над задачею (с. 29, завдання 190)
– Маса гуски 5 кг. Яка маса
Маса | Кількість | Загальна маса |
5 кг | 4 | ? |
– Творча робота над задачею зі зміною даних.
Маса | Кількість | Загальна маса |
4 кг | ? | 24 кг |
? | 3 | 21 кг |
2. Робота над задачею (с. 28, завдання 182)
Аналіз умови задачі за питаннями вчителя. Запис короткої умови у таблиці.
Ціна | Маса | Вартість |
Однакова | 5 кг | 30 грн |
8 кг | ? |
Користуючись таблицею, учні пояснюють розв’язання задачі за поданим планом.
План розв’язання
1) Яка ціна яблук?
2) Яка вартість 8 кг яблук?
– Поясніть, про що дізналися кожною дією.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці (с. 29, завдання 183)
– Про що йдеться в задачі?
– Скільки грошей заплатили за 4 булочки?
– Про що можна дізнатися за цими даними? (Ціну булочки)
– Чи можна тоді дати відповідь на питання задачі?
– Як знайдемо вартість 2 булочок?
– Запишіть розв’язання задачі в зошити.
Один учень працює за закритою частиною дошки. Самоперевірка робіт.
2. Самостійна робота (с. 30, завдання 192)
– Розгляньте короткий запис задачі й розв’яжіть її.
– Запишіть розв’язання задачі самостійно.
Слабшим учням учитель пропонує картку-підказку.
1) [ ] : [ ] = [ ] (л)
2) [ ] • [ ] = [ ] (л)
3. Порівняння виразів (с. 29, завдання 185)
4. Розв’язування рівнянь (с. 30, завдання 194)
1-й ряд – 1-ше рівняння;
2 й ряд – 2-ге рівняння;
3-й ряд – 3-тє рівняння.
5. Завдання з логічним навантаженням
1) С. 29, завдання 186.
Розв’язання
1) 75 – 56 = 19 – 2-ге число
2) 19 + 11 = 30 – 1-ше число
3) 56 – 30 = 26 – 3-тє число
2) С. 30, завдання 196.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
Гра “Знайдіть пару числу”
У двох цуценят 8 лап. Скільки лап у 4 цуценят?
2 – 8
4 – ?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 29-30, завдання 187; 197.