Мета: формувати в учнів уміння визначати однорідні члени речення із залежними від них словами; розвивати вміння будувати схеми речень за зразком, пояснювати вживання розділових знаків при однорідних членах речення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 74, с. 38)
– Прочитайте речення, назвіть у них однорідні члени.
– Уточніть, які це однорідні члени? (Однорідні підмети, однорідні присудки, однорідні другорядні члени речення)
–
Каліграфічна хвилинка
Зз аа лл ее жж нн іі залежні слова
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Визначення залежних слів при однорідних членах речення (вправа 75, с. 38)
- Читання тексту вправи, з’ясування правопису слів з пропущеними буквами. Списування першого абзацу із завданням. Робота з виділеним реченням.
– Назвіть однорідні члени речення у даному реченні. (Постало, виросло)
– Які це однорідні члени? (Однорідні присудки)
–
Запам’ятайте! Залежні слова – не однорідні, бо зв’язані з різними словами.
- Вправляння у побудові схем речень другого абзацу.
Вибіркове списування (вправа 76, с. 39)
- Ознайомлення з текстом вправи. Вибіркове списування із завданням, поданим у підручнику. Добирання речення до схеми.
(Він уже вмився, причесався й тепер складав кубики.)
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Робота за вправою 77 (с. 39-40)
- Бесіда за змістом вправи. Виписування речень з однорідними членами.
Робота в парах
– Усно з’єднайте за допомогою сполучника і пари виділених речень в одне, утворивши речення з однорідними членами.
– Які зміни відбулися в реченнях?
Робота з деформованим текстом
– З кожної групи слів складіть і запишіть речення.
– Встановіть зв’язок слів в одному з речень за вибором.
Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози.
Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.
Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули.
Гра “Ми – творці”. Робота в групах
– Складіть і запишіть речення з однорідними підметами.
Коропи, окуні, карасі.
Вовки, лисиці і зайці.
Книги, газети і журнали.
Сонце, повітря і вода.
– Складіть і запишіть речення з однорідними присудками.
Пишемо, читаємо і лічимо.
Прочитав, подумав і відповів.
В’яне, жовкне і обсипається.
Учиться і працює.
Гра “Ти – мені, я – тобі”
– Які ви знаєте речення за метою висловлювання та інтонацією?
– Що називається граматичною основою речення?
– За допомогою чого пов’язуються слова в реченні?
– Які члени речення називаються однорідними?
– Як пов’язуються між собою однорідні члени речення?
Складання сенкана
Однорідні члени.
Підмети, присудки, другорядні члени.
Називають, перелічують, виконують дію.
Однорідні члени поширюють речення.
ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися про однорідні члени речення?
– Чи змінюють залежні слова розділові знаки при однорідних членах речення?
– Чи є однорідними залежні слова, які вживаються при однорідних членах речення?
– Поширте однорідні члени речення залежними словами.
У лісі живуть… ведмеді, … білки, … лисиці.
На озері плавають… качки і… лебеді.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 78 (с. 40).