Урок 56
Тема. Слова, що називають ознаки предметів. Роль прикметника (без уживання терміна) у мовленні. Вимова й правопис слова ознака
Мета: ознайомити учнів зі словами – ознаками предметів; формувати вміння ставити запитання до назв ознак предметів; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати старанність, уважність.
Обладнання: предметні малюнки перцю, кавуна, тигра.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Аналіз перевірної роботи
III. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Проблемна ситуація
–
– Я…, я…
Відгадайте, хто такий.
(Пропущено: червоний, гіркий. Відгадка: перець.)
– …, а не м’яч,
… , а не трава,
З хвостом, а не миша,
… , а не мед.
(Пропущено: круглий, зелений, солодкий. Відгадка: кавун.)
– Він такий..,
Він такий… ,
… у тайзі –
Перед ним тремтять усі.
(Пропущено: смугастий, ікластий, найстрашніший. Відгадка: тигр.)
– Чи можете відгадати хоч одну? А чому ні?
– Можете відразу сказати, яких саме слів не вистачає?
– Якщо я скажу вам відгадку першої загадки, чи
– Що вони називають? (Колір, смак)
Аналогічно діти поновлюють загадку про кавун.
– Яких слів не вистачало? Що вони означають? (Форму, колір, смак)
– Як ми говоримо про такі слова? (Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати.)
Третю загадку за браком часу можна опрацювати на етапі закріплення вивченого матеріалу.
2. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми будемо знаходити слова – прикмети предмета, або, як їх ще називають, – ознаки. Також з’ясуємо, на які питання відповідають ці слова-ознаки. Будьте старанними й уважними, і ви дізнаєтеся багато цікавого.
3. Колективна робота (вправа 251)
– Розгляньте малюнки. Назвіть предмети та їх ознаки за кольором.
– Запишіть за зразком.
– Прочитайте слово в рамці. Що воно означає?
– Так, воно називає колір, смак, розмір, форму, матеріал, характер предмета.
– Використовуючи слова – ознаки предмета, складіть речення про повітряні кульки. (Безліч червоних, блакитних, жовтих і зелених кульок злетіли в небо. Повітряні кульки були круглі, довгасті.)
4. Фізкультхвилинка
5. Самостійна робота (вправа 253)
– назвіть зображені предмети та їх ознаки за матеріалом, з якого вони виготовлені. Запишіть за зразком.
– Прочитайте правило на с. 117 і запам’ятайте його. Наведіть приклади.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 254)
– Прочитайте, дайте відповіді на питання: що це?
– Запишіть перші два речення. Підкресліть назви ознак хвилястою лінією. Усно поставте до них питання.
2. Відтворення третьої загадки, записаної на дошці
3. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 255)
– Запишіть, які предмети за смаком.
– Складіть і запишіть речення за схемою:
V. Підсумок уроку
– Що таке ознаки предмета? (Колір, смак, розмір, матеріал, форма, характер) Наведіть приклади.
– На які питання відповідають слова, що називають ознаки предметів?
– Складіть речення і встановіть зв’язки між словами.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 117, вправа 256.