Урок 110
Тема. Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах
Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах, формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах, визначати їх роль; розвивати вміння розпізнавати прислівники в усному і писемному мовленні; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: картки індивідуального опитування, словники синонімів, малюнки першоцвітів.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота над вправою 186
2. Картка
Картка 1
До поданих прислівників добери синоніми, подані в дужках.
Багаторазово, безжалісно, важко, видимо-невидимо, гарно, глухо, дбайливо. (Багато, скрутно, безсердечно, часто, добре, тихо, старанно)
Картка 2
До поданих прислівників добери антоніми.
Вчора –
Всюди –
Корисно –
Разом –
Спочатку –
Спереду –
Картка 3
Заміни вислови синонімічними прислівниками.
– Лягати разом з курми –
– Шукати по гарячих слідах –
– Працює, як сонна муха –
– Дав, як кіт наплакав –
– Прийде, як
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Хвилинка чистопису
Пр ис лі вник
Перевірка – взаємоперевірка за зразком.
– Яке слово можна зібрати?
2. Відновлення опорної таблиці
– Розкажіть все, що знаєте про прислівник.
– Проведіть порівняльний аналіз прикметників і прислівників:
1) Що означає?
2) На які питання відповідає?
3) Змінна чи незмінна?
4) З якою частиною мови найчастіше зв’язується в реченні?
5) Яким членом речення є?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми дізнаємось, яку роль відіграє прислівник у різних текстах.
– А які тексти бувають?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Списування з граматичним завданням (за вправою 187)
2. Пошукова робота
Вправа 188 (1,2) – колективно, усно.
Завдання 3 – самостійно.
– Порівняйте роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах.
3. Групова робота (за вправою 192)
Роботу над вправою доцільно організувати за варіантами:
І варіант – скласти художній текст;
ІІ варіант – скласти науково-популярний текст.
Провести порівняльний аналіз двох текстів, з’ясувати роль прислівників у кожному з двох текстів.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота з ребусами (вправа 190 і 194)
Гра “Хто швидше?” – змагання між хлопчиками та дівчатами.
Вправа 190 (1, 2) – назад, попереду, ліворуч, праворуч.
Вправа 194 (1, 2) – восени, взимку, влітку.
2. Робота із словниковими словами
– Доберіть антонім до слова попереду.
– Що можеш розповісти про правопис цього слова?
– Подумайте, як записати слова:
(з)заду; (с)пер_ду
– Чому разом? (Прислівник не вживається з прийменниками.)
– Яку літеру потрібно вставити у слово спереду? Чому? Доведіть.
– Запишіть ці слова у словничок. Що про них треба запам’ятати?
– Самостійно складіть речення з кожним із прислівників. Запишіть їх.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– За чим ми сьогодні спостерігали?
– Який висновок зробили?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 191; повторити словникові слова.