УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
МОРФОЛОГІЯ
Займенник
Тексти для диктантів
Поради Іржі Томана
Говоріть лише тоді, коли вам є що сказати. Не може говорити цікаво той, хто нічого не читає, не бере участі в громадському житті, не відвідує культурних закладів, не дискутує з товаришами, не подорожує й нічого не переживає.
Хто говорить надто тихо, справляє враження людини, яка не вірить у свої сили. Той же, хто говорить надто голосно, справляє враження агресивної людини.
Для збагачення власного словникового запасу читайте
Виявіть, які слова ви вживаєте надто часто, і намагайтеся їх замінити іншими словами й виразами.
Чергуйте довгі речення з короткими. Довгі речення важко сприймати й розуміти. Нагромадження коротких речень робить мову монотонною.
Часте вживання особових займенників замість імен осіб може призвести до неправильного тлумачення сказаного.
Вимовляйте слово “ми” голосно, а слово “я” – пошепки.
Речення, в якому кілька іменників
Вживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей: “даруйте”, “перепрошую”, “дякую”, “будь ласка” і т. ін.
Природа дала людині один язик і два вуха для того, щоб вона слухала інших удвічі більше, ніж сама говорить.
(187 сл.) З журналу
* * *
“Ой у лузі червона калина похилилася”. Скільки щирих, зворушливих патріотичних почуттів викликає ця пісня у кожного, хто сприймає її небайдужим серцем.
Пісня, власне її перша строфа, бере свій початок із старовинних козацьких пісень, що відображали героїчну боротьбу лицарів Запорозької Січі з польсько-шляхетською неволею.
Серед пісень цього циклу знаходимо і пісню “Розлилися круті бережечки”.
Прикінцева строфа цієї пісні дала початок досліджуваному народнопоетичному тексту, що стосується іншого періоду визвольного руху в Україні, – боротьби українського народу за національну незалежність:
Гей, у лузі червона калина похилилася, Чогось наша славна Україна зажурилася…
Червона калина! Скільки прекрасних поетичних образів червоної калини зустрічаємо в народних піснях, скільки визначних українських поетів оспівали її у своїх творах!
Пісня “Гей, у лузі червона калина” виникла в період зародження січового стрілецького руху, зразу набула широкого розголосу, увійшла до численних співаників, стала народною…
(131 сл.) За Ф. Погребенником