Мета:
– навчальна: навчити семикласників утворювати активні й пасивні дієприкметники, сприяти зміцненню навичок їх написання;
– розвивальна: удосконалювати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники в мовленні;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до складу яких входять
– Фонетика. Орфоепія: правильне наголошення дієприкметників.
– Текст (риторичний аспект): створення текстів з уживанням дієприкметників.
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання дієприкметників у власному мовленні.
Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників у наукових текстах (історія).
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозковий штурм
– Чим відрізняється
– Яку ознаку називають активні, а яку – пасивні дієприкметники?
– Визначити стан названих дієприкметників.
IV. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ З ТЕМИ
Спостереження над мовним матеріалом
Прочитати наведені словосполучення і з’ясувати, якого виду є і від яких дієслів утворені (перехідних чи неперехідних).
Активні дієприкметники | Пасивні дієприкметники |
Палаюче вогнище | Засіяне поле |
Затихлий ліс | Вишита сорочка |
Робота з підручником
Прочитати теоретичний матеріал § і запам’ятати.
Мовна лабораторія
Провідміняти письмово в однині й множині словосполучення.
Позеленіла галявина, вишита сорочка.
Розповісти про відмінювання активних і пасивних дієприкметників.
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Ти – редактор
Прочитати наведені речення, знайти помилки, яких припустився автори, аргументувати свій вибір за допомогою правила.
Творча робота
Від дієслів першої групи утворити активні, а від дієслів ІІ – пасивні дієприкметники, виділити суфікси.
І | ІІ |
Постаріти, | Сфотографувати |
Порідіти, | Розмалювати |
В’янути, | Оздобити |
Покинути, | Виростити |
Позеленіти, | Зробити |
Лексична п’ятихвилинка
Прочитати виразно крилаті вислови, з’ясувати, що вони означають. Увінчаний лаврами; обітована земля; прикутий Прометей.
Довідка: увінчання переможців – лауреатів; багатий і щедрий, омріяний край.
Тестова робота
1. Не можна утворити дієприкметник від усіх дієслів у рядку.
А Рвати, реабілітувати, редагувати, резервувати.
Б Ратифікувати, регулювати, реєструвати, реконструювати.
В Радити, рапортувати, радувати, реагувати.
Г Реалізувати, рекламувати, рекомендувати, рекомендувати.
2. Позначити рядок дієприкметників, при творенні яких допущено помилку.
А Вимитий, сяючий, написаний.
Б Зроблений, напоєна, спущений.
В Співавший, гріючийся, крокувавший.
Г Наповнений, обсаджений, вимощений.
Гра – естафета
Учні об’єднуються у дві команди, кожній із яких запропновано утворити від наведених слів дієприкметники активного і пасивного стану. Перемагає команда, яка впорається найшвидше.
І команда | ІІ команда. |
Привезти | Звозити |
Загострювати | Загострити |
Загоїти | Загоювати |
Подвоїти | Зберігати |
Подвоювати | Зберегти |
Запросити | Прикрутити |
Запрошувати | Прикручувати |
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
– Чим відрізняється активні дієприкметники від пасивних?
– Як творяться активні й пасивні дієприкметників?
– Від яких дієслів не можна утворити дієприкметники? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа.
Виконати вправу за підручником.