СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 62
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 24. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. СУБСИДІЯ, ВАУЧЕР, ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ
Мета: узагальнити та систематизувати знання про офіційно-діловий стиль та про ділове спілкування, ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказа них у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення; виховувати культуру ділового мовлення, любов і шанобливе ставлення до української
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Уведення учнів у поняттєво-термінологічний простір уроку
Творча робота “Закінчіть речення”
> Складіть зв’язне монологічне висловлювання про особливості офіційно-ділового стилю, закінчивши речення:
Офіційно-діловий стиль використовується в… . Мета – … . Висловлювання відрізняються… . Використовуються… слова, переважають… речення. Основною рисою офіційно-ділового стилю є… , заміни термінів
Бесіда за питаннями
1. Що таке документ?
2. Який документ називається оригіналом?
3. Чим відрізняється копія від оригіналу?
4. До якого стилю належить будь-який документ?
5. Які ви знаєте вимоги до документів?
6. З яких елементів складається документ?
Коментар учителя. Документ – це діловий папір, що закріплює інформацію про факти, події, явища об’єктивної дійсності та розумової діяльності людей. Будь-який службовий документ належить до офіційно-ділового стилю. Важливими вимогами документів є достовірність, повнота, точність, переконливість. Стислість документа забезпечується відсутністю зайвої інформації. У документі не повинні вживатися стилістично знижені або емоційно-експресивні слова. Будь-яка фраза у документі повинна тлумачитися однозначно. У документах можуть повторюватися слова і фрази. Важливою ознакою є використання стандартних форм висловлювання.
Будь-який документ складається з окремих елементів, які називаються реквізитами. До реквізитів належать код організації, назва виду документа, дата, резолюція, печатка тощо.
IV. Вивчення нових понять
Опрацювання таблиць
Види ділових паперів
Критерії | Види документів |
За стадіями виготовлення | – оригінали (перший або єдиний примірник); – копії |
За ступенем гласності | – звичайні; – для службового користування; – таємні |
За місцем складання | – внутрішні (фіксують внутрішні питання підприємства); – зовнішні (вхідна та вихідна документація). |
За походженням | – службові; – особисті |
За змістом | – організаційні (положення, правила, статути тощо); – розпорядчі (постанови, ухвали, рішення, розпорядження тощо) – довідково-інформаційні (пояснювальні, допо відні, службові листи, оголошення, довідки, акти, плани роботи тощо); – документи особового складу (автобіографії, ре ‘зюме, характеристики, контракти, трудові книжки та ін.); – особисті офіційні документи (доручення, роз писки, заяви, пропозиції, скарги та ін.) |
Характеристика ділових паперів
Назва документа | Визначення | Особливості |
Субсидія | Вид допомоги, в основному грошової, що надається державою або якою-небудь установою | Найуживаніша субсидія – допомога держави, здійснювана з метою відшкодування витрат па оплату житлово-комунальних послуг малозабезпеченим сім’ям |
Ваучер | Державний цінний папір, іцо підтверджує право власності або документ, що підтверджує оплату товарів та послуг | Використовується для придбання предметів приватизації. Квитанція, що дає можливість отримувати сплачені товари та послуги |
Приватизаційний сертифікат | Державний цінний папір, що засвідчує право власника на власність | У 1992 р. державні сертифікати дорівнювали одній п’ятдесятидвохмільйонній усього державного майна |
Коментар учителя. Субсидії використовуються для фінансування фундаментальних наукових досліджень (гранти). З одного боку, субсидії можуть допомагати розвитку перспективних галузей, з іншого – підтримувати нерентабельні, але стратегічно важливі галузі. Крім того, субсидії – це допомога “покупцю”, тобто суб’єкту, який не має достатньо коштів, аби придбати якісь ресурси. Субсидія – це адресна допомога від держави для сім’ї з метою оплати житлово-комунальних послуг. Це гроші з державного бюджету, які не підлягають поверненню і користування якими не вплине на право власності на житло. Субсидія є безповоротною та її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Приватизація – процес передання державної власності приватним особам. У процесі приватизації державного майна кожному громадянину видавалися безкоштовні приватизаційні сертифікати, за якими громадянин міг отримати майно одним із нижченаведених способів: вкласти приватизаційний майновий сертифікат у підприємство, на якому він працював, вкласти приватизаційний сертифікат на аукціоні у невідомий об’єкт за деяку кількість акцій; вкласти свій майновий приватизаційний сертифікат у будь-яку інвестиційну компанію або фонд, отримавши взамін немайновий сертифікат. Саме тому більшість громадян України продали свої ваучери, але значно нижче зазначеного у сертифікаті номіналу.
V. Виконання творчих завдань, спрямованих на розвиток комунікативних умінь
Спостереження-аналіз документу
> Ознайомтесь зі зразком туристичного ваучеру. Зверніть увагу на реквізити. Підтвердженням права на які послуги є наведений ваучер? Доведіть, що перед вами зразок ділового документа. (Див. додаток)
Ситуативні вправи
> Поясніть значення терміну “субсидія” у поданих мовленнєвих ситуаціях.
Ситуація 1
Адресат мовлення – ваш однокласник, який був відсутній на уроці з цієї теми. Мета – пояснити вивчений на уроці матеріал.
Ситуація 2
Адресат мовлення – старенька сусідка, яка жаліється на високі тарифи оплати комунальних послуг.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
> Повторити теоретичний матеріал, що вивчався на уроках розвитку комунікативних умінь протягом року.
Додаток
Зразок туристичного ваучера
Відомості про туристів:
№ | Стать/Sex | ПІБ | Паспорт/Passport | Вік/Years |
1 | Ч | Петренко Іван | 34 | |
2 | Ж | Петренко Ольга | 34 | |
3 | Ж | Шевченко Петро | 34 | |
4 | Ж | Петренко Тетяна | 34 | |
5 | Д | Петренко Сергій | 15 |
Проживання:
Готель/Hotel: | Заселення в номер: | Звільнення номера: | Категорія/Caterogy | Номер/Nomber | Кільк. люд. |
Ареда-1, г/к | 02.07.10 | 04.07.10 | DBL(2,2), Люкс | 2 | |
Ареда-1, г/к | 02.07.10 | 04.07.10 | DBL(2,2), П/Люкс | 3 |
Харчування:
Готель/Hotel: | Дата початку: | Дата закінчення: | Вид питання | Кільк. |
Ареда-1, г/к | 02.07.10 | 04.07.10 | Сніданок, обід, вечеря | 10 |
Трансфер / Transfer:
Маршрут | Дата | Тип білету | Пункт відправлення – Пункт прибуття | Кільк. |
Барнаул-Чемал | 02.07.10 | Дор. в обидві сторони | Барнаул (гот. Централ., 08:00) Ареда-1 | 4 |
Барнаул-Чемал | 02.07.10 | Дит. в обидві сторони | Барнаул (гот. Централ., 08:00)-Ареда-1 | 1 |
Чемал-Барнаул | 04.07.10 | Дор. в обидві сторони | Ареда-1 (14:15)-Барнаул | 4 |
Чемал-Барнаул | 04.07.10 | Дор’. в обидві сторони | Ареда-1 (14:15)-Барнаул | 1 |