Урок 63. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК”
Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 212 (2), с. 107)
2. Робота над прислів’ями
– Властивість прикметників
Від теплого слова і лід розмерзає.
Гостре словечко коле сердечко.
Від солодких слів буває гірко.
Вода все сполоще, а злого слова – ні.
3. Каліграфічна хвилинка
Вк ол до ом ез вг зг
Навколо згодом незадовго
4. Словникова робота
Гра “Така цікава буква”
Школярі пригадують і записують якомога більше слів, до складу яких входять дві однакові букви.
Зразок:
Щогодини, щотижня.
Шеренга, посередині.
Держава, фанера тощо.
III.
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про прикметник.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником [с. 108-109)
Вправи 213-214
ЗАСІВАНКИ
Сійся, родися,
Жито, пшениця,
Горох, чечевиця,
І всяка пашниця,
Внизу корениста,
Зверху колосиста,
Щоб на майбутній рік
Було більше, ніж торік.
Щоб всього було доволі
І в коморі, і на полі.
Сію, сію, посіваю,
З Новим роком
Поздоровляю!
Сію, сію, засіваю,
З Новим роком вас вітаю!
На той новий рік,
Щоб ліпше вродило,
Ніж торік!
Сію, сію, засіваю,
Вашу хату не минаю,
З Новим роком йду до хати,
Щось вам маю віншувати:
Щоби діти всі здорові,
Їсти кашу всі готові,
Щоб вам була з них потіха,
А нам грошей хоч півміха!
2. Робота в парах
1) До словосполучень доберіть синоніми з префіксом без-, з одним із словосполучень складіть і запишіть речення.
Ясне небо – (безхмарне небо).
Вічна пам’ять – жорстокий учинок – правильна відповідь –
2) Поясніть значення фразеологізмів.
Пійматися на гачок – (занадто довірливо до чогось поставитись).
Сім п’ятниць на тиждень – (про тих, хто легко змінює своє рішення).
3. Робота в групах
– Удоскональте текст, щоб було зрозуміло, про яку пору року йдеться. Визначте рід, число, відмінок прикметників.
Одного__________ ранку Івась пішов на прогулянку. Світило________ сонце. Стиха шуміли________ дерева. Верба схилила свої_________ коси до води.
4. Фізкультхвилинка
Зупинемо навчання час.
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору-вниз їх підіймаю
І доверху підлітаю.
А тепер – метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим –
Небезпек не має бути.
Якщо поруч небезпека,-
Геть втікаємо далеко.
5. Тестування
1 варіант
1. Позначте правильне твердження.
У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:
А) – а, – я;
Б) – ий, – ій;
В) – е, – є.
2. Як утворився прикметник прохолодний?
А) За допомогою суфікса;
Б) префікса;
В) префікса та суфікса.
3. Запишіть прикметник літній у давальному відмінку.
4. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.
Навесні вбирається калина у смарагдове намисто.
5. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?
6. Запишіть три словосполучення, у яких прикметники вжито у переносному значенні.
7. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р. в. однини.
8. Доберіть прикметники до іменника кошеня.
9. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.
Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.
Пісня солов’я –
Хліб із жита –
Кора дуба –
Плаття із шовку –
10. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.
У (синє) небі.
(Осінній) ранку.
У (порожній) коридорі.
(Художній) фільму.
11. Від іменників утворіть прикметники із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-. Складіть словосполучення.
Зразок. Україна – українське село.
Київ, Тернопіль, козак.
12. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виділених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.
На (вечірній) небі з’явилися перші зірочки.
Серед (пшеничний) колосків червоніли маки.
2 варіант
1. Як утворився прикметник журливий?
А) За допомогою префікса;
Б) суфікса;
В) префікса та суфікса.
2. Підкресліть зайве слово. Запишіть з ним словосполучення.
Прегарний, прекрасний, чудовий, красивий, делікатний.
3. Позначте суфікс, за допомогою якого можна утворити прикметники від поданих іменників: село, Суми, гора, Буковина.
А) – ськ-;
Б) – зьк-;
В) – цьк-.
4. Позначте прикметник, у якому перед закінченням у Р. в. пишеться знак м’якшення.
А) Чесний;
Б) міцна;
В) синє.
5. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник молодша стоїть у давальному відмінку однини.
6. Позначте правильне твердження.
Кольоровий сон, залізна воля, золоте серце, солодкі мрії, холодний погляд.
А) Подані прикметники вжиті у прямому значенні;
Б) перші три прикметники вжиті у переносному значенні;
В) усі прикметники вжиті у переносному значенні.
7. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.
У синій глибині віддзеркалює віття сокорини.
8. Доберіть прикметники до іменника яблуко.
9. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.
Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.
Зарості очерету –
Шафа для книг –
Поля пшениці –
Книга із бібліотеки –
10. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.
У (домашнє) завданні.
(Літній) вечора.
В (останній) ряді.
(Рання) осені.
11. Від іменників утворіть прикметники з суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-. Складіть словосполучення.
Зразок. Україна – українське село.
Львів, чумак, Полісся.
12. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виділених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.
(Рання) росою вмиваються птахи.
Діти раділи (тепла) (літня) сонечку.
Оцінювання
Максимальна кількість – 12 балів.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що сьогодні на уроці для вас здалося складним?
– Як ви будете використовувати те, що вивчили?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Запитання і завдання для повторення (вправа 215, с. 109).