Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий приголосний основи; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Каліграфічна хвилинка
Бі лаг іжн ек тру чар
Є слова, що білі-білі,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Є слова, як жар, пекучі
І
В чарівне якесь намисто
Ти нанизуєш їх в ряд.
Олександр Олесь
– Випишіть прикметники до іменника слова.
– У якому значенні вони вжиті?
3. Вибіркове списування
– Прочитайте прислів’я.
– Як ви розумієте їх зміст?
– Від теплого слова і лід розмерзає.
– Під лежачий камінь вода не тече.
– Бджола мала, а й та працює.
– Випишіть сполучення іменника з прикметником.
– Визначте число і рід прикметників.
4. Робота над загадкою
– Відгадайте загадку.
– Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові:
Так
Що усі їх розуміють. (Відмінки)
– Ви здогадалися, над якою темою будемо сьогодні працювати?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметниками, будемо вчитися відмінювати прикметники, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на кінцевий приголосний основи.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в групах
– Розгляньте таблицю відмінювання прикметників на с. 85 підручника.
– З’ясуйте принципи її укладання.
Учні звертають увагу на те, що відмінювання прикметників відбувається за родами в однині; відмінювання прикметників у множині відбувається для всіх родів; звертають увагу на закінчення; з’ясовують, що воно залежить від кінцевого приголосного основи.
Іменники чоловічого і середнього роду однини відмінюються однаково, крім знахідного відмінка. У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істот чи неістот вони пов’язані.
Звіт кожної групи про результати спостережень.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 85)
3. Первинне закріплення (вправа 188, с. 86)
– Перевіримо свої спостереження за допомогою вправи.
– Утворіть словосполучення, розкриваючи дужки.
– Запишіть утворені словосполучення в зошити, позначте закінчення прикметників.
– Якими є закінчення прикметників з основою на твердий приголосний?
– Назвіть прикметники, вжиті в переносному значенні. (Золотий дощ, високе небо, солодка усмішка)
– Провідміняйте ці словосполучення.
– Поясніть правопис закінчень прикметників.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– Прочитайте, відгадайте загадки.
– Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис.
– Складіть художній опис слів-відгадок.
1-ша група
– Не боюсь я морозів тріскучих,
Ані променів сонця палючих.
Взимку й влітку я ліс прикрашаю.
Як же люди мене називають? (Ялинка)
2-га група
– Хоч з гілками я колючими,
Зате з квітками пахучими. (Троянда)
3-тя група
– По квітучих садах я літаю,
Найсолодші дарунки збираю. (Бджілка)
4-та група
– Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти.
Кора біла, стан тоненький.
Як я звуся, діти? (Береза)
2. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи
3. Самостійна робота за вправою 189 (с. 86)
4. Перевірка виконаної роботи
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які закінчення мають прикметники у називному відмінку однини з основою на твердий приголосний?
– Що є початковою формою прикметника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 190 (с. 86); вивчити правило (с. 85).