УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 44. ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ВИДУ 84 – 29. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із загальним випадком усного віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток; формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення; виховувати культуру поведінки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 57, завдання 353; 354)
Завдання 353
– Прочитайте вирази у
Завдання 354
– Скільки всього відпочиваючих у санаторії?
2. Розв’язування кругових прикладів
3. Складання та розв’язування задачі за схемою
4. Гра “Віконечка”
5. Хвилинка каліграфії
– Розгадайте правило, за яким складений ряд чисел. Запишіть ще 4 числа.
19; 23; 27; 31…
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся прийоми віднімання двоцифрових чисел.
1. Робота за підручником (с. 58-59)
Завдання 355. Коментоване розв’язування
Учитель звертає увагу на те, скільки всього одиниць відняли у кожному прикладі.
Завдання 356. Колективне опрацювання матеріалу
– Розгляньте записи і поясніть обчислення різними способами.
І спосіб
ІІ спосіб
Завдання 357
Учні з допомогою вчителя пояснюють кожний спосіб обчислення.
Завдання 358
Учні коментують, як виконали обчислення.
– На скільки менше кілограмів меду зібрано з липи?
– Скільки всього кілограмів меду зібрали бджоли?
Завдання 359
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
Завдання 360. Усне виконання завдання
– Розгляньте малюнок і дайте відповіді на питання:
1) На скільки літрів води менше в бідоні, ніж у баку?
2) На скільки літрів води менше в баку, ніж разом у відрі, каністрі та бідоні?
3) Скільки всього літрів води в цих посудинах?
Завдання 361*
Один учень біля дошки пояснює, за яким правилом продовжити ряди чисел.
2. Фізкультхвилинка
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
35 – 28
56 – 38
26 – 19
85 – 16
43 – 25
2. Виконання дій з іменованими числами
37 см – 29 см
1 дм 42 см – 37 см
1 м – 3 дм
4 дм – 34 см
55 хв. – 26 хв.
1 год. + 15 хв.
3. Робота над задачею
Столяр відремонтував за перші 2 дні по 15 стільців, а за третій день – 9 стільців. На скільки менше стільців відремонтував столяр за третій день, ніж за перші 2 дні?
– Як ви розумієте слова “2 дні по 15 стільців”?
– Що треба дізнатися спочатку? Якою дією? Чому?
– Яку дію треба вибрати для відповіді на питання задачі?
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічних задач (див. додаток до уроку)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– З якими прийомами обчислень ознайомилися на уроці?
– Оцініть свою роботу?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 59-60, завдання 362; 363.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 44
Розв’язування логічних задач
– Максим і Славко вчаться в другому класі. Їх прізвища – Василенко і Дрозденко. Яке прізвище у кожного з хлопчиків, якщо Максим вище Дрозденка? (Максим Василенко, Славко Дрозденко)
– На першу вантажівку навантажили половину шаф, а на іншу – чотири тих, що залишилися. Скільки всіх було шаф? (8 шаф)
– Сума трьох чисел 76. Сума перших двох 42, а останніх двох – 61. Знайдіть ці числа. (15; 27; 34)
– Дівчатка тримали трьох кошенят: рудого, чорного і білого. Прізвища дівчаток були: Руденко, Білова і Чернова. Жодна з дівчаток не тримала кошенятка того кольору, від якого пішло її прізвище. Білова уважно розглядала чорного кошенятка, якого тримала подруга. Кошенята якого кольору були на руках у кожної дівчинки?
Відповідь:
Руденко | Білова | Чернова | |
Рудий | – | + | – |
Чорний | + | – | – |
Білий | – | – | + |